جزئیات افزایش تعرفه آب از نوروز 1401

به گزارش وبلاگ اسبیکو، دولت در آخرین روز های سال به اصلاح تعرفه های آب تصمیم گرفت. به این ترتیب از ابتدای نخستین روز فروردین 1401 مشترکان آب در بخش های مختلف برای اینکه پول اضافه نپردازند، باید خود را آماده نمایند تا آب کمتری مصرف نمایند. دیروز علی اکبر محرابیان وزیر نیرو با اعلام اینکه تغییر تعرفه های آب در جلسه اخیر هیأت دولت مصوب شده است، گفت: تعرفه های نو از سال آینده اجرایی خواهند شد.

جزئیات افزایش تعرفه آب از نوروز 1401

به گزارش همشهری، پیش از این دولت در قالب تبصره 8 قانون بودجه سال 1400، تعرفه گاز و برق را اصلاح و افزایش داده بود و حالا در روز های آخر سال نوبت به آب رسیده است. به گفته این مقام ارشد وزارت نیرو، براساس این مصوبه، تعرفه آب برای مشترکانی که بیش از الگو های معین شده مصرف نمایند، افزایش خواهد یافت، اما مشترکانی که براساس رعایت الگو های معین شده مصرف داشته باشند، مشمول هیچ افزایشی نخواهند شد. محرابیان هدف از تغییر تعرفه را یک گام به سمت اصلاح رفتار مشترکان و رعایت الگو های مصرف بیان کرد.

افزایش تعرفه آب براساس قانون بودجه سال 1400 اجرا شده که آیین نامه آن به جای فروردین در واپسین روز های اسفند سال نهایی و جهت اجرا ابلاغ شده است.

درخواست محرابیان از مشترکان

وزیر نیرو می گوید: معدود مشترکانی که مصارفی بیش از حد الگو دارند، باید بیشتر رعایت نمایند؛ زیرا آب در شبکه شرب در سطح بسیار بالایی تصفیه و عمده آبی که در شبکه های شهری توزیع می گردد، از بالاترین سطح استاندارد ها برخودار هستند. او شرح می دهد: در اغلب کشور های دنیا آبی که در شبکه شهری توزیع می گردد آب بهداشتی است، درحالی که در شبکه های آب ایران این آب هم بهداشتی و هم قابل شرب است. برای تامین، انتقال و تصفیه و توزیع آب سرمایه گذاری های سنگینی می گردد. او اضافه نمود: از طرفی منابع آبی محدود هستند و سرمایه گذاری های عظیمی اجرا شده است، بنابراین ضرورت دارد این آب را با حداکثر صرفه جویی مصرف کنیم.

به گفته محرابیان، این آیین نامه و قانون تأکید دارد، تا افرادی که مصرف غیرمعقول دارند، به صورت پلکانی نرخ تعرفه آن ها افزایش خواهد یافت.

قانون بودجه چه می گوید؟

قانون بودجه سال جاری وزارتخانه های نفت و نیرو را موظف می سازد در سال1400 تعرفه های آب، برق و گاز مشترکین خانوار های کشور را به گونه ای اصلاح نمایند که با رعایت منطقه ها جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان کم مصرف خانوار های محروم تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف به صورت یارانه ای و مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به صورت غیریارانه ای و براساس الگوی افزایش پلکانی (آی. بی. تی) معین گردد. تعرفه به نرخ صفر آب خانوار های مذکور براساس بعد خانوار محاسبه می گردد. البته مقدار افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به مقدار ای معین گردد که بارمالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم مصرف را جبران کند و به تامین منابع تازه احتیاج نداشته باشد. اصلاح تعرفه های آب، برق و گاز به استناد قانون بودجه سال جاری در شرایطی صورت می گیرد که باید منتظر نهایی شدن قانون بودجه سال آینده بود و دید که بازهم تعرفه ها افزایش می یابد یا نه؟

تصمیم تازه دولت چیست؟

براساس مصوبه هفته پیش دولت، صورتحساب مشترکان کم مصرف، یعنی مشترکان خانگی با مصرف تا یک سوم الگوی مصرف معین شده سال 1394 و مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی رایگان خواهد بود.

اما مشترکان آبی که مصرف بالاتر از الگو داشته باشند، باید پول بیشتری بپردازند. مقدار افزایش بهای آب این دسته از مشترکان براساس ضرایب مختلف معین شده است و تعرفه آب مشترکان خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصرف بسته به ضرایب اعلام شده نسبت به قیمت غیریارانه ای شامل مجموع هزینه تامین آب محاسبه و دریافت خواهد شد. هزینه تامین آب شامل هزینه توزیع آب و جمع آوری فاضلاب به اضافه مقادیر غیریارانه ای هزینه آب خام و انرژی برق برای پمپاژ آب می گردد که نسبت به مازاد مصرف الگوی معین شده به صورت پلکانی حساب و از مشترکان گرفته خواهد شد. براساس مصوبه تازه دولت میانه تعرفه آب مصارف صنعتی، عمومی غیرآموزشی و دستگاه های اجرایی و تجاری به ترتیب براساس ضرایب یک و 1.5 نسبت به هزینه تامین آب محاسبه و دریافت می گردد.

دولت بعلاوه به وزارت نیرو مجوز داده در صورت محدودیت در تامین آب مشترکان، جریان آب مشترکان با مصرف بیش از 2 برابر الگو را با اعلام اخطار قبلی به صورت موقت قطع کند.

نرخ های تازه آب

با تصمیم تازه هیأت وزیران نرخ فروش آب تولیدی آب شیرین کن ها در ایستگاه های توزیع آب در محل و در ظروف خریداران برای هر لیتر حداکثر معادل 40 ریال برای سال آینده خواهد بود و نرخ فروش آب شیرین تولیدی بخش خصوصی که به وسیله شبکه توزیع در اختیار مشترکان قرار می گیرد به ازای هر واحد مسکونی تا مصرف 10 مترمکعب در ماه براساس تعرفه آب بهای خانگی حساب و برای مصرف بیشتر به ازای هر مترمکعب تا سقف قیمت قرارداد با بخش خصوصی حساب و دریافت می گردد.

اعضای دولت بعلاوه مصوب نموده اند که کارمزد دفع فاضلاب مشترکان خانگی 70 درصد و غیرخانگی 100 درصد آب بهای مصرفی خواهد بود و تعرفه آب در کاربری خانگی روستایی معادل 50 درصد و برای مشترکین غیرخانگی روستایی معادل 100 درصد تعرفه آب نزدیک ترین شهر محاسبه گردد و تعرفه آب شرب مشترکان تحت پوشش منطقه ها عشایری هم همچون آب شرب روستایی محاسبه خواهد شد.

منبع: فرارو

به "جزئیات افزایش تعرفه آب از نوروز 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش تعرفه آب از نوروز 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید