خبرنگاران میکروپلاستیک ها شکل سلول های ریه انسان را تغییر می دهند

به گزارش وبلاگ اسبیکو، تهران-خبرنگاران- نتیجه مطالعه جدیدی در زمینه تاثیر میکروپلاستیک ها بر سلول های ریه انسان نشان می دهد که این مواد موجب تغییر شکل سلول های ریه و کاهش سرعت متابولیسم آنها می گردد.

خبرنگاران میکروپلاستیک ها شکل سلول های ریه انسان را تغییر می دهند

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، میکروپلاستیک ها، ذرات پلاستیکی فوق العاده کوچک هستند که طول آن پنج میلی متر (به اندازه یک عدس) یا کمتر است.

این ذرات ریز در همه جا وجود دارند. این عناصر از خراب شدن کیسه ها و بطری های پلاستیکی، ساییدگی و پارگی کف کفش هنگام راه رفتن و از لاستیک های اتومبیل هنگام رانندگی فراوری می شوند. حتی شستشوی لباس در ماشین لباس شویی نیز صدها هزار الیاف میکروپلاستیکی (از پارچه هایی مانند نایلون ، اکریلیک و پلی استر) فراوری می نماید.

تا کنون مطالعات زیادی در خصوص تأثیر گسترش میکرو پلاستیک ها در محیط زیست و تأثیر آنها بر سلامت انسان و دیگر موجودات اجرا شده است. اکنون مطالعه جدیدی در خصوص نوع آسیبی که میکروپلاستیک ها می تواند به ریه های انسان وارد کند، نشان می دهد این مواد شکل سلول های ریه انسان را تغییر و سرعت متابولیسم آنها را نیز کاهش می دهند.

محور این مطالعه که توسط محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا اجرا شده، بر ضایعات پلاستیکی تمرکز دارد که در محیط زیست رها شده اند.

مطالعات نشان داده اند که وسعت آلودگی به انواع میکرو پلاستیک در حدی است که حتی در یخ های دریای قطب جنوب، نزدیکی قله کوه اورست، در برف های قطب شمال و در نمونه های مدفوع انسانی که از سراسر دنیا جمع آوری شده اند، وجود دارند.

تا به حال معین شده است که میکرو پلاستیک ها باعث بیمار شدن ماهی ها، اختلال در اعصاب خرچنگ ها، کاهش رشد گیاهان و آسیب سلول های مغز انسان ها می شوند، اما این اولین بار است که تحقیقی مستقل نشان می دهد میکرو پلاستیک ها سلول های ریه انسان را نیز به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهند.

محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا در این مطالعه خطرات استنشاق و هضم میکروپلاستیک ها را بر سلامت انسان آنالیز کردند. آنها برای این منظور آزمایش هایی بر سلول های ریه انسان در ظرف پتری که تحت غلظت های محیطی ذرات پلی استایرن قرار گرفته بود، انجام دادند. پلی استایرن یک پلیمر مصنوعی معطر از مونومر استایرن (یک ماده پتروشیمی) است که در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد.

بعد از تنها چند روز محققان بعضی تغییرات عجیب و غریب را مشاهده کردند و متوجه شدند که ذرات پلاستیک باعث کند شدن متابولیسم سلول های ریه شده و مانع تکثیر و رشد آنها می گردد.

کرستین گودمن نویسنده این مطالعه می گوید: میکروپلاستیک سلول های ریه را از بین نمی برد، اما سلول ها قطعاً عملکرد طبیعی خود را نخواهند داشت.

محققان گفتند: این پلاستیک ها باعث تجزیه سلول های ریه نیز می شوند که در نتیجه شکاف هایی در بعضی لایه های سلول های ریه ایجاد و در بعضی موارد با ایجاد حلقه هایی مزاحم بر روی این سلول ها عملکرد آنها را مختل می نمایند. بعد از ورود میکروپلاستیک ها به بدن تنها 24 ساعت طول می کشد که تأثیرگذاری منفی آنها بر سلول های ریه شروع گردد.

محققان هشدار می دهند که این فرایند در درازمدت باعث ابتلای افراد به انواع بیماری های تنفسی شده و بر کیفیت تنفس اشخاص نیز تأثیر منفی می گذارد.

مشروح این مطالعه در نشریه Chemical Research in Toxicology منتشر شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران میکروپلاستیک ها شکل سلول های ریه انسان را تغییر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران میکروپلاستیک ها شکل سلول های ریه انسان را تغییر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید