واکنش سوئدی ها به ویروس کرونا، لذت از آفتاب بهاری و بستنی

به گزارش وبلاگ اسبیکو، این کشور را با همسایه اش دانمارک مقایسه کنید؛ در دانمارک گردهمایی و جلسات بیش از 10 نفر را ممنوع اعلام شده و در بریتانیا مردم دیگر اجازه دیدار با هیچ فردی در خارج از خانه را ندارند.

واکنش سوئدی ها به ویروس کرونا، لذت از آفتاب بهاری و بستنی

بسیاری از اروپایی ها شرایط سخت قرنطینه را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تحمل می نمایند اما سوئد که بیشتر مردم آن تنها زندگی می نمایند، زندگی نرمال تری را در پیش گرفته و به مردم اجازه می دهد تا بیشتر به هم نزدیک شوند.

به گزارش وبلاگ اسبیکو به نقل از بی بی سی، پس از یک زمستان طولانی هوای استکهلم پایتخت سوئد به قدری گرم شده که مردم را برای لذت از آفتاب به خیابان ها بکشاند.

مردم سوئد در میان بحران کرونا در زیر مجسمه عظیم وایکینگ گاد تور در میدان ماریا تورگت نشسته و با علاقه بستنی می خورند. جوان ترها روی نیم کت های کنار پیاده رو نشسته و در هوای آزاد در کمال آرامش و شادی می نوشند.

در نقاط دیگر این شهر بعضی ازکلوپ های شبانه در این هفته افتتاح می شوند. با این وجود تجمع بیش از 50 نفر در روز یکشنبه ممنوع است.

این کشور را با همسایه اش دانمارک مقایسه کنید؛ در دانمارک گردهمایی و جلسات بیش از 10 نفر را ممنوع اعلام شده و در بریتانیا مردم دیگر اجازه دیدار هیچ فردی در خارج از خانه را ندارند.

هر فرد مسئولیت سنگینی دارد

در خیابان های سوئد اوضاع به مراتب آرام تر از همواره است. کمپانی SL به عنوان کمپانی حمل و نقل عمومی استکهلم از کاهش 50 درصدی شمار قطارها و مسافران مترو در روزهای اخیر اطلاع داد.

شرکت دولتی استکهلم بیزنس ریجین کوشش دارد تا از جامعه تجارت جهانی این شهر حمایت کند. این شرکت در استراتژی خود کوشش دارد حدود 90 درصد از شرکت های عظیم این شهر را به لطف نیروی کار فناوری محور و فرهنگ انعطاف پذیر دورکاری، تغییر دهد.

استفان اینگ وارسن مدیرعامل این شرکت در این باره می گوید: هر شرکتی امکان ایجاد این تغییر را دارد و بیشتر شرکت ها این کار را انجام خواهند داد.

سخنان وی در این حوزه به قلب استراتژی دولت سوئد ارتباط دارد. خود مسئولی. مقامات بهداشت دولت سوئد و سیاستمداران امیدوارند در این بحران بدون احتیاج به اقدامات دراکونی سرعت شیوع ویروس را کاهش دهند.

دراکون اولین قانون مدون و ثبت شده در یونان باستان است که جایگزین سیستم مرسوم قانون شفاهی شد. پس از ثبت این قانون در یونان باستان دادگاه مسئول رسیدگی به قوانین شناخته شد.

با این وجود سوئد به دستورالعمل های پیشنهادی، بیش از قوانین سفت و سخت اعتقاد دارد. مقامات این کشور تمرکز خود را در خانه ماندن افراد سالخورده، شستن مرتب دست ها، اجتناب از سفرهای غیر ضروری و کار از خانه قرار داده اند.

خانواده های سوئدی می توانند بدون هیچ محدودیتی از هوای و فضای باز پارک لذت ببرند/ عکس: بی بی سی

استفان لوون نخست وزیر سوئد در یک برنامه تلویزیونی در آخر هفته گذشته میلادی خطاب به مردم گفت: ما عظیمسالان دقیقا باید این گونه باشیم و از شایع پراکنی و وحشت دوری کنیم.

وی اضافه نمود: هیج کس در این بحران تنها نیست اما هر فرد مسئولیت سنگینی دارد.

اعتماد بالا

به گزارش عظیمترین شرکت نظرسنجی سوئد بسیاری از سوئدی ها سخنان وی را شنیده و تائید کردند.

مردم سوئد در سطح بالا به مقامات خود اعتماد دارند و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این میزان از اعتماد مردم را به تبعیت خودخواسته از دستورالعمل های دولتی سوق می دهد.

شاخص جمعیتی نیز می تواند یکی دیگر از عوامل مهم شیوع کند کرونا در این کشور باشد. برخلاف بسیاری از کشورهای مدیترانه ای، بیش از نیمی از مردم سوئد تک خانوار هستند و همین موضوع احتمال افزایش ویروس کرونا را کاهش می دهد.

دولت سوئد هنوز دستورالعمل مشخصی را برای نحوه رفتار مردم در اماکن عمومی صادر نکرده است/ عکس: 123rf

مقامات سوئد می گویند: سوئدی ها عاشق فضای بیرون از منزل هستند و که باعث حفظ سلامت روحی و جسمی آنها می گردد. مقامات به همین دلیل به قوانین محدود کردن افراد در خانه تمایلی ندارند.

آندریاس هاتزی گرگیو مدیر اتاق بازرگانی استکهلم در این باره می گوید: ما مجبوریم ترکیب اثرات سلامتی و مسائل مالی را به حداقل برسانیم.

وی اضافه نمود: بنگاه های تجاری سوئد رویکرد این کشور را نسبت به بسیاری از کشورها معقول تر می دانند.

تاریخ قضاوت خواهد نمود

اما بسیاری از سوئدی ها که شاهد قرنطینه و تعلیق بسیاری از کشورهای اروپایی در بسیاری از امور هستند، رویکرد عجیب و منحصر به فرد کشورشان را زیر سوال می برند.

اما فرانتس اپیدمیولوژیست مستقر در دانشگاه پزشکی سوئد از موسسه کارولینسکا در این باره می گوید: مطمئنا مردم در شرایط کنونی دستورالعمل ها و توصیه ها را رعایت می نمایند. اما من فکر نمی کنم این اقدامات کافی باشد.

او خواهان دستورالعمل های واضح برای تعامل مردم در محیط های عمومی مانند باشگاه و فروشگاه ها شد.

یک آرایشگاه در سوئد از کاهش 50 درصدی مشتریان خود اطلاع داد/ عکس: BBC

با این وجود بعضی از مشاغل با مسائل زیادی دست و پنجه نرم می نمایند. در گوشه ای از میدان ماریا تورگت که کافه های شلوغی دارد یک آرایشگاه محبوب با کاهش شمار مشتریان خود روبه رو شده است.

صاحب این آرایشگاه در این باره گفت: همسر من نیز کار و کاسبی شخصی خود را دارد و ما جز خودمان تکیه گاه دیگری نداریم. شرایط مالی بد است و ما توان پرداخت بسیاری از قسط ها و قبوض را نداریم و مجبوریم با بانک تماس بگیریم و مهلت بیشتری بخواهیم.

اما فرانتس اپیدمیولوژیست در این باره می گوید: تاریخ در خصوص این شرایط و تصمیمات سیاست مداران و نخبگان امروزی قضاوت خواهد نمود و تا کنون هیچ کس نمی داند بهترین تصمیمات در کجا اتخاذ شده اند.

---

--

منبع: عصر ایران

به "واکنش سوئدی ها به ویروس کرونا، لذت از آفتاب بهاری و بستنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سوئدی ها به ویروس کرونا، لذت از آفتاب بهاری و بستنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید