طرح اقدام ملی مسکن شامل دهک های پائین نمی گردد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، خبرنگاران/فارس معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اجرایی شدن گام اول طرح اقدام ملی مسکن در چهار استان کشور، یادآور شد که این طرح شامل خانوارهای دهک های پائین جامعه (افراد کم درآمد) نخواهد شد مگر با حمایت نهادهای حمایتی.

طرح اقدام ملی مسکن شامل دهک های پائین نمی گردد

جواد حقشناس چهارشنبه 22 آبان در اجلاس مدیران صنعت ساختمان جنوب کشور در شیراز، طرح اقدام ملی مسکن را تقاضا محور دانست و با بیان اینکه اجرایی شدن طرح منوط به وجود متقاضیان موثر است، تاکید نمود که در این طرح دهک های پائین درآمد کنار گذاشته شده اند مگر آنکه سازمان ها و نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی و سایر نهادها، ورود داشته باشند.

حقشناس با اشاره به شروع ثبت نام متقاضیان از طرح در سامانه آباد در چهار استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قم و سیستان و بلوچستان، از روز گذشته، گفت: در این طرح خانوارهایی که توان تامین آورده واقعی مورد احتیاج را داشته باشند، در نظر گرفته شده اند.

او یکی از مسائل مسکن مهر را معین قیمت غیرواقعی برای واحدهای مسکونی ذکر و با بیان اینکه این دیدگاه در مسکن مهر مطرح شد که هر فرد با هر میزان آورده می تواند صاحب خانه گردد، اعلام کرد: امروز 15 تا 20 درصد واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی است که نشان می دهد در سنجش و ارزیابی تقاضا درست عمل نشده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه دولت احداث 400 هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی پیش بینی نموده است، گفت: مدیریت احداث 138 هزار واحد از این تعداد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است.

حقشناس با یادآوری اینکه در این طرح 85 میلیون تومان تسهیلات برای متقاضیان در نظر گرفته شده است و بانک مرکزی و بانکهای عامل نیز آماده ورود هستند، گفت: احتیاجسنجی مسکن در استان های مختلف براساس سه شاخص هزینه مسکن در سبد خانوار، نسبت هزینه مسکن به هزینه های سالانه و درصد فاقدین مسکن ملکی به تفکیک دهک ها، اجرا شده است.

او با بیان اینکه در احتیاجسنجی اگر خانواری بتواند ظرف مدت 5 سال صاحبخانه گردد، احتیاجمند یاری دولت برای مسکن ارزیابی نمی گردد، گفت: حمایت دولت در این طرح روی گروهی متمرکز خواهد بود که ظرف مدت 5 سال قادر نباشد صاحبخانه گردد.

حقشناس با اشاره به میزان احتیاج به مسکن در استان های مختلف، شرایط احتیاج حمایت خانوارها برای تامین مسکن در کشور را متفاوت توصیف و اضافه نمود: به عنوان مثال در استان های تهران، البرز و اصفهان دهک های هفتم و هشتم هم به عنوان احتیاجمند حمایت در نظر گرفته شده اند، اما این شرایط در سایر استان ها متفاوت است.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه با باز شدن سامانه آباد، 60 هزار نفر در استانهای اعلام شده، برای طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام نموده اند، گفت: این سامانه به شکل اتوماتیک پالایش را انجام داده و از میان ثبت نام شدگان، متقاضیان واجد شرایط را معین خواهد نمود؛ به عنوان مثال در استان قم که کار بر عهده بنیاد مسکن واقع شده است، از حدود 4 هزار ثبت نام اجرا شده، حدود 3600 متقاضی سبز بودند.

حقشناس تاکید نمود که اجرایی شدن پروژه بعد از تکمیل مرحله ثبت نام و معین شدن تقاضاپذیر شروع خواهد شد، گفت: این مرحله به شیوه های مختلفی انجام می گردد، طی آن یا شخص متقاضی دارای زمین است که بعد از دریافت پروانه ساخت، برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می گردد؛ یا احتیاجمند دریافت زمین از دولت است که براساس تعداد متقاضیان طرح شرایط مختلفی را دنبال خواهد نمود.

به گزارش وبلاگ اسبیکو، اجلاس مدیران صنعت ساختمان جنوب کشور، صبح چهارشنبه 22 آبان در شیراز شروع به کار نموده است و تا پنجشنبه 23 آبان ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طرح اقدام ملی مسکن شامل دهک های پائین نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح اقدام ملی مسکن شامل دهک های پائین نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید