5 ترفند برای دم کردن چای به روش حرفه ای ها

به گزارش وبلاگ اسبیکو، چای محبوب ترین نوشیدنی در تمام دنیا است. در روزهای خنک نوشیدن یک لیوان چای گرم می تواند احساس خوبی به ما بدهد و در روزهای گرم، یک لیوان چای سرد همان چیزی است که برای از بین رفتن عطش تابستانی به آن احتیاج داریم. پس می بینید که در هر حال و روزی نوشیدن چای راهکار است. اما حتما برای شما هم پیش آمده که در یک کافه، رستوران یا مهمانی یک فنجان چای می نوشید که طعمی بسیار عالی تر از چای های دیگر دارد. حتی ممکن است هر دو از یک نوع چای بهره ببرید اما طعم آن پس از دم کردن متفاوت می گردد. تمام این ها به روش دم کردن چای بستگی دارد.

5 ترفند برای دم کردن چای به روش حرفه ای ها

در این مطلب از وبلاگ اسبیکو مگ می خواهیم ترفندهای دم کردن چای به روش حرفه ای ها را به شما آموزش دهیم تا بتوانید خوش طعم ترین چای های دنیا را در خانه آماده کنید.

روش صحیح دم کردن چای

شاید بگویید برای دم کردن چای فقط به مقداری چای خشک و آب جوش احتیاج دارید. اما باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید، همه چیز در جزئیات هست. چگونگی آماده کردن وسایل برای دم کردن چای، روش استفاده از چای خشک و حتی دمای آب تاثیر مستقیمی بر عطر، طعم و رنگ چای دارند.

مواد و وسایل لازم

  • چای خشک؛ اگر دوست دارید چای خوش طعم و عالی بنوشید همواره چای باز دم کنید و اصلا به سراغ چای کیسه ای نروید.
  • آب تصفیه شده؛ آب با کیفیت تر، چای خوش طعم تر!
  • قوری بزرگ؛ وقتی فضای داخلی قوری بزرگ باشد برگ های چای فضای بیشتری برای باز شدن دارند و بهتر دم می کشند.
  • کتری برقی با قابلیت تنظیم دما؛ این مدل کتری برقی برای چای خورها ضروری است. برای دم کردن چای نباید از آب خیلی جوش بهره ببرید و این کتری می تواند همان دمایی را برای شما آماده کند که به آن احتیاج دارید.

مراحل دم کردن چای

1. تهیه آب جوش

شما باید با توجه به چای مورد استفاده، از آب با دماهای مختلف بهره ببرید. روی بسته بندی چای را بخوانید تا دمای مناسب را پیدا کنید. اگر دمایی روی بسته نوشته نشده است، بهتر است چای را با آب 70 درجه دم کنید. اگر کتری برقی با قابلیت تنظیم دما ندارید می توانید آب را روی اجاق به جوش آوردید و سپس 10 دقیقه کتری را روی میز بگذارید تا کمی خنک گردد. بعد از 10 دقیقه شما آب با دمای حدود 70 درجه خواهید داشت.

2. گرم کردن قوری

این مرحله همان جزئیاتی است که کیفیت چای شما را بالا می برد و متاسفانه تقریبا هیچ کسی آن را انجام نمی دهد. قوری را تا نیمه از آب جوش پر کنید، در قوری را ببندید و چند بار قوری را تکان دهید تا آب در تمام قوری بچرخد. سپس آب را بیرون بریزید. وقتی قوری را گرم کنید دمای آب داغی که برای دم کردن چای در آن می ریزید به سرعت پایین نمی آید. همین موضوع به بهتر و بیشتر دم کشیدن برگ های چای یاری می نماید.

3. زمان دم کشیدن

برای نگه داشتن زمان دم کشیدن چای از یک تایمر بهره ببرید. هر چای مدت زمان زمان مناسب دم کشیدن خود را دارد و اگر به درستی رعایت گردد، برترین طعم را به شما می دهد. معمولا مدت زمان مناسب برای دم کشیدن چای رو بسته بندی نوشته شده است اما اگر زمانی اعلام نشده، 5 دقیقه کافی است. البته اگر از چای لاهیجان استفاده می کنید باید بدانید که حداقل زمان مورد نظر برای دم کشیدن آن 20 دقیقه است.

4. چای را صاف کنید

بعد از دم کشیدن چای، آن را از چای صاف کن بگذرانید و در فنجان ها بریزید. بهتر است تفاله های چای را به قوری برگردانید و دوباره روی آن آب جوش بریزید و اجازه دهید 1 تا 2 دقیقه دم بکشد. با این کار شما یک قوری دیگر چای خوش طعم خواهید داشت.

ترفندهایی برای دم کردن چای به روش حرفه ای ها

  1. حتما از آب تصفیه شده با دستگاه ها یا پارچ های تصفیه خانگی بهره ببرید؛ آب تمیز و بدون املاح طعم چای را بهتر می نماید.
  2. دمای آب را به درستی تنظیم کنید؛ برخی از چای ها باید با آب جوش دم شوند اما برخی دیگر، مثل چای سبز، به دمای آب جوش حساس هستند و باید از آب با دمای کمتر برای آن ها استفاده کرد. پس اگر به شکل جدی اهل چای خوردن هستید بهتر است یک کتری برقی برقی با قابلیت تنظیم دما تهیه کنید.
  3. اجازه ندهید چای بیش از حد دم بکشد؛ اگر چای بیشتر از زمان مورد احتیاج دم بکشد تلخ می گردد. حتما برای دم کردن چای به مدت زمان ذکر شده روی بسته بندی توجه کنید. معمولا چای سیاه به 4 تا 5 دقیقه زمان برای دم کشیدن احتیاج دارد و دمنوش ها به زمان بیشتر از 5 دقیقه. البته همانطور که قبل تر ذکر شد فقط چای لاهیجان است که به 20 دقیقه زمان برای دم کشیدن احتیاج دارد.
  4. از چای باز بهره ببرید؛ چای های کیسه ای از به جای مانده برگ های شکسته شده یا گرد به جا مانده از برگ های چای بعد از فرآوری، تهیه می شوند و چای با کیفیتی برای شما آماده نمی نمایند. برای خرید یک چای با کیفیت به سراغ چای خشکی بروید که برگ های آن رول شده و وقتی در آب داغ قرار می گیرد به خوبی باز می گردد.
  5. حتما قوری را گرم کنید؛ انجام این کار یک مرحله مهم در دم کردن چای است و به بهتر دم کشیدن آن یاری می نماید.

پاسخ به چند سوال که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد

سوال های متعددی در خصوص چای مطرح می گردد اما چند سوال وجود دارد که اغلب افراد با آن روبرو می شوند. در این بخش به این سوالات پاسخ می دهیم.

چرا چای من تلخ است؟

تانن ها از ترکیبات موجود در چای هستند. وقتی برگ های چای برای مدت طولانی در آب داغ باقی می ماند مقدار بسیار زیادی تانن آزاد می نماید و همین موضوع باعث تلخ شدن چای می گردد. به همین علت بهتر است چای را برای مدت طولانی دم نکنید یا آب خیلی داغ روی برگ های چای نریزید.

چرا چای سبز تلخ است؟

چای سبز به بی ثبات بودن مشهور است. نباید آن را به مدت طولانی دم کنید و هرگز روی برگ های آن آب جوش نریزید. اگر چای سبز تلخ نوشیده اید مطمئن باشید که به درستی دم نکشیده است. چای سبز باید برای فنجان اول 45 ثانیه در آب گرم دم بکشد و برای فنجان دوم 30 ثانیه کافی است. اگر زمان دم کشیدن بیشتر از این باشد طعم چای سبز شما تلخ می گردد.

چرا وقتی چای دم می کنم هیچ طعمی ندارد؟

باز هم پای تانن در میان است. اگر چای را به مقدار کافی دم ننموده باشید یا از آب با دمای پایین استفاده نموده باشید چای شما بدون طعم خواهد بود.

چرا نمی توانیم از آب لوله کشی برای دم کردن چای استفاده کنیم؟

هرچه کیفیت آب بالاتر باشد طعم چای بهتر می گردد. وقتی آب لوله کشی را از فیلتر دستگاه تصفیه آب می گذرانید املاح و کلر آن حذف می گردد و هیچ طعم اضافه ای از آب به چای منتقل نمی گردد.

آیا می توانیم از مایکروویو برای دم کردن چای استفاده کنیم؟

ما استفاده از مایکروویو را توصیه نمی کنیم. وقتی برای جوش آوردن آب از کتری برقی یا کتری روی اجاق گاز استفاده می کنید گرمای آب یکنواخت است. اما وقتی آب در مایکروویو به جوش می آید قسمت هایی از آن گرم و قسمت هایی خنک تر هستند. پس نمی توانیم بگوییم آب گرم مناسبی برای دم کشیدن چای آماده شده است. به همین علت بهتر است چای را در مایکروویو دم نکنید.

مرور کلی

چای یک نوشیدنی محبوب و رایج در بین تمام مردم است که در تمام فصل ها نوشیده می گردد. همه ما با کمی آب جوش و چای خشک یا کیسه ای می توانیم چای آماده کنیم اما برای نوشیدن یک فنجان چای خوش عطر و طعم ضروری است مراحل دم کردن را مثل یک فرد حرفه ای انجام دهیم تا برترین چای را آماده کنیم. در این مطلب روش دم کردن چای به روش حرفه ای ها را آموزش داده ایم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید چای های خوش طعم تری برای زمان هایی که در کنار دوستان یا خانواده تان هستید آماده کنید.

منبع: Ohhowcivilized

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 ترفند برای دم کردن چای به روش حرفه ای ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ترفند برای دم کردن چای به روش حرفه ای ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید