جزئیات عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس

به گزارش وبلاگ اسبیکو، رییس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص عرضه سهام ایمیدرو و ایدرو اظهار کرد: عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو به مصوبه هیأت وزیران احتیاج دارد و در صورت اخذ این مصوبه تا پایان اردیبهشت، مراحل آماده سازی برای عرضه در بورس انجام می گردد که امیدواریم زمینه پذیرش این مجموعه ها در نیمه نخست سال جاری در بازار سرمایه فراهم گردد. بنابراین در صورت تصویب هیأت وزیران، سهام ایدرو و ایمیدرو تا پایان شهریور عرضه می گردد.

جزئیات عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس

علیرضا صالح در گفت وگو با وبلاگ اسبیکو، یکی از مسائل واگذاری های دولت در سال های گذشته را واگذاری شرکت های زیرمجموعه یک مجموعه دانست و اظهار کرد: این اتفاق در بعضی موارد موجب شده است که حلقه مدیریتی و زنجیره ارزش در این مجموعه از بین برود. بر این اساس، یکی از مواردی که در راستای واگذاری شرکت های دولتی باید مورد توجه قرار گیرد این است که نباید زنجیره مدیریتی را در واگذاری ها از بین برد.

عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو در انتظار اجازه هیأت وزیران

وی ادامه داد: از این رو در پی دریافت مجوز لازم و قانونی از هیأت وزیران هستیم تا مجموعه هایی مانند ایدرو و ایمیدرو را تبدیل به شرکت سهامی عام کنیم تا پس از کسب مصوبات لازم و اجازه قانونی و اصلاح ساختار، این مجموعه ها بتوانند اقدام به پذیرش و عرضه سهامشان در بورس نمایند.

رییس کل سازمان خصوصی سازی اضافه نمود: در صورتی که مجوز قانونی و مصوبات لازم برای عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو ازهیأت وزیرات کسب گردد، پس از آن وارد مرحله آماده سازی این مجموعه ها برای عرضه در بازار سرمایه خواهیم شد و کوشش می کنیم طبق فرایندهای قانونی، کار ارزیابی و آماده سازی سهام این مجموعه را تا اواسط تابستان سال جاری در بازار سرمایه انجام داده و آماده واگذاری شویم.

فواید واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو

صالح در ادامه در خصوص فواید واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو شرح داد: فایده واگذاری سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس این است که پس از واگذاری و عرضه در بورس این مجموعه ها باید اطلاعات مالی و مالی خود را بر اساس قانون در سامانه کدال منتشر نمایند و به سهامداران جوابگو باشند. بنابراین در وهله اول بحث شفافیت در عملکرد مالی مطرح می گردد و این شرکت ها گام بزرگی برای شفافیت برخواهند داشت.

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز موضوع حاکمیت شرکتی مطرح می گردد، زیرا بعد از عرضه، فرایند انتصاب مدیران در این مجموعه ها باید متناسب با استانداردهای بالای بازار سرمایه انجام گردد. در واقع برای انتخاب مدیران در شرکت های زیرمجموعه باید فرآیند صلاحیت حرفه ای مطابق قوانین بازار سرمایه باشد. این موضوع فرآیند کار در این مجموعه های مالی را به سمت رعایت قوانین حاکمیت شرکتی و افزایش بهره وری سوق می دهد و به بهبود عملکرد آن ها منجر می گردد.

نیروگاه ها در صف ورود به بورس

صالح در سرانجام گفت: سازمان خصوصی سازی به دنبال آن است که بعد از وزارت صنعت، توافق هایی را با وزارت نیرو برای واگذاری نیروگاه ها و شرکت های توزیع برق بر اساس همین مدل انجام دهد اما برای این کار باید با وزارت نیرو توافق صورت بگیرد تا زمینه عرضه سهام این شرکت ها فراهم گردد.

بر اساس این گزارش، دولت عزم خود را برای عرضه سهام شرکت های دولتی جزم نموده است؛ به طوری که این موضوع از ابتدای سال جدید تا به امروز بارها مورد تأکید مسئولان مختلف از جمله رییس جمهور و وزیر امور اقتصاد و دارایی قرار گرفته است.

در این راستا، شورای عالی بورس بر اساس قانون بودجه سال 99 و همچنین به استناد اصل 44، در جلسه یازدهم فروردین ماه، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد و این مصوبه شانزدهم فروردین ماه 99 توسط وزیر امور مالی و دارایی تقدیم معاون اول رییس جمهور شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جزئیات عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید