عواملی که باعث سرطان های دهان می گردد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، رئیس هجدهمین کنگره بین المللی جراحان فک، دهان و صورت با بیان اینکه سرطان های این ناحیه، شایع اند، گفت: مصرف بعضی دارو های درمان پوکی استخوان اگرچه عوارض پوکی استخوان را کاهش می دهد، اما ممکن است باعث بروز عفونت و تأخیر در ترمیم استخوان دهان گردد.

عواملی که باعث سرطان های دهان می گردد

به گزارش ، سعید نظافتی درباره میزان شیوع سرطان های دهان و صورت اظهار کرد: این سرطان ها، عموماً شایع اند؛ بعضی سرطان های این ناحیه، مربوط به بافت پوششی است، اما بعضی دیگر بافت همبند را در بر می گیرد؛ بافت پوششی شامل مخاط دهان و بافت همبند شامل عضلات، استخوان ها، دهان و فک است.

وی با اشاره به عوامل خطر ایجاد سرطان های دهان، فک و صورت توضیح داد: مصرف دخانیات و سیگار، عادات غذایی و رژیم های غذایی غلط، آلودگی هوا و بعضی بیماری ها از عوامل ایجاد این سرطان ها هستند.

نظافتی با بیان اینکه پیش آگهی سرطان های دهان، فک و صورت با یکدیگر متفاوت است، با ارائه مثالی متذکر شد: منظور از پیش آگهی این است که چه تعداد از بیماران، تا پنج سال آینده زنده می مانند؛ بر همین اساس، 90 درصد بیماران مبتلا به سرطان لب پایین، بعد از درمان، تا پنج سال آینده، عمر می نمایند، اما درباره سرطان بعضی نواحی دیگر مانند کف دهان و زبان این پیش آگهی، پایین تر و حدود 40 درصد است.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل شایع به خصوص در زنان بعد از سنین یائسگی، پوکی استخوان است، هشدار داد: مصرف دارو های بیس فسفونات مانند آلندرونات (Alenderonate)، آمپول زومتا و سایر دارو هایی که در پوکی استخوان تجویز می شوند، مانند یک تیغ دولبه عمل می نماید، زیرا از سویی باعث کاهش عوارض ناشی از پوکی استخوان و بعضی سرطان های نواحی دیگر بدن می گردد، اما از سوی دیگر این دارو ها بر متابولیسم استخوان اثر می گذارند و باعث تاخیر در ترمیم استخوان می شوند.

نظافتی ادامه داد: بیمارانی که این دارو ها را استفاده می نمایند باید در هنگام مراجعه به دندانپزشک، او را از مصرف این دارو ها آگاه نمایند، زیرا این افراد، در صورت انجام جراحی در ناحیه دهان خود ممکن است دچار مشکل در ترمیم دهان و عفونت آن شوند و یکی از عوارض مهم آن، بروز مسئله ای به نام استئونکروزیس است.

وی یادآور شد: البته کلسیم و ویتامین D که در پوکی استخوان تجویز می شوند، چنین عارضه ای ایجاد نمی نمایند.

این جراح دهان، فک و صورت تاکید نمود: رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، در تشخیص به موقع سرطان های این ناحیه و پیشگیری از بروز عفونت ها بسیار حائز اهمیت است؛ مردم باید هر 6 تا 12 ماه یکبار، حتماً به دندانپزشک مراجعه نمایند.

وی با بیان اینکه تقاضا برای انجام ایمپلنت در کشور زیاد شده است، اعلام کرد: این مسئله، یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد؛ جنبه منفی آن، این است که این امر، نشان دهنده ضعف در پیشگیری از بروز مسائل دندانی است؛ یعنی در زمینه آموزش به مردم، برای حفظ بهداشت دهان و دندان شان، خوب عمل نشده است و اقدام مناسبی برای کاهش پوسیدگی دندانها، درمان پوسیدگی ها و افزایش نگهداری دندان های سالم انجام نشده است؛ بنابراین باید هزینه هایی که برای درمان دندانپزشکی در کشور می گردد، کاهش یابد.

رئیس کنگره جراحان دهان، فک و صورت اضافه کرد: جنبه مثبت آن، این است که ایمپلنت می تواند جایگزین دندان های از بین رفته باشد؛ آگاهی مردم نسبت به درمان ایمپلنت افزایش و بعضی باور های غلط درباره آن، در بین مردم جامعه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه دولت باید امکان واردات ایمپلنت ارزان را فراهم کند، توضیح داد: امکان فراوری ایمپلنت در داخل کشور نیز وجود دارد، اما احتیاج به یکسری تجهیزات و مواد داریم که احتیاجمند حمایت های دولت است.

نظافتی با اشاره به اینکه هیچکدام از جراحی ها بدون عارضه نیستند، ادامه داد: جراحی با حداقل عارضه شعار هجدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان، فک و صورت خواهد بود؛ زیرا در صورت ایجاد عوارض ناشی از جراحی، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ دوری بیمار از جامعه و محیط کارش، بار مالی زیادی بر دوش جامعه و سیستم بهداشتی و درمانی کشور تحمیل می گردد.

لازم به ذکر است هجدهمین کنگره بین المللی جراحان دهان، فک و صورت، دهمین همایش بین المللی ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سمپوزیوم محققین جوان با حضور متخصصینی از کشور های آلمان، بلژیک، ایتالیا، هند و پاکستان از تاریخ 29 بهمن تا 2 اسفندماه امسال در محل هتل المپیک تهران برگزار و 20 پنل تخصصی و 16 جراحی زنده در این کنگره ارائه خواهد شد.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عواملی که باعث سرطان های دهان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواملی که باعث سرطان های دهان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید