چه کسی از سیم کارت های بی هویت سود می برد؟

به گزارش وبلاگ اسبیکو، سبد خانوار به شما تعلق گرفت، واریز بسته حمایتی دولت، رجیستری تلفن همراه، ثبت نام از لینک زیر این ها تنها چند نمونه پیامی هستند که فریبکاران با تحریک کنجکاوی افراد را به صفحات جعلی خود می کشانند و حسابشان را خالی می کنند. همان پیام هایی که تا چند ماه پیش از سوی سامانه های ارسال پیامک به دست افراد می رسید، این بار از سوی شماره های شخصی ارسال می شود.

چه کسی از سیم کارت های بی هویت سود می برد؟

این نوع سرقت گروهی از افراد را به سمت درگاه های غیرواقعی می کشاند و با سارقیدن اطلاعات کارت و رمز دوم از کارت آن ها مبلغی برداشت می کند. طرح رمز دوم پویا سال گذشته در واقع برای مبارزه با این نوع سرقت ها شکل گرفت. همزمان با اجرای این طرح اعلام شد که 23 هزار پرونده فقط در تهران بابت برداشت غیر مجاز تشکیل شده است. با این حال به گفته رئیس پلیس فتا تهران فیشینگ باز هم اخیرا به میان پرونده ها بازگشته است؛ اما این بار نه به صورت پنهانی، بلکه کاملا واضح، با شماره های شخصی و فعالیت آشکار.

رئیس پلیس فتای تهران چهارشنبه اول مرداد در گفتگو با روزنامه جام جم گفت که میزان جرایم مربوط به فیشینگ 50 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. با اینکه پس از راه اندازی رمز پویا میزان جرم فیشینگ افول کرد، اما با گسترش بیماری کرونا دوباره آمار کلاه برداری های اینترنتی افزایش یافت. اگرچه افراد برای برداشت مبلغ بیش از 100 هزار تومان نیازمند دریافت پیامک هستند، اما فریبکاران برای خالی کردن حساب از ربات های تلگرامی هم استفاده می کنند. برای مثال گفته می شود که این ربات های تلگرامی به بانک متصل هستند و به مرور همه اطلاعات مانند رمز دوم کارت را از کاربر دریافت می کنند. کمی بعد سارق با داشتن همه این اطلاعات بدون اینکه هیچ اثری از خود برجا بگذارد حساب را خالی می کند و ناپدید می شود.

یکی دیگر از تغییراتی که کلاه برداران در روش سرقت اطلاعات بانکی داشته اند ارسال پیامک با شماره موبایل های شخصی بوده است. پس از افزایش آگاهی مشترکان از راه های قطع پیامک های تبلیغاتی، آن ها پیام های تبلیغاتی را این بار با سرشماره های شخصی می فرستند و با یک لینک درگاه بانکی جعلی افراد را به دام می اندازند. اگر چه سازمان رگولاتوری سامانه 195 را برای ساماندهی این پیامک ها با شماره های شخصی راه اندازی و تا فروردین امسال بیش از 118 هزار سیم کارت را به این دلیل مسدود کرده است، اما به نظر می آید که خرید سیم کارت های بی هویت دیگر به یک بازار بزرگ، با منشاء بزرگ تری تبدیل شده باشد.

خرید 10 سیم کارت بدون نام، یک جا

اگر در سرچ اینستاگرام کلمه سیم کارت بدون نام، بدون سند و فعال را جست و جو کنید با چند صفحه پرفالوئر روبرو خواهید شد که بدون هیچ محدودیتی در این پلتفرم فعالیت می کنند. بازاری که به گفته پلیس فتا مشتریان آن معمولا خلافکاران، مزاحمان و تبلیغات پیامکی هستند. برای مثال اطلاعات یکی از این صفحات اینستاگرامی که با دریافت 100 هزار تومان سیم کارتی بدون هویت می فروشد نشان می دهد که برخی از مشتریانش گاه تا 10 سیم کارت هم از او یک جا خریداری کرده اند. این فروشنده توضیح می دهد: این سیم کارت ها قطعی ندارند و فعالیت آن ها متوقف نمی شود. او حتی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: مزاحمتی از سوی این سیم کارت ها رخ دهد دیگر قابل پیگیری نیست.

ایرانسل سیم کارت های جهانگرد ها را قطع نمی کند

بیشتر سیم کارت های بدون هویت در واقع سیم کارت هایی هستند که به جهانگرد ها بعد از ورود به کشور داده می شود. به گفته رئیس پلیس فتای استان تهران از سه سیم کارتی که ایرانسل با ورود جهانگرد ها به آن ها می دهد، دو سیم کارت به دست دلالان می افتد و در بازار میان مجرمان به فروش می رسد. با این حال شرکت ایرانسل با تکذیب این اظهار نظر اخیرا اعلام کرده است که سیم کارت های جهانگردی یا جهانگردی، صرفا با ارائه گذرنامه برای اتباع خارجی در هنگام ورود به کشور، به طور موقت فعال می شوند و ایرانسل پس از 30 روز، این سیم کارت ها را اتوماتیک غیرفعال می کند. فروشنده سیم کارت بدون هویت، اما ادعای دیگری دارد؛ او می گوید: ایرانسل این سیم کارت ها را بعد از 30 روز قطع نمی کند. من تضمین می کنم که قطعی نداشته باشید. اگر چنین اتفاقی افتاد یک سیم کارت دیگر تقدیمتان می کنم.

منبع: فرارو

به "چه کسی از سیم کارت های بی هویت سود می برد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی از سیم کارت های بی هویت سود می برد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید