زمان اولین عرضه نفت خام در بورس در سال 99

به گزارش وبلاگ اسبیکو، به گزارش تجارت نیوز، امیرحسین تبیانیان نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اشاره به اینکه نخستین عرضه نفت خام و میعانات گازی در سال جاری، هفته آینده انجام خواهد شد، گفت: حجم عرضه هفته آینده در اطلاعیه ای اعلام می شود.

زمان اولین عرضه نفت خام در بورس در سال 99

وی با بیان اینکه قیمت نفت در روزهای اخیر نوسان زیادی داشته، ادامه داد: بر این اساس قیمت عرضه در روزهای نزدیک به عرضه اعلام می شود.

تبیانیان علت عدم عرضه در هفته های ابتدایی سال را درخواست برای عرضه در سال 99 گفت و افزود: مجوزی که در اختیار ما بود مربوط به سال 98 می شد و بر اساس بودجه همان سال تدوین شده بود. بنابر این، درخواست تمدید مجوز و انجام اصلاحات مورد نیاز را مطرح کردیم و تلاش شد تا در نخستین فرصت عرضه انجام شود.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی تاکید کرد: البته اصلاحات اجرا شده در شرایط فروش و معامله نیست بلکه بیشتر مربوط به مجوزهایی می شود که برای عرضه در سال 99 مورد نیاز بوده است.

عرضه نفت خام در بورس انرژی به عنوان راهکاری برای دور زدن تحریم و همچنین برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش های فروش نفت و استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی به منظور صادرات نفت خام چند سالی است که در دستور کار واقع شده است، با این حال تا سال گذشته اقدام عملی در این زمینه اتفاق نیفتاد.

طبق قانون بودجه سال گذشته، دهم اردیبهشت ماه سال 98 بود که وزیر نفت شیوه نامه عرضه نفت خام در بورس را ابلاغ کرد تا بر آن اساس نفت خام سبک و سنگین و میعانات گازی برای فروش به بخش خصوصی داخلی و خارجی عرضه شده و این افراد نفت خریداری شده را به مشتریان خارجی برسانند.

با این حال عرضه نفت و میعانات با اقبال چندانی روبرو نشد و نفت خام بورسی بی مشتری ماند و در سال گذشته تنها حدود یک میلیون بشکه نفت خام سبک و 80 هزار بشکه نفت خام سنگین به فروش رسیده و میعانات گازی روی دست فروشنده ماند.

منبع: ایرنا

منبع: تجارت نیوز

به "زمان اولین عرضه نفت خام در بورس در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان اولین عرضه نفت خام در بورس در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید