اگر دندان های حساس دارید، این نکات را رعایت کنید

به گزارش وبلاگ اسبیکو، بهترین ها: آیا دندان های حساسی دارید که گهگاه با درد شدید غافلگیرتان می نماید؟ نکات زیر را رعایت کنید تا درد و ناراحتی تان به حداقل برسد یا به طور کل متوقف گردد.

اگر دندان های حساس دارید، این نکات را رعایت کنید

علت حساس شدن دندان های تان را پیدا کنید

اگر شما هم جزو آن یک هشتم افرادی هستید که از حساس بودن دندان های خود رنج می برند پس باید بفهمید چرا چنین مسئله ای دارید و چرا هر وقت غذایی خیلی گرم یا خیلی سرد می خورید دندان های تان درد می گیرند.

حساس شدن دندان ها به علت نمایان شدن انتهای عصب ها در اثر خوردگی مینای دندان روی دندان یا روی استخوان و بافت زیر لثه است. وقتی دندان های شما در معرض یکی از بسیار فاکتور هایی که می توانند موجی از حساسیت ایجاد نمایند قرار می گیرند، مثلا بستنی، نوشابه های اسیدی و یا حتی باد، انتهای عصب ها تحریک شده و درد شدیدی در پالپ دندان ایجاد می گردد.

دانستن این فرایند می تواند یاری تان کند متوجه شوید چه محصولات و تکنیک هایی ممکن است بتوانند دردتان را تسکین داده یا کاملا برطرف شان نمایند.

مراقبت ها

از خمیردندان های مناسب دندان های حساس بهره ببرید

اولین قدم برای کنترل درد در دندان های حساس این است که به جای خمیردندان های معمولی از خمیردندان های مناسب دندان های حساس بهره ببرید. این خمیردندان ها با پُر کردن لوله های انتهای عصب ها و مهار کردن تحریک شان، تاثیر می گذارند.

برترین خمیردندان ها برای دندان های حساس حاوی فلوراید، نیترات پتاسیم یا استرونتیوم کلراید هستند. خمیردندان های مناسب دندان های حساس مهم است که حاوی سدیم لوریل سولفات نباشند.

سدیم لوریل سولفات ماده ای است که در بیشتر خمیردندان ها وجود دارد و باعث می گردد وقتی که مسواک می زنید، کف درست گردد، اما همین ماده می تواند دندان ها و لثه های حساس را تحریک کند.

پتاسیم نیترات می تواند تحمل دندان ها را نسبت به سرما و گرما تدریجا افزایش بدهد. همین روش ساده، یعنی جایگزین کردن خمیردندان معمولی با خمیردندان مناسب دندان های حساس می تواند در خیلی از افراد، حساسیت دندان ها را به طور کلی برطرف کند.

از مسواک با برس نرم بهره ببرید

برای جلوگیری از هر گونه آسیب بیشتر به مینای دندان یا بافت لثه، حتما از مسواک با برس نرم بهره ببرید. استفاده از مسواک با برس زبر می تواند فرسایش مینای دندان ها و لثه ها را تشدید نموده و دندان ها را حساس تر نیز بکند. با حرکات ملایم و آرام مسواک زده و خط لثه را با دقت بیشتری مسواک بزنید.

به طور مرتب برای چکاپ دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید

اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک توصیه ای است که به همه افراد می گردد، اما برای آن هایی که دندان های حساس دارند، اهمیت بیشتری هم دارد. توصیه می کنیم صبح و شب مسواک بزنید، هر روز دندان ها را نخ بکشید و هر وقت برس مسواک تان تغییر شکل دارد آن را عوض کنید.

در ضمن با دهان شویه حاوی فلوراید دهان تان را شستشو دهید، اما توجه داشته باشید که دهان شویه های دارای الکل می توانند دهان را خشک نموده و در واقع دردتان را شدیدتر نمایند.

از دندان های تان در برابر دندان قروچه محافظت کنید

ده درصد افراد دچار دندان قروچه مزمن طی شب هستند که به آن بروکسیسم نیز می گویند. علت دندان قروچه می تواند استرس، بعضی از داروها، اختلالات خواب و سایر فاکتور ها باشد. دندان قروچه های هر شب می تواند فشار بسیار زیادی به دندان ها وارد کند و مینای دندان را از بین برده و دندان ها را حساس کند.

اگر نمی دانید شب ها دندان قروچه می کنید یا نه، آنالیز کنید آیا صبح با درد آرواره یا سر درد از خواب بیدار می شوید یا دندان های تان نرم به نظر می رسند. با دندانپزشک تان در خصوص استفاده از محافظ دندان یا نایت گارد صحبت کنید تا اگر ضروری است با یاری این وسیله طی شب از دندان های تان محافظت نمایید.

سراغ محصولات سفید نماینده دندان نروید

اگر دندان های تان مرتبا حساس می شوند شاید بهتر باشد از محصولات سفید نماینده دندان استفاده نکنید، چه از نوع رایج در داروخانه ها و چه از نوعی که در مطب دندانپزشک از آن ها استفاده می گردد. محصولات سفید نماینده دندان حاوی اندازه زیادی کاربامید پروکساید هستند که در دهان شما به هیدروژن پروکسید تبدیل می گردد.

در خیلی از موارد، این هیدروژن پروکسید، مینای دندان را می سابد و انتهای عصب های دندان را در معرض قرار می دهد، در نتیجه دندان ها حساس می شوند. برای افرادی که در حال حاضر دچار حساسیت دندان ها هستند و این اتفاق مکررا بروز می نماید، افزودن محصول سفید نماینده دندان به روتین مراقبتی، فقط باعث تشدید مشکل خواهد شد.

نوشابه ها و غذا های اسیدی مصرف نکنید

اگر دندان هایی حساس دارید پس حتما می دانید که گرما و سرما و غذا های شیرین می توانند دندان های تان را دردناک نمایند. ساده ترین راه این است که مصرف غذا های خیلی گرم یا خیلی سرد، شیرینی ها و غذا هایی که خیلی اسیدی هستند مانند مرکبات و نوشابه های گازدار را به حداقل برسانید.

جویدن چیز های سرد و سفت (مانند یخ) نیز اصلا مناسب شما نیست. تغییرات ناگهانی دمای داخل دهان همرا با سفتی یخ باعث می گردد دندان های تان ترک بخورند و حساس تر از قبل شوند.

علت های شایع حساس شدن دندان ها

اگر مینای دندان که لایه محافظ آن است سابیده و خورده گردد، دندان حساس خواهد شد. وقتی مینای دندان نازک می گردد عاج زیر آن نفوذپذیرتر شده و اجازه می دهد مایعات و هوا راحت تر از مینای دندان عبور نمایند.

در زیر عاج دندان، بافتی به نام پالپ دندان وجود دارد که دارای رگ های خونی بوده و انتهای عصب های زیادی در آن وجود دارد. وقتی مواد غذایی از عاج عبور نموده و به انتهای عصب ها می رسند، فرد احساس درد و ناراحتی در دندان خود می نماید. نوشیدن مایعات سرد یا گرم و جویدن می تواند این درد را ایجاد کند.

عوامل زیر نیز می توانند سبب حساس شدن دندان ها شوند:

  • تورم لثه ناشی از تجمع پلاک و جرم
  • پوسیدگی دندان
  • سفید کردن دندان
  • زیاد مسواک زدن یا محکم مسواک زدن
  • خوردن غذا های اسیدی
  • دندان قروچه یا بهم سابیدن دندان ها

چند راه حل خانگی برای کاهش حساسیت دندان ها

شستشو با محلول آب نمک

نمک یک ضدعفونی نماینده طبیعی و موثر است که می تواند از التهاب کم کند. برای تسکین علائم ناشی از حساس شدن دندان ها، روزی دو بار محلول آبنمک در دهان تان غرغره کنید.

یک دوم تا سه چهارم قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. محلول را 30 ثانیه در دهان تان بچرخانید و سپس تُف کنید.

عسل و آب گرم

عسل یک ضد باکتری طبیعی است که می تواند فرایند التیام را سرعت بدهد و درد و تورم و التهاب را کم کند. برای کاهش احساس درد و ناراحتی ناشی از حساس شدن دندان ها، دهان تان را با محلولی که از یک لیوان آب گرم و یک قاشق عسل تهیه نموده اید شستشو دهید.

زردچوبه

زردچوبه یک عامل ضد التهابی است، چون حاوی ترکیبی به نام کورکومین است. کورکومین نیز می تواند التیام زخم را تسریع کند. برای بهداشت دهان و تسکین درد ناشی از حساس شدن دندان ها می توانید پودر زردچوبه را روی دندان های تان ماساژ بدهید.

یک قاشق چایخوری زردچوبه را با یک دوم قاشق چایخوری نمک و یک دوم قاشق چایخوری روغن خردل ترکیب نموده و خمیر حاصل را روزی دو بار روی دندان ها و لثه های تان بگذارید تا دردتان تسکین بیابد.

چای سبز

چای سبز محصول دیگری است که بابت فواید زیادش برای سلامتی معروف است. چای سبز در پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی و عروقی موثر بوده و مطالعات نشان داده اند خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و برای سلامت دهان نیز سودمند است. برای تسکین درد و ناراحتی دندان های حساس تان از چای سبز شیرین نشده به عنوان یک دهان شویه روزی دو بار بهره ببرید.

کپسایسین

کپسایسین ترکیبی است که در فلفل قرمز و خیلی از فلفل های تند وجود دارد و عامل تندی فلفل است. کپسایسین دارای خاصیت ضد درد است و برای درمان سندرم دهان سوزان جهت کاهش التهاب و درد به کار می رود. برای دندان های حساس تان می توانید از کپسایسین به عنوان یک ژل موضی یا دهان شویه بهره ببرید. در ابتدا ممکن است کپسایسین احساس سوزش ایجاد کند، اما کم کم از دردتان کم خواهد نمود.

عصاره وانیل

عصاره وانیل دارای خاصیت ضد عفونی نمایندگی و ضد درد است. از عصاره وانیل برای کاهش درد و ناراحتی در بچه هایی که در حال دندان درآوردن هستند استفاده می گردد. برای کاهش درد دندان های حساس تان، عصاره وانیل را روی یک تکه پنبه بریزید و پنبه را به مدت چند دقیقه به لثه های تان بمالید و این کار را هر وقت که ضروری است تکرار کنید.

اگر حساسیت دندان های تان ادامه پیدا کرد با دندانپزشک مشورت کنید

درد و حساسیت مداوم دندان ها مخصوصا اگر بیشتر در یک طرف دهان باشد، اغلب علامت این است که مشکل جدی تری در دهان تان وجود دارد. اگر استفاده از خمیردندان های مناسب دندان های حسای، حذف غذا های اسیدی و استفاده از مسواک با برس نرم نتوانستند از درد و ناراحتی تان کم نمایند و راه حل های خانگی نیز جواب ندادند پس حتما باید در این مورد با یک دندانپزشک مشورت کنید.

حساسیت بیش از حد دندان ها که با ترفند های معمول برطرف نمی گردد می تواند ناشی از ترک خوردگی در دندان، آسیب عصب، عفونت و یا یک سری عوارض دیگر باشد. خوشبختانه دندانپزشک شما می تواند این مسائل را با پُر کردن، وارنیش فلوراید و سایر درمان ها برطرف نموده و دندان دردتان را تسکین بدهد.

منابع: thehealthy، healthline، medicalnewstoday

منبع: زندگی روز

به "اگر دندان های حساس دارید، این نکات را رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر دندان های حساس دارید، این نکات را رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید