جدیدترین ادعای جنجالی درباره موجودات فضایی از سوی دانشمند سرشناس سوییسی !

به گزارش وبلاگ اسبیکو، ایسنا نوشت: یک دانشمند سوئیسی در افتتاحیه یک مرکز پژوهشی تازه گفت که بشر احتمالا تا 25 سال آینده می تواند حیات بیگانه را کشف کند.

جدیدترین ادعای جنجالی درباره موجودات فضایی از سوی دانشمند سرشناس سوییسی !

دکتر ساشا کوانز(Sascha Quanz)، پژوهشگر مؤسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH Zurich) گفت که باور دارد انسان ها احتمالا در 25 سال آینده، حیات فراتر از سیاره ما را کشف خواهند کرد. او اضافه کرد: دیدیه کلاز(Didier Queloz)، همکار من و برنده جایزه نوبل، در سال 1995 نخستین سیاره بیرون از منظومه شمسی را کشف کرد. امروز بیش از 5000 سیاره فراخورشیدی شناخته شده اند و ما روزانه در حال کشف آنها هستیم.

مؤسسه فناوری فدرال زوریخ اخیرا مرکز تازه خود موسوم به مرکز آنالیز منشاء و نفوذ حیات(Center for the Origin and Prevalence of Life) را افتتاح نموده که یک مؤسسه میان رشته ای برای تجزیه و تحلیل مشاهدات کنونی و آینده زمین و دنیا است. ساشا کوانز طی مراسم افتتاحیه این مرکز گفت که ممکن است در 25 سال آینده بتوانیم وجود حیات را در بیرون از منظومه شمسی تشخیص دهیم.

این ادعا ممکن است خیلی بلندپروازانه به نظر برسد؛ به خصوص زمانی که پس از سال ها کار کردن هنوز مطمئن نیستیم که سیارات داخل منظومه شمسی می توانند حیات را پشتیبانی نمایند یا خیر.

اعتقاد بر این است که از هزاران سیاره فراخورشیدی، حداقل ده ها سیاره احتمالا قابل سکونت هستند و شرایط روی سطح آنها برای آب مایع فراهم است. به گفته کوانز، این تعداد همواره در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید: رونمایی از شاسی بلند رویایی فراری

این دنیا های مجذوب کننده اکنون احتیاجمند آنالیز دقیق تر با فناوری های پیشرفته هستند. کوانز ادامه داد: ما باید جو این سیارات را آنالیز کنیم. ما به یک روش رصدی احتیاج داریم که به ما امکان دهد تا از این سیارات عکس بگیریم.

اگرچه تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) اخیرا تصاویری را از یک سیاره فراخورشیدی غول پیکر گرفته است اما تمرکز اصلی آن روی تصویربرداری از ستارگان است و به گفته کوانز، به میزان کافی قدرتمند نیست تا تصاویری را از سیارات فراخورشیدی کوچک تر بگیرد.

علاوه بر این، تلسکوپ فضایی جیمز وب، ستاره های قدیمی تر کیهان را نیز آنالیز نموده و دی اکسید کربن و آب را در سیارات فراخورشیدی آنها شناسایی نموده است. اگرچه این یک دستاورد بزرگ است اما جیمز وب برای آنالیز سیارات فراخورشیدی مجهز نیست و در شناسایی سیارات هم میزان زمین که احتمالا نزدیک تر به ستاره خود می چرخند و آب به صورت مایع روی آنها وجود دارد، به شدت ناتوان است.

اینجاست که دو پروژه حوزه اخترفیزیک وارد می شوند؛ یک دستگاه غول پیکر زمینی موسوم به تلسکوپ بسیار بزرگ(ELT) که در حال حاضر در شیلی در دست ساخت است و یک مأموریت آژانس فضایی اروپا(ESA) موسوم به تداخل سنج بزرگ برای سیارات فراخورشیدی(LIFE) که برای آنالیز جو سیارات فراخورشیدی و یافتن نشانه هایی از حیات فرازمینی در حال توسعه است.

کوانز گفت که کار مشاهده سیارات فراخورشیدی کوچک تر به برترین وجه به وسیله تلسکوپ های تخصصی مانند تصویرگر و طیف نگار ELT فروسرخ میانی(METIS) انجام می گردد که در حال حاضر به عنوان بخشی از تلسکوپ بسیار بزرگ فعالیت می نماید. پس از تکمیل METIS در سرانجام دهه، این تلسکوپ دارای یک آینه با عرض 40 متر خواهد بود که بزرگترین تلسکوپ نوری در این سیاره است.

این تلسکوپ به ستاره شناسان یاری خواهد نمود تا نه تنها از سیارات فراخورشیدی مجاور عکس بگیرند، بلکه جو آنها را نیز آنالیز نمایند. کوانز به خوبی می داند که مشاهدات METIS در خصوص زمین، تحت تأثیر جو سیاره قرار می گیرد. بنابراین، یک مأموریت تخصصی برای فرستادن به فضا مورد احتیاج است که مانند جیمز وب باشد اما در پی سیارات فراخورشیدی قابل سکونت بگردد.

مأموریت LIFE که در سال 2017 طراحی شد، در مرحله مطالعات اولیه به سر می برد و هنوز تاییدیه یا بودجه ای را از آژانس فضایی اروپا دریافت ننموده است. با وجود این، کوانز برنامه LIFE را به عنوان یک کاندیدا برای یک ماموریت بزرگ آینده در برنامه علمی آژانس فضایی اروپا توصیف کرد که یک گام بزرگ برای جستجوی زندگی هوشمند به شمار می رود که جامعه علمی در سال های اخیر کشش بی سابقه ای نسبت به آن داشته است تا بیش از هر زمان دیگری به این مفهوم بپردازد که ما در دنیا تنها نیستیم.

کوانز به جستجوی خود برای یافتن حیات در بیرون از منظومه شمسی، مهلتی 25 ساله داده است که به گفته او غیر واقعی نیست. وی اضافه کرد: هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد اما ما در راه کوشش، چیزهای دیگری را یاد خواهیم گرفت.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "جدیدترین ادعای جنجالی درباره موجودات فضایی از سوی دانشمند سرشناس سوییسی !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین ادعای جنجالی درباره موجودات فضایی از سوی دانشمند سرشناس سوییسی !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید