کمبود دارو های روان پزشکی خطر بازگشت بیماری های روانی را در پی دارد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، انجمن علمی روان پزشکان ایران با انتشار نامه ای خطاب به سید ابراهیم رئیسی با اعلام کمبود دارو های روان پزشکی و هراس بیماران و خانواده ها از بازگشت مجدد بیماری نسبت به پیامد های این مساله اظهار نگرانی نموده و از رئیس جمهور خواهان رسیدگی و برطرف این کمبود شدند.

کمبود دارو های روان پزشکی خطر بازگشت بیماری های روانی را در پی دارد

به گزارش عصر ایران، در این نامه دکتر مجید صادقی رئیس انجمن علمی روان پزشکان ایران با تاکید بر این که شاهد فراز و فرود دسترسی مردم به دارو هایی هستیم که قطع مصرف آن ها و حتی تغییر ناگزیر یکی از آن ها ممکن است تبعاتی بسیار ناگوار داشته باشد یادآور شده که در این شرایط، روان پزشکان ایران هر روزه با مراجعانی روبه رو هستند که به علت تهی شدن بازار از داروی مصرفی آن ها یا ناکافی بودن دارویی که داروخانه به آن ها تحویل می دهد، در خطر بازگشت علایم شدید بیماری هستند.

دکتر صادقی با اشاره به این که روان پزشکان اغلب با مراجعانی روبرو می شوند که به علت ناپایداری دسترسی به دارو ها همیشه نگران انتها مجدد دوره دسترسی و در هراس رویارویی مجدد با بیماری هستند و ذکر این موضوع که مکاتبات رسمی و پیگیری های غیررسمی مکرر انجمن با وزارت بهداشت از حجم این معضلات نکاهیده و با روند کنونی منظره روشنی در پیش نیست، از رئیس جمهور خواسته اند که نسبت به شناسایی و برطرف زمینه های این نابسامانی در اسرع وقت اقدام کنید.

متن کامل این نامه که نسخه ای از آن در اختیار عصر ایران قرار گرفته به توضیح زیر است:

جناب آقای ابراهیم رئیسی

ریاست محترم جمهوری

با سلام و احترام

به استحضار می رساند معضل کمبود دارو های مرتبط با حوزه روان پزشکی مدتهاست گریبانگیر کشور شده و جمعیت بزرگی از هم وطنان عزیز را که احتیاجمند آغاز یا ادامه درمان با این دارو ها هستند متحمل دشواری های جدی نموده است. هرچند تذکرات مکرر انجمن علمی روان پزشکان ایران به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اداره غذا و داروی این وزارت خانه گاه به شکلی گذرا به کاهش یا برطرف بعضی از کمبود ها انجامیده است، در نهایت با کمال تأسف شاهد فراز و فرود دسترسی مردم به دارو هایی هستیم که قطع مصرف آن ها و حتی تغییر ناگزیر یکی از آن ها ممکن است تبعاتی بسیار ناگوار داشته باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات روان پزشکی برای استمرار سلامت روان خود روزانه به میزان معینی از دارو هایی احتیاج دارند که ترکیب مؤثر آن ها پس از مدت ها ارزیابی و پیگیری تخصصی به دست آمده است و در این شرایط، روان پزشکان ایران هر روزه با مراجعانی روبه رو هستند که به علت تهی شدن بازار از داروی مصرفی آن ها یا ناکافی بودن دارویی که داروخانه به آن ها تحویل می دهد، در خطر بازگشت علایم شدید بیماری هستند. هم چنین روان پزشکان اغلب با مراجعانی روبرو می شوند که با وجود سلامت کنونی و دسترسی به دارو های لازم، به علت ناپایداری دسترسی به دارو ها همیشه نگران انتها مجدد دوره دسترسی و در هراس رویارویی مجدد با بیماری هستند. این موضوع، نگرانی مشترک بسیاری از خانواده های این بیماران در سطح کشور است.

از آن جا که مکاتبات رسمی و پیگیری های غیررسمی مکرر انجمن با مسئولان محترم وزارت بهداشت از حجم این معضلات نکاهیده و با روند و عملکرد کنونی منظره روشنی در پیش نیست، از جناب عالی تقاضا می گردد نسبت به شناسایی و برطرف زمینه های این نابسامانی در اسرع وقت اقدام کنید.

دکتر مجید صادقی

رئیس انجمن علمی روان پزشکان ایران

منبع: فرارو

به "کمبود دارو های روان پزشکی خطر بازگشت بیماری های روانی را در پی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود دارو های روان پزشکی خطر بازگشت بیماری های روانی را در پی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید