حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می گردد؟

به گزارش وبلاگ اسبیکو، در حالی که همچنان صحبت ها درباره احتمال افزایش سن بازنشستگی داغ است، این سوال مهم مطرح می گردد که آیا قرار است حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر گردد؟

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می گردد؟

به گزارش تجارت نیوز، در شرایطی که همچنان صحبت ها درباره احتمال افزایش سن بازنشستگی داغ است، به علت تورم بالایی که اقتصاد ایران را به اسارت خود درآورده، درخواست افزایش حقوق هر روز شنیده می گردد؛ روزی از زبان کارگران، روزی دیگر از زبان بازنشستگان.

آنطور که در آخرین خبرها آمده، مستمری بازنشستگان، ازکارافتادگان و بازماندگانی که مشمول قانون تامین اجتماعی هستند و دریافتی آنها حداقل چهار میلیون و 179 هزار و 750 تومان و کمتر است، به مقدار 27 درصد بالا می رود و البته سایر سطوح مزدی هم حداقل 21 درصد به دریافتی شان اضافه می گردد.

درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم چند سالی می گردد موضوع همسان سازی مطرح شده است که در این باره رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از تصویب لایحه همسان سازی حقوق تمام بازنشستگان شامل کشوری، لشکری و تامین اجتماعی در کمیسیون متبوعه خبر داده است و حالا باید منتظر ماند و دید سرنوشت آن در صحن علنی چه خواهد شد؟

خواسته اصلی بازنشستگان تامین اجتماعی چیست؟

فعالان کارگری می گویند در دور قبل همسان سازی که در سال 99 انجام شد، دولت اعتبار جداگانه ای را به صندوق های کشوری و لشکری اختصاص داد و حقوق این دسته از بازنشستگان افزایش پیدا کرد. اما نکته ای که در این بین قابل توجه است این است که بودجه ای از خزانه دولت برای بازنشستگان کارگری در نظر گرفته نشد و آنچه با منابع تامین اجتماعی به اجرا عایدی، نمی توان نامش را همسان سازی گذاشت بلکه یک متناسب سازی بدون یال و دم و اشکم بود که نقدها زیادی را در پی داشت.

حالا خواسته بازنشستگان این است که نمایندگان مجلس، جامعه هدف را در جریان همسان سازی و جزئیات دقیق آن قرار دهند و به طور دقیق تعیین نمایند که سهم 65 درصد از بازنشستگان کشور که مستمری بگیر صندوق تامین اجتماعی هستند، از این اقدام چقدر است؟ به گفته آنها اگر قرار باشد باز هم بازنشستگان کارگری از شمول طرح خط بخورند، بی عدالتی گسترده ای رخ خواهد داد.

اصلاحات تدریجی برای بقای صندوق ها

موضوع افزایش سن بازنشستگی هم که اینبار در برنامه هفتم توسعه بر سر زبان ها افتاد و البته بعدا به وسیله کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد، دیگر موضوع مهمی است که هرچند کارشناسان با توجه به نبود توازن میان منابع و مصارف صندوق های بازنشستگی و تجربه کشورهای پیشرفته اجرای آن ضروری می دانند، اما آخرین نظرسنجی که به وسیله مرکز پژوهش های مجلس صورت گرفته حاکی از این است که اکثریت بازنشستگان می گویند سن بازنشستگی باید از این هم کمتر باشد.

پیشتر، نعمت ا… ترکی- مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این باره گفته بود که حداقل سن بازنشستگی در جهان 60 سال است ولی ما کمتر به آن توجه نموده ایم و میانگین سن بازنشستگی ما الان حدودا 48 سال است.

مرکز پژوهش های مجلس در این زمینه دست به نظرسنجی زده است که نشان می دهد میانگین سن مناسب مردان برای بازنشستگی 55 سال و سن مناسب زنان 48 سال است.

گروهی از کارشناسان اما می گویند سن بازنشستگی بر اساس سن امید به زندگی تعریف می گردد و بنابراین باید با آن مطابقت داشته باشد. از آنجایی که قانون بازنشستگی مربوط به 90 سال قبل است، امید به زندگی در آن موقع حدود 50 سال بود. بنابراین افراد بعد از 30 سال خدمت در سن 50 تا 55 سالگی بازنشسته می شدند اما حالا سن امید به زندگی به 75 سال رسیده است. اما آنها انجام هر گونه اصلاحاتی را مشروط به گذر زمان یا همان اجرای تدریجی می دانند.

منبع: فرارو

به "حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید