بانک مرکزی اقدام به بازخرید معکوس 30 هزار میلیارد ریال کرد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، تهران (پانا) - بانک مرکزی این هفته با تاکید بر استمرار جذب نقدینگی، با اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 30 هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

بانک مرکزی اقدام به بازخرید معکوس 30 هزار میلیارد ریال کرد

به گزارش بانک مرکزی، پس از انتشار اطلاعیه 20 خردادماه مبنی بر برگزاری حراج فروش مدت دار اوراق مالی اسلامی دولتی در عملیات بازار باز، دو بانک سفارش خرید اوراق مالی اسلامی دولتی در قالب توافق بازخرید معکوس (ریپوی معکوس) را تا مهلت تعیین شده (ساعت 12 روز شنبه مورخ 22 خرداد ماه 1400) و مجموعاً به ارزش 92 هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع عملیاتی این بانک در این هفته، استمرار جذب نقدینگی بود. براین اساس بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 30 هزار میلیارد ریال با سررسید 7 روزه با حداکثر نرخ 18 درصد مبادرت کرد.

نکته قابل توجه این است که معاملات مربوط به سررسید قراردادهای توافق بازخرید معکوس هفته قبل به ارزش 63.9 هزار میلیارد ریال، در روز دوشنبه (24 خردادماه) انجام شد.

افزون بر عملیات بازار باز، در هفته منتهی به 24 خردادماه سال جاری، بانک ها و موسسات اعتباری در هفت نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 182.2 هزار میلیارد ریال استفاده کردند.

همچنین در این دوره، مبلغ 149.3 هزار میلیارد ریال از ریپوی انجام شده در قالب اعتبارگیری قاعده مند سررسید شد.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند.

همچنین در هفته منتهی به 24 خردادماه سال جاری، مبلغ 132.4 میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی متعلق به بانک مرکزی از طریق کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود.

متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بانک مرکزی اقدام به بازخرید معکوس 30 هزار میلیارد ریال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی اقدام به بازخرید معکوس 30 هزار میلیارد ریال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید