همه فوت و فن های اخذ ویزای دانشجویی

به گزارش وبلاگ اسبیکو، شاید بارها از زبان دانشجویان کلماتی مثل فاند، پذیرش، اپلای و ... به گوشتان خورده باشد؛ یا اصلا خودتان قصد داشته باشید در آینده ای نزدیک برای ادامه تحصیل به یک کشور خارجی سفر کنید و سوالات زیادی درباره این موضوع در ذهنتان نقش بسته باشد. در این مطلب قصد نداریم از خوب یا بد بودن پدیده خروج نخبگان از کشور سخن بگوییم یا با ردیف کردن هفت خوان جلوی چشمتان، شما را از این تصمیم منصرف کنیم. در این مطلب فقط فرایند پذیرش دریافت در دانشگاه های خارجی را مرور می کنیم و در ادامه نگاهی خواهیم داشت به دغدغه ها و احوالات کسانی که جایی آن سوی مرزهای وطنشان را برای ادامه تحصیل انتخاب نموده اند.

همه فوت و فن های اخذ ویزای دانشجویی

1. هزینه ها چقدر است؟

بگذارید از نقطه صفر آغاز کنیم. تصور کنید شما برای ادامه تحصیل کشوری مثل آمریکا یا کانادا را انتخاب می کنید. از همین ابتدا یک جیبتان را برای هزینه تحصیل باید کنار بگذارید و دیگری را برای هزینه زندگی. تحصیل در بیشتر دانشگاه های این دو کشور به طور عادی با پرداخت شهریه مقدور است. مقدار شهریه هم به ایالت و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد؛ اما هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا به طور میانگین 15 تا 18 هرار دلار در سال می باشد. برای هزینه جاری زندگی هم باید چیزی حدود سالانه 15 هزار دلار کنار بگذارید. البته این مورد بستگی به جایی که در آن ساکن هستید و سبک زندگی شما دارد.

2. تحصیل رایگان وجود ندارد؟

با خواندن قسمت قبل لابد اولین سوالی که در ذهن شما نقش می بندد این است که پس ماجرای تحصیل رایگان چیست؟ خیلی از خانواده از پرداخت چنین هزینه هایی برای تحصیل فرزندشان برنمی آیند، بنابراین دانشجویانی که سطح علمی بالاتری دارند دنبال پذیرش full fund می افتند.

این نوع پذیرش یعنی دانشگاه، هم هزینه تحصیل شما را می دهد و هم هزینه زندگی. جدا از آن سالانه 30 هزار دلار هم به شما حقوق می دهند که روی پروژه های تحقیقاتی کار کنید. البته این نوع پذیرش فقط مختص دوره دکتراست. دریافت این پذیرش، برای افرادی که مدرک ارشد خود را در همان کشور گرفته اند راحت تر است و مدت زمان فراغت از آن هم بستگی به استاد راهنما دارد که شما را تایید نموده و تحت نظر او فعالیت می نماید. به طور کلی در کشورهای کانادا و آمریکا تحصیل در دوره دکترا یک شغل محسوب می گردد و باید به محصلان حقوق پرداخت گردد.

3. آیا به یاری هزینه ها امید هست؟

اگر قصد دارید به امید وام و قسط و قرض دل به دریا بزنید، از همین حالا بدانید در کشوری مثل آمریکا به دانشجویان خارجی وام دانشجویی نمی دهند. بورسیه های دولتی هم معمولا به تعداد محدودی دانشجوی نخبه تعلق می گیرد که آن ها هم با کلی آزمون و مصاحبه و هفت خوان رستم شناسایی می شوند.

فاند هم که قبلا در خصوص آن صحبت کردیم مختص دوره دکتراست و برای دوره کارشناسی ارشد اگر به دانشجویی تعلق بگیرد، حدبیشتر رقمی حدود 15 هزار دلار خواهد بود و هزینه تحصیل را هم تامین نمی نماید. حالا می رسیم به بحث شیرین یاری هزینه های اقتصادی. به طور کلی یاری هزینه اقتصادی به 3 شکل وجود دارد؛ (Teacher Assistantship) TA و (Research Assistantship) RA و fellowship. در دانشگاه های آمریکا دانشجویان هر ترم می توانند درخواست TA شدن بدهند و اگر پذیرفته شدند حقوقی دریافت می نمایند که معمولا برای هزینه تحصیل و زندگی کافی است. RA ها هم افرادی هستند که یاری هزینه ای بابت یاری به پیشبرد یک پروژه علمی از سوی دانشگاه با تایید استاد مربوطه دریافت می نمایند.

4. انتخاب دانشگاه

وقتی دو دوتا چهارتای هزینه های تحصیل در خارج از کشور را انجام دادید باید در اولین گام دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای این کار شما می توانید فهرستی از همه دانشگاه هایی که مایلید در آن ها ادامه تحصیل بدهید تهیه کنید و همزمان برای همه آنها درخواست بفرستید. فقط باید دانشگاهی را انتخاب کنید که مدرک آن مورد تایید وزارت علوم ایران باشد که بعدا بتوانید در داخل کشور از آن بهره ببرید. پس از انتخاب دانشگاه باید فرم درخواست را تکمیل و پرداخت هزینه ای کمتر از 100 دلار آن را برای دانشگاه ارسال کنید. درخواست شما توسط کمیته ای در دانشگاه مقصد، با نگاه به معدل مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و آزمون زبان انگلیسی آنالیز می گردد.

5. نمره زبان انگلیسی

همه متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور باید در یکی از امتحانات رسمی زبان انگلیسی مثل تافل یا آیلتس شرکت نموده و نمره مورد نظر را کسب نموده باشند، ضمن اینکه بعضی دانشگاه ها به نمره آزمون GRE هم احتیاج دارند که نسبت به تافل و آیلتس آزمون سخت تری محسوب می گردد. در حال حاضر این آزمون ها در چند نوبت داخل کشور برگزار می گردد اما اگر زمان آزمون در داخل را از دست بدهید مجبور می شوید برای آزمون مجدد به یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه سفر کنید. هزینه هر بار آزمون هم حدود 150 دلار است و حداقل نمره مورد احتیاج برای هر دانشگاه متفاوت است.

6. ترجمه و ارسال مدارک

در مرحله بعد شما باید کلیه مدارک تحصیلی و ریزنمرات را در دفاتر رسمی ترجمه نموده و برای دانشگاه مقصد ارسال کنید. همراه با این مدارک باید رزومه و مستندی با عنوان SOP آماده کنید و هدفتان از تحصیل در آن رشته و دانشگاه را شرح دهید. بعد از این مرحله تازه باید یاد استادان قدیمی بکنید و امیدوار باشید شما را فراموش ننموده باشند چون برای تکمیل مدارک احتیاج به توصیه نامه دارید. یعنی باید از سه استاد دانشگاه معرفی نامه بگیرید که هر چه استادتان مشهورتر باشد شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارید.

حالا می رسیم به یکی از سخت ترین مراحل کار، جایی که شما قبل از دریافت پذیرش باید یک استاد راهنما از همان دانشگاه پیدا کنید. برای این کار شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه استادانی که می توانید نظر آن ها را از نظر علمی جلب کنید شناسایی و با آنها مکاتبه کنید. در ماه های مهر و آبان هم مکاتبه با استادهای خارجی خیلی منطقی نیست چون تعداد درخواست ها در این مقطع زمانی زیاد می گردد و ممکن است اصلا استاد مورد نظر ایمیل شما را نبیند!

اگر آزمون زبان خود را زودتر داده باشید می توانید اواخر تابستان مکاتبات خود را انجام دهید. اگر در دانشگاه های خوب داخلی تحصیل نموده باشید که شانس شما بالا می رود اما اگر خیلی معدل خوبی کسب ننموده اید هم نگران نباشید. مورد داشتیم شخصی با معدل 12 از یک دانشگاه معمولی داخلی در یکی از دانشگاه های ایالات متحده پذیرش گرفته است!

نکات درگوشی از زبان دانشجوها

با گسترده شدن بحث دریافت ویزای تحصیلی کاربران زیادی در صفحه ها و اتاق بحث های مختلف در اینترنت اقدام به بازگو کردن تجربه های شخصی خود نموده اند. در ادامه بخشی از نظرها و تجربیات کاربران را به اختصار دسته بندی نموده ایم. ذکر این نکته لازم است که ممکن است بعضی از این نظرها و تجربیات در شرایط و دانشگاه های مختلف متفاوت باشد و یا در گذر زمان کارایی خود را از دست داده باشد.

فوت و فن اپلای کردن

1. معدل لیسانس برای بیشتر دانشگاه های جهان به عنوان عاملی که در حدود 50 درصد عامل ارزیابی داوطلبان است.

2. دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اید، هر چه شناخته شده تر باشد در افزایش شانس شما موثرتر هستند.

3. تعداد و کیفیت مقالات شما حدود 20 تا 40 درصد در افزایش شانس شما در دریافت بورس موثر است.

4. نمره آزمون جی آر آی یا جیمت برای دانشگاه های آمریکا و کانادا هر چه نمره بالاتری داشته باشید شانس شما را بیشتر می نماید.

5. یک عاملی که بسیاری به آن توجه نمی نمایند نمرات دروسی مثل ریاضی و آمار هست که در انجام کارهای پژوهشی بسیار موثرند.

6. پروپوزال تحقیقاتی شما و نحوه ساختاری آن و امکان انجام و ... حدود بین 5 تا 50 درصد موثر است مثلا در استرالیا به جرأت می توان گفت بعد از معدل مهمترین عامل است.

7. توصیه نامه اساتید شما نیز بین 5 تا 10 درصد در افزایش شانس شما موثر است.

8. نامه SOP یا موارد مشابه شما هم بسیار مهم هستند.

9. فاکتور شانس فاکتوری است که خیلی کم به آن توجه می گردد. متقاضیان باید بیشتر از 10 جا اپلای نمایند. خیلی از دانشگاه ها اصلا درست آنالیز نمی نمایند و خیلی راحت ممکن است اپلیکیشن شما توجهی به خودش جلب نکند تا اینکه ظرفیت پر و بقیه ریجکت شوند ولی بیشترا حدود 20-15 جا در همه رنک های مختلف اپلای کردند و یکی از آنها خوب درآمده است.

داشتن یک دانشگاه رنک پایین برای سوپاپ اطمینان کار خیلی خوبی نیست. ضمناً بهتر است در تعدادی دانشگاه خصوصی اپلای کنید. سال جاری شرایط اقتصادی برای دانشگاه های public خوب نبوده و پذیرش های کمتری داشتند در مقایسه با دانشگاه های خصوصی.

10. تجربه شخصی بعضی ها در آنالیز درخواست ها و ددلاین ها، ریزنمرات و مینیمم ها، اساتید و پاسخ هایشان و در ترم های بهار و پاییز و تابستون و ... نشان داده دانشگاه های آمریکا روش های متفاوتی دارند و متمایز از یکدیگر هستند. بعضی ها به مینیمم حساس هستند و بعضی ها نه. بعضی ها مثلا نمره جی آر آی بالا را عامل چشم پوشی معدل تلقی می نمایند و ... بعضی کاربران با ایمیل های بسیار به استادان و graduate officer یا secretary یا advisor ها به این نتیجه رسیده اند که بهتر است حتما بالای مینیمم را داشته باشند. همچنین حتی در صورت اطمینان 100 درصد از اینکه از هاروارد پذیرش می گیرند باز هم دانشگاه های رنک متوسط و حتی پایین را فراموش ننمایند.

چگونگی پرداخت شهریه

1. بسیاری از دانشگاه ها به هیچ عنوان عذر شما را قبول نمی نمایند و پیش از حضور در شهر مورد نظر باید شهریه آن ها را پرداخت کرد. تنها توصیه کاربرها برای این دسته از افراد آن است که اقوام و آشنایانی در خارج از کشور پیدا نمایند تا از کارت اعتباری آن ها پرداخت نمایند.

2. بعضی دانشگاه ها با این موضوع کنار آمده اند و شما در زمان پر کردن فرم ها شماره کارت اعتباری و رمزهای آنها را برایشان ایمیل می کنید تا خودشان شهریه را برداشت نمایند. برای این منظور کارت های اعتباری مختلف خارجی توسط شرکت ها و موسسات داخلی به فروش می رسد که می توانید از آن ها بهره ببرید.

3. احتیاجی وجود ندارد که کارت های اعتباری به نام شخص درخواست دهنده باشد.

4. حتما باید مشخصات کامل از جمله نام، آدرس و ... دارنده کارت را وارد کنید، در غیر اینصورت با مشکل روبرو خواهید شد.

5. اگر شخص مطمئنی سراغ ندارید به ناچار باید از شرکت های پرداخت بهره ببرید و فقط درصدی کارمزد باید پرداخت کنید.

چه زمان باید در آزمون تافل شرکت کرد؟

1. در بیشتر دانشگاه ها یک سال قبل از ترمی که برای پذیرش مدنظر هست، امتحانات را باید داده باشید. مثلا اگر برای پاییز سال بعد می خواهید اقدام کنید سال جاری آبان باید امتحانتان را بدهید. دانشگاه های آمریکا و کانادا بیشتر از این قوانین تبعیت می نمایند.

2. این موضوع ضرورتا در همه جا یکسان نیست و بسته به کشور، دانشگاه و مقطع مورد پذیرش تفاوت دارد. مثلا مقطع دکترا در کشورهای اروپایی مانند هلند، دانمارک و حتی آلمان ددلاین را ابلاغ نمی نمایند و شما هر وقت مدارکتان آماده شد و پوزیشن دکترای خالی هم پیدا کردید اپلای می کنید.

3. نتیجه هر آزمون تافل تنها تا دو سال اعتبار دارد و بعد از دو سال کاملا بی اعتبار است و باید مجددا در آزمون شرکت کنید.

4. هر وقت امتحان تافل بدهید، تا دو هفته بعد جوابش می آید و نهایتا تا دو هفته هم به دانشگاه های آمریکا ریبپورت می گردد. پس هر موقع که ددلاین دانشگاه باشد، سعی کنید حدبیشتر تا یکی دو ماه قبلش امتحان را بدهید.

هزینه ترجمه مدارک

قیمت های دارالترجمه های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد اما به صورت عرف هزینه ها معمول حول و حوش این قیمت ها در نوسان است:

1. کارشناسی: یکسری کامل دانشنامه + ریزنمرات 8 ترم کارشناسی در مجموع می گردد 194000 تومان.

(144000 ریزنمرات + 45000 دانشنامه + 5000 هزینه تمبر) که تایید دادگستری هم دارد.

2. کارشناسی ارشد: یکسری کامل دانشنامه + ریزنمرات 4 ترم کارشناسی ارشد در مجموع 122000 تومان.

(72000 ریزنمرات + 45000 دانشنامه + 5000 هزینه تمبر) می گردد که تایید دادگستری هم دارد.

ارسال مدارک

بسیاری از دانشگاه ها از شما می خواهند علاوه بر آپلود فایل ها به صورت pdf، پرینت آن ها را نیز به آدرس دانشگاه ارسال کنید.

1. اگر تعداد دانشگاه هایی که می خواهید ثبت نام کنید زیاد است بهترین روش برای کم شدن هزینه پست این است که همه مدارک را در یک پاکت بگذارید و برای یکی از دوستانتان در آمریکا بفرستید بعد آن شخص از آنجا برای دانشگاه ها پست کند.

2. دانشگاه ها معمولا دو نوع آدرس پستی دارند. یکی خلاصه پستی مثل P.O.Box که معمولا فقط خود پست می تواند با آن کار کند و اگر شما مثلا با یکی از انواع courier service بخواهید بسته ارسال کنید آنها نمی توانند deliver نمایند و به خاطر همین در دفتر قبول مرسوله اگر ببینند آدرس به این شکل است بسته را قبول نمی نمایند. به خاطر همین دانشگاه ها یک آدرس دیگر هم می گذارند برای courier delivery که شما باید آن ها را از سایت پیدا کنید یا تماس بگیرید که در اختیارتان بگذارند.

3. یکی از روش های مناسب برای آنکه استرس آدرس اشتباه را نداشته باشید این است که به نزدیکترین اداره پست مراجعه کنید و با پرداخت پول کمی یک صندوق پستی بگیرید که شماره دارد. این شماره آدرس شما می گردد و دیگر لازم نیست اسم خیابان و ... را بنویسید. تقریبا همه ادارات پست صندوق پستی ارائه می دهند.

منبع: گردشبان

به "همه فوت و فن های اخذ ویزای دانشجویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه فوت و فن های اخذ ویزای دانشجویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید