حمایت از شرکت های خلاق برای توسعه هوای سالم

به گزارش وبلاگ اسبیکو به نقل از معاونت علمی، آلودگی هوا معضلی است که گریبان گیر زندگی و سلامت شهرهای بزرگ شده است اما با کمک فناوری هایی که دانش بنیان ها توسعه داده اند، رنگ می بازد.

حمایت از شرکت های خلاق برای توسعه هوای سالم

با توسعه شهرنشینی و استفاده انبوه از وسایل نقلیه، تجهیزات گرمایشی و صنایع آلاینده، هوای سالم به گوهر نایاب این روزهای شهرهای بزرگ بدل شده است و فناوری، برای حل این معضل پیشگام شده است. بنابراین پاکسازی هوا از آلودگی ها در شهرهای بزرگ جهان به یکی از موضوعات اصلی و محورهای اصلی تبدیل شده است.

تحلیل ها در مورد آلودگی هوا، نقش فناوری های پیشرفته را در مقابله با این چالش مد نظر قرار داده است. از جمله وسایل نقلیه با آلایندگی کم مانند تجهیزات برقی، هیبریدی و سوخت مایع، نرم افزارهای به اشتراک گذاری خودروها و استفاده از منابع انتشار کم تر گرما و انرژی می تواند به جنگ این معضل بیاید.

در حالی که نقش تعدادی از فناوری ها در کاهش آلودگی هوا کارآمد شده است، فناوری های جدید دیگری نیز در حال ظهور هستند که می توانند در آینده بهتر و سلامت جامعه نقش داشته باشند.

مجموعه ای از فناوری هایی که در مورد آن ها می خوانیم:

1. انرژی های نو

یکی از راه چاره های فناورانه برای مقابله با انتشار گازهای آلاینده به ویژه در خودروهای دیزلی، استفاده از سوخت های جایگزین است. در حالی که استفاده از انرژی های نو، سامانه های سوخت رسانی متفاوتی را ارائه می دهند، گزینه های دیگری نیز وجود دارد که امکان کاهش آلایندگی سوخت های فعلی مانند گازوئیل برخوردار است.

آزمایش ها نشان داده است که استفاده از سوخت گاز به مایع (GTL) فناوری کارآمدی است که در وسایل نقلیه سنگین مانند کامیون ها ، اتوبوس ها و کشتی ها می تواند باعث کاهش انتشار گاز آلاینده اکسید نیتروژن به میزان 37 درصد و کاهش میزان انتشار ذرات معلق به میزان 38 درصد، بسته به نوع وسیله نقلیه شود.

2. فرآورده های شیمیایی فناورانه

کاهش تولید گازهای گلخانه ای همچنین می تواند با بهبود چرخه احتراق سوخت در وسایل نقلیه موجود از طریق استفاده از مواد افزودنی حاصل شود. فناوری تولید شده توسط یک شرکت دانش بنیان، این کار را با تغذیه مقدار اندکی هیدروژن در هوای ورودی خودرو انجام می دهد به گونه ای که باعث سوختن کارآمدتر سوخت خودرو می شود. آزمایشات نشان می دهد که این کار باعث افزایش بازدهی سوخت می شود، در حالی که میزان انتشار هیدروکربن ها و مونوکسید کربن را کاهش می دهد.

این فناوری می تواند در اتومبیل ها و وانت های موجود که از بنزین یا گازوئیل استفاده می کنند استفاده شود و در صورت تجاری سازی به صورت گسترده در دسترس باشد، گرچه تا به امروز در ابعاد بسیار محدودی مورد استفاده قرار گرفته است.

3. وسایل نقلیه خودران

یکی از تحول های بزرگ در بخش خودرو حرکت به سمت وسایل نقلیه خودران یا اتوماتیک است. فناوری که می تواند نحوه استفاده وسایل نقلیه از شبکه اینترنت یا فناوری های مکان محور، راستا را تغییر دهد و ترافیک و صف های طولانی که تا حدی ناشی از نحوه رانندگی انسان ها است کم کند. همچنین طیف وسیعی از پژوهش ها تخمین زده اند که وسایل نقلیه خودران، می توانند بهره وری سوخت را بین 15 تا 40 درصد بهبود بخشند و باعث کاهش انتشار آلاینده های محلی و همچنین گازهای گلخانه ای شوند.

4. فناوری هوای مایع

فناوری های جدیدی که در حال توسعه هستند تلاش می کنند تا منابع اصلی آلودگی را برطرف کنند. گازها یکی از همین منابع و منشأ انتشار آلودگی است. به عنوان مثال، یک منبع فزاینده آلودگی در شهرها از کامیون ها و وانت های یخچال دار ناشی می شود. این وسایل حمل مواد غذایی و فاسدشدنی قدیمی، نسبت به کامیون های مبتنی بر فناوری های نو هر کدام 29 برابر گازهای گلخانه ای تولید می کنند.

در حالی که کامیون ها تحت استانداردهای آلایندگی هستند، موتورهای کمکی مورد استفاده برای تأمین انرژی تجهیزات برودتی تا حد زیادی تنظیم نشده و آلایندگی بالایی ایجاد می کنند. یک شرکت فناور در حال توسعه یک سیستم جایگزین مبتنی بر استفاده از هوای مایع فعالیت می کند که میزان گازهای گلخانه ای را به صفر می رساند.

5. مبدل های شیمیایی

یکی از روش های نوآور و کارآمد برای جلوگیری از انتشار مستقیم آلاینده ها و گازهای گلخانه ای ناشی از فعالیت وسایل نقلیه، می تواند استقرار فناوری هایی باشد که آلودگی هوا را از بین می برند. در کشورهای مختلف نیز تعدادی از شرکت ها در حال توسعه فناوری کاتالیزورها و مواد معدنی هستند که در صورت تابش نور خورشید باعث حذف آلاینده ها از هوا می شوند.

این روش های فناورانه را می توان در طیف وسیعی از سطوح، به عنوان مثال پوشش ساختمان ها حتی سطح جاده ها اعمال کرد. استفاده از روش تصفیه در جاده ها از ارزان ترین گزینه ها برای کاهش آلودگی گازهای آلاینده و عناصر شیمیایی مخرب است اما لازم است شرکت های دانش بنیان به این حوزه ورود پیدا کنند و ابعاد آن را مورد آزمایش و پژوهش قرار دهند.

حمایت از دانش بنیان های فعال در کاهش آلودگی هوا

با توجه به نقش و اهمیتی که فناوری های نو و پیشرفته، در کاهش آلاینده های محیطی، بهبود مصرف انرژی و سلامت جامعه دارند، شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق می توانند در این زمینه نقشی کلیدی ایفا کنند.

به همین دلیل، ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فعالان فناور شرکت های دانش بنیان و خلاقی که در این حوزه توانمندی داشته باشند حمایت می کند تا راه برای توسعه هوای سالم و ورود فناوری های نو به این حوزه هموار شود.

در حال حاضر نیز تعدادی از این شرکت ها، در زمینه تولید فرآورده های کاهش آلایندگی، ساخت مبدل های کاتالیستی و تجهیزات کاهش و سنجش آلودگی هوا فعالیت می کنند که از این حمایت ها برخوردار شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حمایت از شرکت های خلاق برای توسعه هوای سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از شرکت های خلاق برای توسعه هوای سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید