تغییر ساعت تابستانی برای سلامتی ضرر دارد!

به گزارش وبلاگ اسبیکو، متخصصان معتقدند تغییر ساعت تابستانی به سلامت افراد آسیب می رساند.

تغییر ساعت تابستانی برای سلامتی ضرر دارد!

به گزارش ایرنا، تغییر ساعت تابستانی (Daylight Saving Time) یک سنت پاییزی است که بر اساس آن در آمریکا، اروپا، بیشتر منطقه ها کانادا و تعدادی از کشور های دیگر ساعت های خود را یک ساعت به عقب می کِشند تا ساعات روز طولانی تر گردد و در بهار آینده، عقربه ساعت ها را دوباره جلو می کشند.

آیا باید به این روش ناسالم و قدیمی اعتماد کنیم؟

در ماه مارس قانون حفاظت از آفتاب در سال 2021 در مجلس سنای آمریکا طرح شد که اگر به قانون تبدیل گردد، ساعت تابستانی دائمی خواهد بود.

سناتور مارکو روبیو (Marco Rubio) که برای اولین بار این لایحه را در مجلس سنای آمریکا ارائه کرد، در بیانیه ای گفت: درخواست ها برای خاتمه دادن به شیوه قدیمی تغییر ساعت در سراسر آمریکا در حال افزایش است.

مجلس سنای فلوریدا در سال 2018 به دائمی کردن ساعت تابستانی در فلوریدا رأی داد، اما تا زمانی که این قانون به صورت قانون فدرال درنیاید، امکان اجراکردن آن وجود ندارد.

مجلس نمایندگان آمریکا باید این لایحه را تصویب و رئیس جمهور این کشور آن را امضا کند تا به قانون تبدیل گردد. اگر این اتفاق بیفتد، مردم آمریکا ساعت هایشان را به جلو می برند و آن ها را رها می نمایند و همواره یک ساعت جلوتر از خورشید زندگی می نمایند.

عده زیادی از متخصصان اختلالات خواب معتقدند جلوکشیدن ساعت در بهار سلامت ما را از بین می برد. پژوهش های اجرا شده در 25 سال گذشته نشان داده است که تغییر یک ساعته ریتم بدن را که در تناسب با چرخش زمین است، مختل می نماید. این موضوع بر آتش بحث درخصوص تغییر ساعت تابستانی، هیزم می ریزد.

دکتر الیزابت کلِرمن (Elizabeth Klerman)، استاد عصب شناسی دانشکده پزشکی هاروارد در آمریکا، مخالف تغییر ساعت تابستانی است و می گوید: ساعت بدن شما با نور (طبیعی) زنده می ماند نه با ساعت روی دیوار و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد بدن به طور کامل با زمان تازه تطابق می یابد.

دکتر فیلیس زی (Phyllis Zee)، از محققان دانشگاه نورث وسترن در آمریکا نیز با تغییر ساعت تابستانی مخالف است. او گفت: بین مارس (10 اسفند تا 11 فرودین) و نوامبر (10 آبان تا 9 آذر)، بدن در صبح ها نور کمتر و در عصر ها نور بیشتری دریافت می نماید که ممکن است ریتم شبانه روزی بدن را دچار اختلال کند.

زی گفت: در پاییز، هنگامی که ساعت هایمان را به عقب می کشیم، به چرخه روز و شب خورشید بسیار نزدیک تر است. قرن ها است که این چرخه، ریتم شبانه روزی یا ساعت بدن ما را تنظیم نموده است.

زی افزود: این زمان سنج داخلی نه تنها زمانی را که می خوابید، بلکه زمانی را که می خواهید غذا بخورید، ورزش کنید یا کار کنید، و بعلاوه فشار خون، ضربان قلب و ریتم کورتیزول را کنترل می نماید.

چرا مجلس سنا این لایحه را تصویب کرد؟

دلایلی وجود دارد که سنای ایالات متحده به اتفاق آرا قانون حفاظت از آفتاب را تصویب کرد. هواداران این قانون می گویند که طولانی شدن روز باعث کاهش تصادفات رانندگی و جرایم می گردد و فرصت های تجارت و سرگرمی را افزایش می دهد؛ زیرا مردم ترجیح می دهند در روز خرید و ورزش نمایند؛ با این حال، پژوهش ها نشان داده است که هم سکته قلبی و هم تصادفات رانندگی مرگبار پس از جلوکشیدن ساعت در بهار افزایش می یابند.

منبع: فرارو

به "تغییر ساعت تابستانی برای سلامتی ضرر دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر ساعت تابستانی برای سلامتی ضرر دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید