کشف مجسمه های یشمی سبز در مقبرۀ باستانی

به گزارش وبلاگ اسبیکو، باستانشناسان موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک، اتاقی تدفینی را در شهر مایایی پالنکه کشف نموده اند.

کشف مجسمه های یشمی سبز در مقبرۀ باستانی

وبلاگ اسبیکو | پالنکه که در زبان ایتزا ها به لاکام ها (Lakamha) نیز شناخته میشود یک شهر مایایی واقع در استان مکزیکی چیاپاس بود. بخش اعظم تاریخ پالنکه از روی کتیبه های هیروگلیف روی بنا های یادبود بازسازی شده است که همگی نشاندهنده دنباله ای از سلسله حاکم پالنکه از قرن پنجم تا قرن هشتم پس از میلاد هستند.

به گزارش وبلاگ اسبیکو ، پالنکه یک سایت با میزان میانه است، اما حاوی بعضی از برترین معماری ها، مجسمه سازی ها، شانه های سقف و نقوش برجسته است که تمدن مایا از خود به جای گذاشته است. باستانشناسان موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک به عنوان بخشی از برنامه بهبود منطقه ها باستانشناسی و به عنوان ابتکار وزارت فرهنگ با حمایت مالی دولت، آغاز به کار های مرمتی کردند.

در جریان حفاری های یک سازه به نام CP3، محققان اتاقک تدفینی را کشف کردند که درون آن اسکلتی بود در موقعیت رو به بالا در جهت شمال قرار داشت. این رسم شایع تدفین ساکنان بلندمرتبه در پلانکه بوده است.

چندین کاسه سرامیکی بزرگ هم به عنوان پیشکش درون اتاقک تدفین بود که طبق باور های مایا ها فرد مدفون را هم در حیات و هم در مرگ تغذیه میکرد. بقایای یک زن و یک جمجمه نیز در یک محل دفن ثانویه پیدا شد، همینطور مجسمه های سبزی از جنس یشم که معمولاً با حکومت و قدرت، ثروت، آب، ذرت و مرکزیت ارتباط دارشتند یا شاید نمایانگر عضوی از زیارتگاه خدایان مایایی باشند.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "کشف مجسمه های یشمی سبز در مقبرۀ باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجسمه های یشمی سبز در مقبرۀ باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید