قلعه ارزروم از جاذبه های تاریخی و کهن ترکیه، عکس

به گزارش وبلاگ اسبیکو، این قلعه باستانی که نمای آن در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری گشته، دیرینه ای کهن و قدمتی 1500 ساله دارد و جزو اماکن گرانبهای تاریخی شهر زیبای ارزروم به حساب می آید. سبک معماری جذاب و نمای سنگی و خاص قلعه ارزروم موجب شده که بسیاری از خریداران بلیط هواپیما ترکیه برای تماشای زیبایی های کم نظیر این دژ تماشایی، سری نیز به شهر باستانی ارزروم بزنند و از نزدیک تماشای جلوه باشکوه و دلربای آن باشند.

قلعه ارزروم از جاذبه های تاریخی و کهن ترکیه، عکس

چرا بازدید از قلعه ارزروم پیشنهاد می گردد؟

از کهن ترین دژهای منطقه ارزروم و حتی کشور ترکیه به حساب می آید.

از نمای مسحورکننده و باشکوهی برخوردار است و منظره سراسرنمایی از شهر دیدنی ارزروم به بازدیدکنندگان عرضه می دارد.

اطلاعات ارزشمند تاریخی و فرهنگی فراوانی در مورد معماری و سبک زندگی مردم این منطقه به بازدیدکنندگان ارائه می کند.

از بخش های جذاب و متنوعی که هرکدام در دوران تاریخی متفاوت احداث شده و تکامل یافته اند، تشکیل شده است.

تاریخچه قلعه ارزروم

موقعیت مکانی قلعه ارزروم از لحاظ استراتژیکی بسیار حائز اهمیت است، چرا که یافته های تاریخ شناسان براین امر دلالت دارد که در گذشته و قرن ها پیش از آنکه قلعه ارزروم احداث گردد، سازه دفاعی دیگری در این مکان وجود داشته است.

این سازه که به اعتقاد بسیاری از مورخان در دوران حکمرانی اورارتوییان در این مکان احداث شده، در طول تاریخ توسط اقوام مختلفی از قبیل پارس ها، رومی ها، عرب ها، آشوری ها و ساسانیان دست به دست شده و ویران شده است.

اما قلعه ارزروم -بنا بر مستندات باستان شناسان در سال 412 میلادی و تحت فرمان امپراتوری بیزانسی به نام تئودوسیوس دوم احداث شد. این دژ در قرن یازدهم به دست خاندان بنی سلدق افتاد و درست در همان زمان مناره واقع در بخش جنوب غربی قلعه احداث شد.

قلعه ارزروم در هر دوره از تاریخ قربانی ویرانی های شدیدی شد، تا جایی که این دژ ویژگی خود را به عنوان مکانی تدافعی از دست داد و به انباری برای ذخیره آذوقه مبدل گشت. در قرن نوزدهم بود که بخشی از نمای سنگی زیبای آن تخریب شد تا از سنگ های آن برای ساخت و بازسازی استحکامات دفاعی دیگری در آنسوی شهر استفاده گردد. متاسفانه این امر موجب شد که بخش فوقانی مناره آن سقوط کند و ویران گردد. بعدها مناره قلعه ارزروم مجددا بازسازی شد و ساعت بزرگی نیز به آن افزوده گشت.

ویژگی های قلعه ارزروم

قلعه ارزروم بدلیل اتصال به دیوارهای بخش شمال غربی شهر ارزروم، به خوبی از این بخش در برابر حملات بیگانگان دفاع می کرد. این قلعه در گذشته به 8 برج بلندقامت نگهبانی مجهز شده بود که امروزه متاسفانه تعداد اندکی از آن برج های مرتفع باقی مانده و اکثرشان براثر گذر زمان و حملات پی در پی مهاجمان تخریب گشته اند. در حال حاضر قلعه ارزروم از دژی داخلی و حیاطی بیرونی تشکیل شده است. گفتنی است که دیوارهای 2.5 متری شهر که در گذشته مانعی بزرگ برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان به شهر به حساب می آمد، با دروازه و برج هایش به کلی تخریب شده است.

هزینه و زمان پیشنهادی بازدید از قلعه ارزروم چقدر است؟

هزینه بازدید از قلعه ارزروم بسیار اندک است. در حقیقت دیدنی های زیادی در بخش داخلی قلعه برای تماشا وجود ندارد، اما سبک معماری خاص قلعه و همچنین تاریخ ارزشمندی که این مکان در دل خود نهفته، برای شیفتگان تاریخ و فرهنگ مردم ترکیه حائز اهمیت است. ناگفته نماند که زمان پیشنهادی بازدید از این قلعه حدود 30 دقیقه است.

فصل مناسب برای بازدید از قلعه ارزروم چه زمانی است؟

بهترین زمان بازدید از قلعه ارزروم برای انجام فعالیت هایی در محیط باز، زمانی بین ماه های جولای تا آگوست است. ارزروم در این زمان از سال، آب و هوایی بسیار مساعد و مطبوع دارد.

چگونه به قلعه ارزروم برویم؟

قلعه ارزروم در شهر ارزروم و در خیابان کیرکلار واقع شده است. بنابراین برای دسترسی به آن باید ابتدا وارد خیابان ینی کاپی شوید و پس از مدتی رانندگی و دسترسی به میدان ارزروم، به سمت چپ آن و به داخل خیابان کامهوریت بپیچید. چند متر جلوتر در سمت راست، خیابان ابو ایشاک پیش چشمان شما ظاهر می گردد. امتداد این خیابان به خیابان کیرکلار، جایی که قلعه ارزروم درست در روبروی آن قرار گرفته، منتهی خواهد شد.

در نزدیکی قلعه ارزروم از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

مدرسه منار دوقلو: 200 متر

سه مقبره: 450 متر

مسجد لاله مصطفی پاشا: 450 متر

مدرسه تاریخی یاقوتیه: 550 متر

مجسمه ننه هاتون: 9.7 کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی قلعه ارزروم برای اقامت وجود دارد؟

هتل دیلاور: 750 متر

اقامتگاه اتل پولات: 800 متر

هتل گرند هیتی: 850 متر

هتل بوتیک رافو: 1 کیلومتر

اقامتگاه اوتل کاروانسرا: 1 کیلومتر

چه رستوران ها و غذاخوری هایی نزدیک به قلعه ارزروم هستند؟

رستوران سنت کاداییف: 200 متر

رستوران مانگال کباب: 220 متر

رستوران سولن پاستا سالونو: 230 متر

رستوران کوماگنه: 300 متر

رستوران آدرس لوکانتاسی: 500 متر

منبع: گردشبان

به "قلعه ارزروم از جاذبه های تاریخی و کهن ترکیه، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه ارزروم از جاذبه های تاریخی و کهن ترکیه، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید