مرگ 552 نفر به دلیل برق گرفتگی

به گزارش وبلاگ اسبیکو، تهران (پانا) - سازمان پزشکی قانونی گفت که از فروردین تا انتها مهر امسال 552 نفر بر اثر برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(1399) که آمار تلفات 502 نفر بود، 10 درصد بیشتر شده است.

مرگ 552 نفر به دلیل برق گرفتگی

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان پزشکی قانونی کشور، در 7 ماه امسال از کل تلفات برق گرفتگی 497 نفر مرد و 55 نفر زن بودند. بعلاوه در این مدت بیشترین آمار تلفات برق گرفتگی در تیر ماه با 105 فوتی و کمترین آمار با 46 فوتی در فروردین ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، استان های تهران با 83، خوزستان با 47، خراسان رضوی و فارس با 37 و استان های کهگیلویه و بویراحمد با 2، ایلام با 3، زنجان و خراسان جنوبی با 5 فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند. این آمار در استان چهارمحال و بختیاری نیز صفر گزارش شده است.

فرایند افزایشی برق گرفتگی در سال های اخیر

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می دهد که آمار تلفات برق گرفتگی در پنج سال اخیر فرایندی افزایشی داشته و از 595 نفر در سال 1395، به 739 فوتی در سال گذشته (1399) رسیده است.

به طور کلی در دهه گذشته (1390تا 1399)، 6 هزار و 800 نفر به علت برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند که سال 1392 با 750 نفر دارای بیشترین آمار و سال 1395 با 595 نفر دارای کمترین اندازه مرگ های ناشی از برق گرفتگی بودند.

آنالیز های اجرا شده در سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که اغلب این حوادث به علت عدم آشنایی با اصول پیشگیری از وقوع برق گرفتگی و نیز بی توجهی به اصل کلی برق گرفتگی(یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین) رخ می دهد.

فیوزها، چه اتوماتیک چه غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی نماید و جریان برق بسیار اندکی در حد 100 میلی آمپر، در صورت عبور از بدن، با از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان می گردد، در حالی که فیوزها با جریان ده ها و حتی صدها برابر این اندازه هم از کار نمی افتند. به خاطر داشته باشیم فیوزها با قطع جریان برق از وقوع خرابی در سیم کشی و آتش سوزی پیشگیری می نمایند و نمی توانند از برق گرفتگی و مرگ ناشی از آن جلوگیری نمایند.

از سویی سیم اتصال به زمین در پیشگیری از برق گرفتگی نقش موثری دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی منازل (سیم اتصال به زمین) بسیار مهم بوده و به جلوگیری از برق گرفتگی یاری می نماید.

در این گزارش تاکید شده است:برق گرفتگی در محیط های مرطوب بسیار محتمل تر از محیط های خشک است. مقاومت دست خشک انسان در مقابل برق، هزاران برابر بیشتر از پوست خیس و مرطوب است. از خشک بودن دست خود هنگام استفاده از وسایل برقی اطمینان داشته باشیم و بنا براین اجتناب از هر گونه تماس با وسایل هادی جریان برق به پیشگیری از بروز این حوادث یاری خواهد نمود.

بعلاوه به یاد داشته باشیم در صورتی که با برق سر و کار داریم از کفش های عایق خشک استفاده نموده و مطمئن باشیم که زیر پا و محدوده اطرافمان مرطوب نیست. علاوه بر این مراقب باشیم هیچ قسمتی از بدن ما به طور مستقیم با زمین تماس پیدا نکند.

بعضی توصیه های عمومی برای پیشگیری از برق گرفتگی

هنگام تعویض لامپ، کلید، پریز یا تعمیر هر وسیله یا هر دستگاه برقی دیگر سعی گردد که برق از طریق کنتور (فیوز) قطع شده باشد.

استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط هایی با رطوبت بالا همانند حمام توصیه نمی گردد و حتی الامکان بهتر است هیچ انشعاب برقی در این نوع محیط ها وجود نداشته باشد و روشنایی از خارج تامین گردد. تحت هیچ شرایطی از بخاری یا اجاق های برقی معمولی در محیط های یاد شده استفاده نگردد.

هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آن خوداری کنید.

هیچگاه سیم برق دار را از زیر فرش یا موکت عبور ندهید زیرا ممکن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه ببیند و حالت عایقی خود را از دست بدهد.

هنگام تمیزکردن دیوار ها و لوازم برقی مواظب باشید کلید هاو پریز ها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی است و در صورتیکه وارد کلید ها و پریز ها گردد خطر جانی و اقتصادی به همراه خواهد داشت.

هنگام سوراخکاری دیوارها به منظور نصب ساعت دیواری، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت گردد به جهت سیم کشی برق صدمه وارد نگردد.

اگر پریز های برق در ارتفاع پایینی از دیوار ها واقع شده است (کمتراز 1100 تا 120 سانتیمتر) ضروری است آنها از طریق درپوش های ایمنی که به همین منظور ساخته شده است مسدود شوند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مرگ 552 نفر به دلیل برق گرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 552 نفر به دلیل برق گرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید