کشف فسیل 380 میلیون ساله قلب ماهی در دل یک صخره

به گزارش وبلاگ اسبیکو، دانشمندان قدیمی ترین قلب دنیا را در فسیل 380 میلیون ساله یک ماهی فک دار (آرواره ای) کشف کردند. شکل اندام های یافت شده شبیه به آناتومی کوسه های امروزی است.

کشف فسیل 380 میلیون ساله قلب ماهی در دل یک صخره

الهه جعفرزاده| محققان دانشگاه کرتین استرالیا این قلب را در کنار معده، روده و کبد فسیل شده بصورت جداگانه یافتند. موقعیت این اندام ها شبیه به آناتومی کوسه است.

پژوهشگران امیدوارند که این کشف بتواند چگونگی تکامل سایر موجودات زنده از جمله انسان را روشن کند.

طبق گفته کارشناسان، این اندام عضلانی مربوط به یکی از ماهی هایی است که در طول دوره دِوونیَن (Devonian) زیست داشته است؛ این دوره، یکی از دوره های زمین شناسی است که ماهی ها و گیاهان خشکی، طی آن تکامل و توسعه یافتند. شواهد حاکی از ان است که ماهی مذکور بین 419 تا 359 میلیون سال پیش در آب ها شنا می کرد.

به گزارش خبرآنلاین یافته های منتشر شده در مجله Science نشان می دهد که این اندام ها به بدن یک ماهی از خانواده آرترودایر (یک گروه منقرض شده از ماهیان زرهی و آرواره دار) که آناتومی ای شبیه به یک کوسه مدرن دارند، مربوط می گردد.

پروفسور کیت تریناجستیک، محقق اصلی و سرپرست این مطالعه، این یافته ها را مهم و قابل توجه دانست و در این خصوص گفت: یافتن بافت های نرم و عضلانیِ گونه های باستانی، که به خوبی حفظ شده باشند، اتفاقی بسیار نادر است.

تریناجستیک گفت: به عنوان یک دیرینه شناس که بیش از 20 سال روی فسیل ها مطالعه نموده ام، از یافتن یک قلب سه بُعدی که به خوبی و به زیبایی حفظ شده و قدمتی معادل380 میلیون سال دارد، واقعاً شگفت زده شدم.

او افزود: فرایند فرگشت یا تکامل، اغلب به عنوان یک سلسله مراحل کم اهمیت در نظر گرفته می گردد، اما این فسیل های باستانی از یک جهش مهم تر و بزرگتر بین مهره داران بی آرواره و بدون فک خبر می دهند؛ قلب این ماهی ها در دهان و زیر آبشش قرار گرفته است؛ چیزی شبیه به آناتومی کوسه های امروزی.

محققان، مدل هایی سه بعدی از ماهی آرواره دار را ایجاد کردند که نشان می دهد قلب این موجود از دو حفره تشکیل شده است که حفره کوچک تر در بالای آن قرار گرفته است.

به گفته پروفسور تریناجستیک، این یافته ها دریچه ای منحصر به فرد در علم را می گشاید و نشان می دهد که چگونه ناحیه سر و گردن برای سازگاری با فک تکامل یافت. این سیستم قلبی برای مهره داران اولیه، فوق پیشرفته به شمار می آید.

او گفت: برای اولین بار است که ما تمام اندام ها را با هم در یک ماهی آرواره دار بدوی مشاهده کردیم و دریافتیم ساختار قلب آن ها تفاوت چندانی با ما ندارد.

با این حال، یک تفاوت مهم در این آنالیز وجود داشت؛ ابعاد کبد در این آناتومی بزرگتر بود و ماهی را قادر می ساخت که (مانند کوسه های امروزی) شناور بماند.

این کشف ارزشمند برای دیرینه شناسان مانند یک رویاست

پروفسور جان لانگ، از دانشگاه فلیندرز که یکی از نویسندگان این مطالعه بود، این کشف ارزشمند را رویای یک دیرینه شناس توصیف کرد و گفت: اکتشافات مربوط به اندام های نرم در ماهی های باستانی یک موضوع پراهمیت برای دیرینه شناسان است، زیرا بدون شک اینگونه فسیل ها، برترین انواعِ فسیل ها هستند که حتی با گذشت سالیان طولانی به خوبی حفظ شده اند.

منابع: independent، dailymail

منبع: فرادید

به "کشف فسیل 380 میلیون ساله قلب ماهی در دل یک صخره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل 380 میلیون ساله قلب ماهی در دل یک صخره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید