سرطان چقدر به شما نزدیک است؟

به گزارش وبلاگ اسبیکو، خبرنگاران/مرکزی سرطان این روزها یا بهتر بگوییم این سال ها بیماری چندان ناشناسی نیست، تا همین چند سال پیش، به سختی اسمش را می بردند، اصلا یکی از اسمشو نبر های اصلی بود.

سرطان چقدر به شما نزدیک است؟

آنقدر ترسناک که قدیمی ترها از اینکه اسمش را بر زبان بیاورند ابا داشتند و آنقدر دور که بعید می دانستی کسی که سنش حداقل زیر 50 سال باشد به چنگ او بیفتد، اما حالا وضع فرق نموده، حالا در عرض تنها چند ده سال چنان دامش را گسترده نموده که مجبوری در لیست بیماری های ممکن برای زیر 50 ساله ها که هیچ برای زیر 20 ساله ها هم بدون شک حسابش کنی و نام همچنان ترسناکش را بر زبان بیاوری.

سوال اینجاست که آیا سرطان خود را به ما تحمیل کرد یا ما با گشاده رویی در را به روی او باز کردیم؟

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری و کنترل سرطان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه انتظار می رود تعداد موارد جدید سرطان در دنیا به 15 میلیون نفر مبتلا در سال 2020 افزایش یابد، می گوید: پیش بینی شده که حدود 60 درصد این موارد جدید در کشورهای کمتر توسعه یافته دنیا رخ دهد.

بهار شاه محمدی در گفت و گو با وبلاگ اسبیکو، اعلام کرد: سرطان ها از مهم ترین بیماری های غیرواگیر هستند که بار بیماری عمده ای را به جامعه تحمیل می نمایند. سرطان دومین عامل شایع مرگ ومیر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه است و در سال های آینده فرایند رو به رشدی خواهد داشت.

وی تغییر در سبک زندگی(از سنتی به مدرن)، کنترل نسبی بیماری های واگیر، افزایش عوامل خطر محیطی و مسن شدن جمعیت را از عوامل افزایش آمار بیماری سرطان در چند دهه اخیر برشمرد و اضافه نمود: در ایران سرطان دومین عامل مرگ و میر است و سالانه بیش از 56 هزار نفر در کشور جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهند.

وی توضیح داد: در حال حاضر نزدیک به 250 هزار نفر بیمار مبتلا به سرطان در کشور زندگی می نمایند و با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی انتظار می رود موارد بروز سرطان در دو دهه آینده افزایش یابد، بنابراین نظام مراقبت موارد مبتلا به سرطان به عنوان یکی از اولویت های اصلی نظام بهداشتی درمانی مطرح است.

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری و کنترل سرطان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه با دانش کنونی بشر، پیشگیری از بروز سرطان ها با کنترل عوامل خطر مقدور بوده و تشخیص زودرس با هدف درمان قطعی در خصوص بسیاری از سرطان ها امکان پذیر است، گفت: آمار بروز سرطان ها در سطح کشور براساس آخرین گزارش کشوری برنامه ملی ثبت سرطان در سال 1394 نشان می دهد که تعداد موارد جدید سرطان ها در سال 1394 در کشور، 109 هزار و 673 مورد بوده است. از این تعداد، 51 هزار و 162 مورد معادل 47 درصد از سرطان ها در زنان و 58 هزار و 511 مورد معادل 53 درصد در مردان اتفاق افتاده است.

وی شایع ترین سرطان ها در کل جمعیت کشور را شامل سرطان پستان، پروستات، پوست(غیر ملانوما)، معده و کولورکتال دانست و اضافه نمود: آمار بروز سرطان ها در سطح استان مرکزی براساس آخرین گزارش کشوری برنامه ملی ثبت سرطان در سال 1394 حاکی از آن بود که تعداد موارد جدید سرطان ها بالغ بر 2 هزار و 119 مورد بوده است که 984 مورد (46 درصد) از سرطان ها در زنان و هزار و 135 مورد(54 درصد) از سرطان ها در مردان اتفاق افتاده است.

شاه محمدی با بیان اینکه شایع ترین سرطان ها در کل جمعیت استان شامل سرطان پستان، پروستات، معده، کولورکتال و پوست(غیر ملانوما) بوده است، اظهار کرد: 15 بهمن ماه مطابق با 4 فوریه توسطWHO به عنوان روز دنیای مبارزه با سرطان نام گذاری شده است. سرطان یکی از مسائل اصلی نظام سلامت در ایران است که مبارزه با آن، نیازمند برنامه ریزی مسئولان و جلب مشارکت مردم است و به دلیل اهمیت و ابعاد این موضوع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (1تا 7 بهمن ماه) را به عنوان هفته پویش ملی مبارزه با سرطان در نظر گرفته است.

وی با اشاره به شعار پویش ملی مبارزه با سرطان سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید گفت: در این هفته علاوه بر اجرای برنامه های آموزشی، جلب مشارکت ذی نفعان و تهیه محتواهای آموزشی و تبلیغاتی با هدف مطلع سازی مردم در زمینه پیشگیری و درمان سرطان در دستور کار است و برنامه های پویش تا 15 بهمن ماه روز دنیای مبارزه سرطان در استان ادامه خواهد داشت.

وی اعلام کرد: به همین دلیل و با توجه به نامه مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت متبوع با تاکید بر اجرای موفقیت آمیز ششمین دور از این پویش در سال 1398 با در نظر دریافت اهم برنامه های این پویش ملی و با تاکید بر مداخلات مبتنی بر اولویت های منطقه ای انتظار می رود با حضور و مشارکت همه جانبه تمامی بخش های مختلف دانشگاه، خبرگان، گروه های مرجع و سیاستگذاران و مجریان خارج از حوزه دانشگاه و ساز مان های مردم نهاد و خیریه و... و. اقدامات اجرایی این پویش با انتقال مفاهیم آموزشی، اصلاح باورهای نادرست، ترویج و افزایش انگیزه در تشخیص زودهنگام وغربالگری در راستای پیشگیری وکنترل ودرمان به موقع طی بازه زمانی بهمن ماه، تحقق یابد.

شاه محمدی شناسایی روش های خود مراقبتی برای پیشگیری اولیه از سرطان، شناسایی علائم هشدار دهنده سرطان، قابل پیشگیری بودن این بیماری با اصلاح شیوه زندگی و ... را بخشی از تلنگرها و شیوه های پیغام رسانی در این پویش اعلام کرد و گفت: تشخیص زودهنگام(غربالگری) سرطان به معنای تشخیص سرطان در مرحله ای است که هنوز محدود و کوچک است واحتمال درمان قطعی آن زیاد است. در این فرایند یک آزمایش بالینی برای جمعیت بی علامت، اما در معرض خطر بیماری، انجام می گردد تا امکان تشخیص قبل از بروز علائم بیماری فراهم گردد.

وی توضیح داد: در حال حاضر در کشور ما سرطان های پستان، کولورکتال(سرطان روده بزرگ و راست روده) و دهانه رحم (سرویکس) در قالب برنامه خدمات نوین سلامت(ایراپن) قابلیت غربالگری و تشخیص زودهنگام را دارند، اما به هر حال باید راهکارهای کنترل و پیشگیری سرطان را با جدیت مدنظر داشت.

به گفته کارشناس مسئول برنامه پیشگیری و کنترل سرطان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک پرهیز از مصرف سیگار و قلیان و قرار ندریافت در معرض دود آنها، انجام روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده روی تند،، صرف روزانه 5 وعده میوه و سبزی، کاهش مصرف نمک، قند، شکر و روغن، کنترل وزن، حفاظت پوست با کرم ضد آفتاب و پوشش مناسب، مصرف نکردن الکل، شناسایی آلاینده های سرطان زا و دوری از آنها، شناسایی علائم هشدار دهنده و مراجعه به موقع به پزشک از راهکارهای اصلی پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

براساس این گزارش، در مجموع، مهربان بودن با خود، دیگران و محیط زیست تنها راهکاری است که می تواند تارهای این عنکبوت بدقیافه را از شما دور کند، در غیر این صورت با کمال میل پذیرای شماست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرطان چقدر به شما نزدیک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان چقدر به شما نزدیک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید