محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به روشی نوین برای یون زدایی آب های لب شور دست یافتند

به گزارش وبلاگ اسبیکو، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز شدند با الکترودهای نوین بر پایه گرافن، یون زدایی آبهای لب شور را با کیفیت بهتری انجام دهند.

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به روشی نوین برای یون زدایی آب های لب شور دست یافتند

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ اسبیکو به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سارا مدنی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح الکترودهای نوین بر پایه گرافن جهت به کارگیری در فرایند یون زدایی خازنی گفت: هدف از اجرای این پروژه، آنالیز و کاربرد اکسید گرافن سایز بزرگ برای ذخیره سازی انرژی و بعلاوه نمک زدایی از آبهای لب شور بوده است.

وی با بیان اینکه حیطه ذخیره سازی انرژی موضوعی است که در کشور ما مغفول بوده، گفت: تحقیق در قسمت کاربرد ابرخازنی نتایج قابل توجهی را از خود نشان داد و تا این زمان عدد چگالی ظرفیت بدست آمده از آن برای یک سیستم ابرخازنی دو الکترودی و تماما کربنی در قیاس با پژوهش های مشابه در کل جهان عدد بسیار قابل توجه و منحصر به فردی بود.

وی با بیان اینکه در ابرخازن ساخته شده از هیچ افزودنی یا اتصال دهنده ای استفاده نکردیم، گفت: در دسترس بودن مواد مورد استفاده در الکترولیت این سیستم ها، از نقاط قوت این تحقیق است. در قسمت یون زدایی از آب هم این ماده در تلفیق با موادی مانند نانولوله های کربنی و کربن فعال ، نتایج قابل قبولی داد. گرم پایین استفاده از مواد فوق الذکر و تاثیر آن با همین اندازه اندک می تواند پتانسیل خوبی برای تجاری سازی این سیستم ها با استفاده از اکسید گرافن سایز بزرگ فراهم کند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: دوستدار محیط زیست، سهولت دسترسی به عمده مواد و امکانات در داخل کشور، مالی و به صرفه بودن پروژه از مزیت های طرح به شمار می رود.

به گفته این محقق، یون زدایی خازنی در صورت تجاری سازی از آب های لب شور یا زیرزمینی یا در بازیافت آبهای کشاورزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از سیستم های ابرخازنی هم به عنوان مثال میتوان برای بازیابی انرژی برای وسایل نقلیه برقی و آسانسورها (قطارها و ترن ها مترو ...) بهره برد.

لازم به ذکر است، اساتید راهنمای این پروژه دکترکاووس فلامکی و دکترسید حامد ابوطالبی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز پژوهش های دانش های بنیادین می باشند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به روشی نوین برای یون زدایی آب های لب شور دست یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به روشی نوین برای یون زدایی آب های لب شور دست یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید