سوسک های متفاوتی که جان انسان را نجات می دهند ، عکس

به گزارش وبلاگ اسبیکو، یک ربات کوچک با چندین پا که برای ساخت آن از فیزیک بدن سوسک ها الهام گرفته شده، به زودی به شکلی واقعی و مجازی به یاری بشر خواهد آمد.

سوسک های متفاوتی که جان انسان را نجات می دهند ، عکس

غزال زیاری: این ربات کوچک از یک توپ پینگ پونگ سبک تر است ولی بدنش به نحوی منعطف است که می تواند در کوچکترین فضاها وارد گردد.

در مطالعه نوی که به وسیله Advanced Intelligent Systems منتشر شده، محققان دانشگاه کلورادو بولدر، اخیرا از حشره رباتیک مفصلی سازگار خود که دارای چندین پا است و Clari نام گرفته، رونمایی کردند. این ربات زیبا، از یک توپ پینگ پونگ سبک تر است و در کف دست جا می گردد. ولی شما نباید گول ابعاد کوچک و وزن سبک آن را بخورید. کلاری، به نحوی ساخته شده که توانایی این را دارد که با اتکا به ساختار بدنه انعطاف پذیرش، فشرده شده و در فضاهای تنگ نفوذ کند. این ربات شبیه سوسک، یک ابزار اکتشافی برای منطقه ها کوچکی مثل موتورهای جت و بعلاوه ماموریت های جستجو و نجات به کار گرفته خواهدشد.

ساخت کلاری با الهام گرفتن از سوسک ها

طبق گفته کائوشیک جایارام، استادیار مهندسی مکانیک و یکی از نویسندگان این مقاله، ایده ساخت کلاری تا حد زیادی با الهام گیری از سوسک هایی که به شکل روزمره در زندگی می بینیم، بوده است. او به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد، رباتی را مهندسی کرد که قادر است تا با فشرده کردن خودش، نیمی از ارتفاعش را کم کند؛ دقیقا شبیه سوسک هایی که با جمع کردن بدنشان از شکاف های کوچک ساختمان عبور می نمایند.

  • اتفاق حیرت آوری که در جام جهانی زنان رخ داد
  • معجزه با الماس و تیتانیوم در شاهکار 200 میلیارد تومانی بوگاتی

او در این رابطه گفت: ما توانستیم تا ربات را به نحوی بسازیم که از شکاف های عمودی عبور کند. اما این مرا به این فکر فرو برد که این تنها یکی از راه های فشرده سازی است. راه های دیگر چیست؟

درحقیقت می توان گفت که ساخت کلاری، یک تکرار نو است که براساس پیشرفت های رباتیک نرم قبلی ساخته شده است. کلاری با شکل و ساختاری استاندارد، شبیه یک مربع با چهار پای مفصلی است که هریک به وسیله محرک ها و مدارهای دو گانه کنترل می شوند. در صورتی که کلاری در یک محیط سخت و تنگ قرار بگیرد، می تواند ارتفاعش را از 3.3 سانتی متر به 2 سانتی متر کاهش دهد. البته اعضای تیم جایارام بر این باور هستند که ربات های آینده کلاری، انعطاف پذیرتر نیز خواهند بود.

کلاری، از سوسک تا آمیب

جایارام ادامه داد: آنچه ما می خواهیم، ربات های همه منظوره ای هستند که بتوانند شکلشان را تغییر داده و با شرایط محیطی مختلف سازگار شوند. او نسخه نهایی این ربات را به آمیبی تشبیه می نماید که شکل مشخصی ندارد و بسته به احتیاجش برای حرکت سریع یا خوردن غذا، می تواند شکلش را تغییر دهد.

با این وجود ربات های کلاری، می توانند از ساختار منحصر به فرد و انعطاف پذیری پاهایشان برای عبور از منطقه ها بحران زده برای جستجوی قربانیان مفقود شده بهره ببرند و یا بدون احتیاج به تفکیک و جداسازی یک محصول کامل و بزرگ، به آنالیز قطعات و بخش های مختلف دستگاه ها بپردازند. اما اعضای تیم جایارام امیدوارند که در نهایت بتوانند مدل های بی سیمی را بسازند که قادر به انجام حرکات و اکتشافات مستقل باشند.

جایارام ادامه داد: امروزه بیشتر ربات ها، عموما شبیه یک مکعب هستند. ولی چرا باید همه آنها شبیه به هم باشند؟ حیوانات هم در ابعاد و اشکال مختلف در جهان دیده می شوند.

منبع: popsci

5858

منبع: خبرآنلاین

به "سوسک های متفاوتی که جان انسان را نجات می دهند ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوسک های متفاوتی که جان انسان را نجات می دهند ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید