چند توصیه برای تسکین سردرد استرسی

به گزارش وبلاگ اسبیکو، آیا استرس می تواند باعث سردرد گردد؟ بله؛ در واقع شایع ترین نوع سردرد، سردرد تنشی است که به عنوان سردرد استرسی نیز شناخته می گردد.

چند توصیه برای تسکین سردرد استرسی

سردرد های تنشی ممکن است اپیزودیک باشند؛ به این معنی که کمتر از 15 روز در ماه رخ می دهند. به گفته کارشناسان کلینیک کلیولند، اگر این سردرد بیش از 15 روز در ماه برای بیش از سه ماه متوالی رخ دهد، سردرد تنشی مزمن نامیده می گردد.

استرس باعث واکنش جنگ وگریز در بدن شده و سپس تغییرات فیزیکی را تحریک می نماید که می تواند منجر به سردرد گردد.

عوامل استرس زای روانی و فیزیکی مانند نشستن طولانی مدت با شرایط نامناسب یا فشاردادن چشم ها نیز می توانند باعث سردرد های استرس زا شوند. درد معمولاً خفیف تا میانه است و احساس می گردد که کمربند پهنی در اطراف سر سفت شده یا هر دو طرف سر به هم فشرده می شوند. درمان های معمولی این نوع سردرد شامل موارد زیر است:

ـ دارو های مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن یا استامینوفن

ـ کاهش تنش عضلانی در نواحی سفت گردن و شانه با ماساژ، گرما یا یخ

ـ تکنیک های آرام سازی مانند یوگا یا مدیتیشن (می توانید با استفاده از کتاب ها، فیلم ها یا اپلیکیشن ها، تکنیک های تمدد اعصاب را در کلاس ها یا در خانه یاد بگیرید)

ـ تمرینات تنفس عمیق

ـ آموزش بیوفیدبک. این تکنیک به شما می آموزد که بعضی از واکنش های بدن را کنترل کنید. این کار به کاهش درد یاری می نماید. در طول یک جلسه بیوفیدبک، شما به دستگاه هایی متصل هستید که عملکرد های بدن مانند تنش عضلانی، ضربان قلب و فشار خون را نظارت می نمایند و به شما بازخورد می دهند. سپس یاد می گیرید که چگونه تنش عضلانی و ضربان قلب و نفس خود را کاهش دهید.

با این حال اگر علائم ادامه یافت، با یک پزشک حتما باید مشورت کنید.

شما باید برای پیشگیری از این نوع سردرد، با محرک های سردرد خود آشنا شوید. به عنوان مثال، اگر احساس کردید که تحریک پذیر یا مضطرب هستید، آنالیز کنید که در زندگی شما چه اتفاقی می افتد که باعث این احساسات می گردد. سعی کنید در طبیعت استراحت کنید تا چرخه استرس را متوقف کنید. مطالعه ای از دانشگاه کرنل که اخیراً در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده، نشان می دهد که تنها 10 دقیقه وقت در فضای باز می تواند به طور قابل توجهی استرس را کاهش دهد و بهزیستی را بهبود بخشد.

داشتن یک سبک زندگی سالم که شامل فعالیت بدنی، غذا های سالم، محدودکردن کافئین و شکر، مصرف کافی آب، خواب خوب و ... نیز به کاهش سردرد های تنشی یاری می نماید.

منبع: فرارو

به "چند توصیه برای تسکین سردرد استرسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه برای تسکین سردرد استرسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید