با یک نانولایه، عمر و تابش LED افزایش می یابد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، با ایجاد یک لایه از جنس نانوذرات، محققان نشان دادند که می توان میزان بازتاب نور تولید شده از LED را کاهش داد و در نتیجه دمای تولید شده در آن نیز کم می شود.

با یک نانولایه، عمر و تابش LED افزایش می یابد

به گزارش گروه دانش و فناوری وبلاگ اسبیکو، یافته های اخیر محققان امپریال کالج لندن و موسسه فناوری هند نشان می دهد که افزودن یک لایه از نانوذرات به LED می تواند نور تولید شده را در LED افزایش و طول عمر آن را نیز ارتقا دهد.

تولید LED های با نور بیشتر و کارایی بالاتر به معنای استفاده کمتر از انرژی بوده و در نهایت موجب کاهش اثرات زیست محیطی می شود.

LED ها کاربرد های وسیعی داشته و از آن ها در چراغ های راهنمایی و نور زمینه در بسیاری از ادوات الکترونیکی استفاده می شود. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که نانوذرات دو بعدی (تک لایه) از نانوذرات بین تراشه LED می تواند نور آن را افزایش دهد و همچنین منجر به افزایش شفافیت LED می شود. در تولید LED ها یک لایه مات کننده روی سطح LED ایجاد می شود که همین موضوع منجر به انعکاس ناخواسته نور می شود؛ در نتیجه، تمام طیف های نور تولید شده از LED خارج نمی شوند.

محققان این پروژه نشان دادند که یک لایه از نانوذرات می تواند موجب کاهش انعکاس نور شده و کارایی LED را تا 20 درصد افزایش دهد. این بازتاب ها یکی از عوامل ایجاد گرما در داخل LED هستند که منجر به آسیب به تراشه LED می شود. بنابراین، کاهش بازتاب به معنای کاهش میزان گرمای تولید شده در LED بوده که این امر عمر LED را افزایش می دهد.

دبابراتا سیکدار از موسسه فناوری هند می گوید: گرچه پیش از این بهبود هایی در ریخته گری و پوشش های روی LED اجرا شده است، اما ایده های به کار رفته معمولا منجر به بزرگ شدن ساختار LED شده و تولید آن را سخت می سازد و در نهایت، اثر فایده بخشی اقتصادی را خنثی می کند. ما فکر می کنیم که نوآوری که براساس تئوری های بنیادی ارائه کردیم بهینه سازی در LED را افزایش می دهد و می توان از این فناوری با کمترین تغییر در خط تولید فعلی، استفاده کرد.

بدیهی است که با بهره وری و استخراج نور بیشتر از LED، می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و عمر این LED را افزایش داد که این موضوع قطعا روی بازار چند میلیارد دلاری LED ها تاثیر به سزایی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "با یک نانولایه، عمر و تابش LED افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با یک نانولایه، عمر و تابش LED افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید