میز گردشگری خوراک در خانه نصیرالملک شیراز رونمایی شد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، میز گردشگری خوراک در خانه نصیرالملک شیراز رونمایی شد.

میز گردشگری خوراک در خانه نصیرالملک شیراز رونمایی شد

سید مصطفی فاطمی، مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی کشور در این مراسم اظهار کرد: برای تشکیل چهار میز تخصصی غذاهای ایرانی، ملل، سردنوش ها و گرم نوش ها بعلاوه نان و شیرینی برنامه ریزی های منسجمی انجام شده است.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی ادامه داد: پیش از این در شهر سوخته سیستان و بلوچستان آثاری را از خوراک های سنتی و تاریخی ایرانی یافتیم و بخشی از این آثار را در نمایشگاه امسال رونمایی کردیم اما اینکه در قالب تشکیل یک کمیته کشوری بتوانیم تمام اجزایی که در ایران در حوزه خوراک های تاریخی کار می نمایند شناسایی کنیم موضوعی بود که از سمت میز خوراک های سنتی مطرح شد و مورد توجه نهاده شد. قرار شد این کار در شیراز با همکاری دیگر استان های کشور شروع گردد.

فاطمی افزود: من معتقدم خوراک ما مانند بسیاری از داشته های فرهنگی کشور یک پیشینه، تاریخ، تمدن و یک آئین دارد. حتی خوراک خوردن ایرانیان آئین دارد. در واقع بعضی غذاها را در ایران به صورت دسته جمعی و بعضی را در تالار یا به صورت تکی می خوریم.

وی با بیان اینکه کتاب هایی در رابطه با شیوه غذا خوردن ایرانیان منتشر شده، اضافه نمود: خوراک های ایرانی در کنار طعمی که دارد از یک پیشینه تاریخی برخوردار است. پیشینه تاریخی ایران گاهی در خوراک مردمان این کشور ظهور پیدا می نماید.

این مقام مسئول گفت: نباید تنها به میراث فرهنگی توجه کنیم. گردشگری ادبی فارس و گردشگری خوراک هم جز داشته های باارزش ما هستند که به وسیله آنها هم می توانیم فرهنگ کشورمان را به جهانیان معرفی کنیم.

وی گفت: توجه به گردشگری در حوزه های مختلف می تواند در آیتم ها و برنامه های تورهای گردشگری قرار بگیرد و بسط پیدا کند تا به معرفی بخشی از فرهنگ کشور بپردازد.

سید مؤید محسن نژاد، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس نیز در این مراسم ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این برنامه گفت: جای بسی خوشحالی است که توانسته ایم در قالب هفته شیراز رویدادهای اردیبهشت را با تاریخ و داشته های کشور قرین و برگزار کنیم.

محسن نژاد پیشنهاد داد: آمادگی این را داریم که در تابستان امسال جشنواره خوراک های سنتی و تاریخی ایران را در شیراز برگزار کنیم.

مسعود منیعاتی، رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس نیز گفت: حدود 10 سال است که برنامه خوراک های تاریخی ایران را در قالب برنامه های مختلف از جمله سمینار، استارت آپ و جشنواره با حضور اساتید برجسته و باتجربه برگزار نموده ایم و مبنا و اساس این کار کوشش برای افزایش جاذبه های گردشگری شهر شیراز و استان فارس است، چرا که این استان پهناور در حوزه خوراک مانند سایر استان های کشور از تنوع خوراکی اقلیمی و بومی بهره می برد.

وی ادامه گفت: تفاوتی که شهر شیراز و استان فارس با سایر استان ها در این حیطه دارد، این است که بعضی خوراک ها در این استان از سندهایی به شکل مکتوب بهره می برند. این سندها به ما یاری کرد که بعضی خوراک هایی که امروز از یاد رفته است، با تحقیق و پژوهش احیا کنیم.

منیعاتی با اشاره به مسائل و مصایب تحقیق و پژوهش خوراک های تاریخی ایران گفت: پرداختن به مسائل تحقیق و پژوهش در رابطه با خوراک های تاریخی موجب می گردد که اهمیت این کار بیش از پیش معین گردد. احتیاج است پرداختن حوزه دولتی و خصوصی به این مقوله جدی تر باشد.

وی با بیان اینکه گردشگران نمی توانند بدون در نظر گرفتن محل اقامت، حمل و نقل و خوراک سفر خود را تعریف نمایند، گفت: خوراک از ارکان جدا نشدنی سفر است و گردشگر معمولا خوراک محلی را انتخاب می نماید.

این مقام مسئول اضافه نمود: ما تاریخچه خوراک ها را با خوراکی که گردشگر می تواند انتخاب کند پیوند داده ایم و این کار را بر اساس اسنادی که داشتیم انجام داده ایم.

منیعاتی بیان داشت: برای خوراک کهن و خوراک های تاریخی ما وقت می گذاشتند؛ تهیه این خوراک ها مهم بوده و استفاده متفاوتی هم داشته اند.

وی افزود: ما در گذشته نوشیدنی های مقدسی داشتیم که استفاده از بسیاری از این نوشیدنی ها در حال حاضر امکان پذیر نیست، چراکه تهیه آن بسیار سخت است.

منیعاتی مطرح نمود: براساس مطالعاتی که بر روی تکامل ذائقه انسان شکل گرفته این خوراک ها را با ذائقه امروزی انسان تنظیم کردیم تا آرام آرام از مواد مضری که امروزه استفاده می گردد پرهیز گردد تا خوراک های سالم تر برای تغذیه داشته باشیم.

وی یادآور شد: قرار شده کمیته ای با عنوان خوراک های کهن و تاریخی در فدراسیون گردشگری خوراک وزارت میراث فرهنگی تأسیس گردد و در شهر شیراز شکل بگیرد.

منیعاتی گفت: در حال حاضر، خوراک های سهل الوصول به خاطر مشغله مردم بیشتر مورد توجه نهاده شده است اما ما آمادگی این را داریم که به احیای خوراک های سنتی و تاریخی هر چند که تهیه آنها سخت باشد، بپردازیم.

منبع: همگردی

به "میز گردشگری خوراک در خانه نصیرالملک شیراز رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میز گردشگری خوراک در خانه نصیرالملک شیراز رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید