لزوم استفاده از تجهیزات پزشکی مدرنِ عاری از تبعیض نژادی

به گزارش وبلاگ اسبیکو، نابرابری دیگری در بحث سلامت: در افراد سیاه پوست، خطای میزان گیری اکسیژن خون به وسیله دستگاه پالس اکسیمتر 3 برابر بیشتر از سایر افراد است.

لزوم استفاده از تجهیزات پزشکی مدرنِ عاری از تبعیض نژادی تصویر: دستگاه پالس اکسیمتری میزان اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب را میزان می گیرد.

در دوران بیماری همه گیر کووید 19 یا کرونا، به علت توصیه هایی که از سوی رسانه ها و مراقبان سلامت به مردم شده است، بسیاری از افراد دستگاه های کوچکی به نام پالس اکسیمتر برای استفاده در منزل خریداری نموده اند. پالس اکسیمتر دستگاهی است که معمولاً بر روی انگشت فرد قرار می گیرد و به عنوان روش غیر تهاجمی میزان گیری سطح اکسیژن خون شناخته می شود. برای مثال، کلینیک ها و بیمارستان ها به طور منظم از این دستگاه ها برای غربالگری نوزادان مبتلا به بیماری های قلبی استفاده می نمایند.

با این وجود، دستگاه های پالس اکسیمتر کاملاً بی عیب و نقص نیستند و به خصوص در افراد سیاه پوست این دستگاه ها دارای خطا در میزان گیری هستند. مقاله ای که اخیراً چاپ شده است نشان می دهد، در افراد سیاه پوست 3 برابر بیشتر از افراد عادی احتمال عدم تشخیص صحیح سطح پایین اکسیژن خون وجود دارد. به این معنی است که در هر 10 مورد میزان گیری اکسیژن خون در بین افراد سیاه پوست، یک مورد ممکن است دقیق نباشد و فرد دارای اکسیژن پایین باشد و تشخیص داده نشود.

افراد سیاه پوست نسبت به سفید پوستان، بیشتر احتیاج به نمونه گیری از خون شریانی برای میزان گیری دقیق اکسیژن خون دارند، و همین امر به سادگی نوع دیگری از تبعیض نژادی را توسعه می دهد. پزشکان و متخصصان بخش مراقبت های ویژه در زمینه تحقیقات و سیاست های بهداشتی تخصص کافی دارند. در طی دوران همه گیری این بیماری، یافته های آنان در کنار تجربیات شخصی آن ها از جوامع رنگین پوست و برخورد نزدیک و اولیه با بیماران، نشان داده است که تبعیض نژادی بر مراقبت های بهداشتی تأثیرگذار است.

اکسیژن و اکسیمتری یا میزان گیری سطح اکسیژن در خون

سطح پایین اکسیژن خون در بیماران خطرناک است و می تواند نشان دهنده بیماری جدی در آن ها باشد. پزشکان معمولاً از پالس اکسیمتری برای تشخیص احتیاج بیمار به اکسیژن و میزان اکسیژن مورد احتیاج آن ها استفاده می نمایند. مراقبان سلامت بعلاوه از این اطلاعات برای تصمیم گیری در خصوص نوع مراقبتی که بیمار احتیاج دارد، استفاده می نمایند، برای مثال بر حسب میزان اکسیژن خون بیمار تصمیم می گیرند که بیمار به بخش مراقبت ویژه منتقل شود یا این که بیمار احتیاج به دستگاه ونتیلاتور (تهویه مکانیکی یا مصنوعی) دارد.

پالس اکسیمتر دستگاهی است که معمولاً بر روی انگشت فرد قرار می گیرد و به عنوان روش غیر تهاجمی میزان گیری سطح اکسیژن خون شناخته می شود.

تصویر: به نظر می رسد میزان گیری اکسیژن خون با استفاده از پالس اکسیمتری در بیماران سیاه پوست نسبت به افراد سفید پوست، از دقت کمتری برخورداری است.

دستگاه پالس اکسیمتری از اواخر دهه 1970 وارد بازار شد و از آن موقع تا کنون برای میزان گیری دقیق سطح اکسیژن خون به کار می رود.

دستگاه های پالس اکسیمتر برای میزان گیری اکسیژن خون، از نوری استفاده می نمایند که از سطح پوست عبور می نماید. میزان جذب نور به وسیله خونی که سطح اکسیژن بالاتری دارد، نسبت به خونی که حاوی اکسیژن کمتری است، فرق دارد. با این حال، هر چیزی که مانع عبور این نور شود، مانند لاک ناخن یا رنگ پوست باعث پایین آمدن دقت میزان گیری این وسیله می شود. در اوایل بیماری همه گیر کووید 19 یا کرونا، پزشکان به صحت میزان گیری اکسیژن در بیماران سیاه پوست مشکوک شدند. مطالعه ای که آن ها انجام دادند، این شک را به یقین تبدیل کرد. برای مثال آن ها متوجه شدند در بعضی موارد زمانی که پالس اکسیمتر در فرد سیاه پوست عدد 94 را نشان می دهد، سطح اکسیژن واقعی خون بسیار کمتر از این عدد است.

احساس تنگی نفس با سطح اکسیژن ارتباط دارد.میزان اشباع اکسیژن در خون در حالت طبیعی بیشتر از 92 درصد است. اکسیژن درمانی معمولاً زمانی انجام می شود که سطح اکسیژن خون به طور مداوم کمتر از 89 درصد باشد. در پژوهش اجرا شده، محققان بیمارانی را شناسایی کردند که با استفاده از پالس اکسیمتری سطح اکسیژن خون آن ها بین 92 تا 96 درصد و نرمال میزان گیری شد اما در آزمایش خون سطح اکسیژن 89 درصد بوده است.

اگر به علت خطای میزان گیری دستگاه پالس اکسیمتر، اکسیژن پایین در بیماران سیاه پوست تشخیص داده نشود، در این صورت محتمل است این گروه از بیماران به مراقبت های بهداشتی مورد احتیاج خود یا اکسیژن مورد احتیاج خود دست پیدا ننمایند. بعضی از افراد مبتلا به بیماری کووید 19 یا کرونا در این دوران دستگاه های پالس اکسیمتری برای استفاده در منزل تهیه کردند و به این ترتیب با این اطلاعات پزشکان می توانستند تصمیم بگیرند آیا بیمار احتیاج به بستری در بیمارستان دارد یا خیر. دستگاه های پالس اکسیمتری مقرون به صرفه قیمت خانگی ممکن است با دقت کمتری سطح اکسیژن خون را میزان بگیرند.

تعیین نیست خطای میزان گیری دستگاه های پالس اکسیمتری تا چه میزان درمان مورد احتیاج بیماران سیاه پوست را به تأخیر انداخته است. بعلاوه معلوم نیست که این بی دقتی ها و خطاها چه تأثیری بر سایر شرایط بیماران دارند. اختلاف و تبعیض نژادی موضوعی است که نقش آن در مراقبت های پزشکی قبلاً تعیین شده است.

اهمیت میزان گیری دقیق سطح اکسیژن خون

نخستین دستگاه پالس اکسیمتر در سال 1974 ساخته شد. با این حال، از آن جا که طراحان اولیه، آن را در افراد زیادی آزمایش نکردند، خطاهای میزان گیری مانند رنگ پوست شناخته نشدند. دستگاه های پالس اکسیمتری که امروزه ساخته می شوند، ممکن است بهتر از نمونه های اولیه در دهه 1970 باشد اما سازمان جهانی غذا و داروی آمریکا برای تأیید احتیاج به آزمایش و تست تمام فناوری های پزشکی بر روی جمعیت متنوعی از بیماران بر اساس سن، جنس و رنگ پوست دارد. تنوع رنگ پوست در آزمایشات به صورت حضور حداقل دو نفر با رنگدانه تیره پوست در کل نمونه مورد آزمایش تعریف می شود. مطالعه پژوهشگران نشان می دهد که پالس اکسیمتری های امروزی هنوز به میزان کافی خوب نیستند و تعریف تنوع در آزمایشات کافی نیست.

از آن جا که طراحان اولیه، آن را در افراد زیادی آزمایش نکردند، خطاهای میزان گیری مانند رنگ پوست شناخته نشدند.مطالعه ای که در اواخر دهه ی 1980 انجام شد، نشان داد که پالس اکسیمتری در افراد رنگین پوست می تواند دقیق نباشد و مجموعه ای از مقالات چاپ شده در دهه 1990 این یافته ها را تأیید کرد. با این حال پس از گذشت 40 سال، این یافته ها هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند، مطالعات بالینی کافی برای آنالیز آن انجام نشده است و در حال حاضر به طور معمول در برنامه های درسی دانشکده پزشکی جایی ندارد.

چگونه سطح اکسیژن حقیقی خون افراد را میزان بگیریم

دستگاه پالس اکسیمتری ابزاری مهم برای پزشکان است و یافته های محققان نشان می دهد داده های پالس اکسیمتری را باید در کنار سایر اطلاعات مربوط به بیمار در نظر بگیریم.

با این حال، هنوز هیچ روش ساده و غیر تهاجمی دیگری برای تخمین سطح اکسیژن خون وجود ندارد. احساس تنگی نفس با سطح اکسیژن ارتباط دارد. تشخیص تغییرات پوستی مانند سیانوز به معنی کبود شدن پوست، در افراد با پوست تیره تر سختتر از سایر افراد است. استفاده از سایر نقاط بدن مانند لاله گوش، برای میزان گیری سطح اکسیژن نسبت به انگشت، دقت کمتری دارد.

راه جایگزین برای میزان گیری سطح اکسیژن خون، استفاده از روش های تهاجمی مانند نمونه گیری از خون شریانی است. اما نمونه گیری خون شریانی عملی دردناک است و حتی می تواند عوارض داشته باشد. این روش های تهاجمی برای بیمار ناخوشایند هستند و احتیاج به آموزش تخصصی دارند. افراد سیاه پوست نسبت به سفید پوستان، بیشتر احتیاج به نمونه گیری از خون شریانی برای میزان گیری دقیق اکسیژن خون دارند، و همین امر به سادگی نوع دیگری از تبعیض نژادی را توسعه می دهد.

در بعضی موارد زمانی که پالس اکسیمتر در فرد سیاه پوست عدد 94 را نشان می دهد، سطح اکسیژن واقعی خون بسیار کمتر از این عدد است.توسعه دهندگان فناوری پزشکی بایستی تعداد و تنوع آزمایش های خود را افزایش دهند، تا عملکرد دستگاه ها را در بین گروه های مختلف مقایسه نمایند و از صحت کارکرد آن ها اطمینان حاصل نمایند. علاوه بر این، آزمایشات قبلی فقط در بین افراد سالم اجرا شده است و آزمایش تازه محققان نشان می دهد که با کاهش سطح اکسیژن، این عدم دقت در میزان گیری مهم تر است. تنوع در این آزمایشات، باید به صورتی باشد که شامل طیف وسیعی از بیماران بر اساس سن، جنس، رنگ پوست و ناتوانی باشد.

برای مشکل دقت پایین پالس اکسیمتر در افراد سیاه پوست، راهکار های مهندسی از قبل وجود دارد. علیرغم ظهور فناوری های تازه، جایگزینی پالس اکسیمترهای قدیمی با دستگاه های دقیق تر، با توجه به همه گیر بودن این پالس اکسیمترهای قدیمی و هزینه های مربوط به خرید دستگاه های تازه کاری سخت خواهد بود.

مراقبان سلامت و گروه های حمایت از بیمار، با ظهور فناوری های نو، باید به این تکنولوژی های تازه دسترسی پیدا نمایند. این مسأله می تواند منجر به پیشرفت فناوری پزشکی شود، در نتیجه مراقبت پزشکی بهتری از بیماران سیاه پوست صورت می گیرد و شناخت بهتری از نژاد پرستی در ساختار پزشکی به دست می آید و به این ترتیب می توان گام های مؤثری برای برطرف این تبعیض برداشت.

تبعیض نژادی بر مراقبت های بهداشتی تأثیرگذار است.

منبع: توماس ولی، مایکل سودینگ، سوزان دور گولد، University of Michigan

منبع: راسخون

به "لزوم استفاده از تجهیزات پزشکی مدرنِ عاری از تبعیض نژادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم استفاده از تجهیزات پزشکی مدرنِ عاری از تبعیض نژادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید