اتحادیه عرب در جواب اتیوپی: ورودمان به پرونده سدالنهضه طبیعی است

به گزارش وبلاگ اسبیکو، اتحادیه عرب با بیان اینکه ورودش به موضوع سد النهضه با توجه به درگیری دو تن از اعضای این اتحادیه در این بحران، عادی و منطقی است، از کوشش اتیوپی برای تفرقه افکنی میان اتحادیه عرب با اتحادیه آفریقا به شدت انتقاد کرد.

اتحادیه عرب در جواب اتیوپی: ورودمان به پرونده سدالنهضه طبیعی است

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، یک منبع مسؤول در دبیرخانه اتحادیه عرب ضمن اشاره به رنجش اتحادیه از آنچه در پیغام اخیر اتیوپی برای شورای امنیت بیان شده، گفت: پاسخ به پیغام اتیوپی که در آن با ورود اتحادیه عرب به موضوع سد النهضه مخالفت شده بود، به این علت داده شد که این پیغام ممکن است روابط محبت آمیز و همکاری ها میان دو اتحادیه عرب و آفریقا را تضعیف کند.

این منبع تاکید نمود: پیغام اتیوپی حاوی اشتباهات متعددی است اما خطرناک ترین نکته ای که در آن وجود داشت، کوشش آشکار برای اختلاف انداختن میان دو سازمان منطقه ای است که در گذشته و حال نزدیک ترین و محکم ترین روابط را داشته اند.

منبع یاد شده در ادامه تاکید نمود: اتحادیه عرب نمی خواهد وارد هیچ شکلی از کشمکش و یا تقابلی با اتحادیه آفریقا گردد به ویژه که 10 کشور عربی که در آن عضویت دارند، از اعضای اتحادیه هم هستند.

او اضافه کرد: اتحادیه عرب چارچوب ها و سازوکارهای مختلف و متعددی را برای رایزنی و اقدام مشترک با اتحادیه آفریقا دارد و علاوه بر روابط محبت آمیز و عالی که دبیرکل اتحادیه با موسی فقی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا دارد، در پی هماهنگی موضعگیری هایش درباره مسایل مختلف با این اتحادیه است.

منبع مذکور در ادامه گفت: ورود اتحادیه عرب به موضوع سد النهضه که بر اساس تصمیمات شورای اتحادیه انجام می گردد، با توجه به اینکه این موضوع بر منافع دو کشور از اعضایش یعنی مصر و سودان تاثیر می گذارد، مساله ای عادی و منطقی است.

او تاکید نمود: موضعگیری های عادلانه این دو کشور که خواهان یک توافق جامع و الزام آور برای آب گیری و بهره برداری از سد النهضه هستند، مورد توافق کشورهای عربی است.

منبع یاد شده در خاتمه گفت: کوشش اتیوپی برای انعکاس این مساله به اسم یک درگیری عربی آفریقایی اشتباهی ناراحت کننده و تاسف بار است و از آدیس آبابا می خواهیم در این رویکرد غیرسازنده خود بازنگری کند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اتحادیه عرب در جواب اتیوپی: ورودمان به پرونده سدالنهضه طبیعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه عرب در جواب اتیوپی: ورودمان به پرونده سدالنهضه طبیعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید