کشف تصادفی جیمز وب در آسمان، کوچک ترین سیارک کشف شده چه مقدار است؟

به گزارش وبلاگ اسبیکو، تلسکوپ فضایی جیمز وب، اخیرا به طور تصادفی سیارکی کشف نموده که بین مریخ و مشتری پنهان شده بود.

کشف تصادفی جیمز وب در آسمان، کوچک ترین سیارک کشف شده چه مقدار است؟

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ساینس الرت، مشاهدات ناموفق جیمز وب در پی یک هدف خاص، منجر به کشفی جالب تر شد. تلسکوپ فضایی جیمز وب بین مریخ و مشتری یک سیارک ناشناخته و فوق لعاده کوچک را مشاهده نموده است.

این قطعه سنگی که هنوز نامی برایش گذاشته نشده، تنها 100 تا 200 متر عرض دارد و احتمالا کوچکترین جسمی است که تا به امروز به وسیله جیمز وب مشاهده شده است.

این نه تنها نمایشی باشکوه از قابلیت های جیمز وب است، بلکه نشان می دهد که می توان از این قابلیت ها برای دسته بندی بهتر میلیون ها تکه سنگ در کمربند های بین سیاره ای استفاده کرد.

توماس مولر، ستاره شناس از موسسه ماکس پلانک آلمان، می گوید: ما به طور کاملا غیرمنتظره یک سیارک کوچک را در مشاهدات کالیبراسیون ابزار مادون قرمز میانی یا MIRI شناسایی کردیم. این مقدار گیری ها بعضی از اولین مقدار گیری های ابزار مادون قرمز میانی هستند که صفحه دایره البروج را هدف قرار می دهند و بسیاری از اجرام تازه با این ابزار شناسایی خواهند شد.

هنگامی که جیمز وب چشم لانه زنبوری طلایی خود را در جولای 2022 به روی کیهان باز کرد، دانشمندان آغاز به کالیبره کردن ابزار دقیق آن کردند تا مطمئن شوند به خوبی کار می نماید. یکی از این ابزارها، ابزار مادون قرمز میانی است.

هدف کالیبراسیون MIRI یک سیارک بسیار بزرگتر در کمربند اصلی به نام (10920) 1998 BC 1 بود با وسعت آن 15.7 کیلومتر بود که در سال 1998 کشف شد. متاسفانه، مشاهدات جیمزوب چندان خوب نبودند: تلسکوپ به درستی جهت یابی نشده بود، و تصاویر هدف بیش از حد روشن بودند. اما چیز دیگری نیز وجود داشت.

تصاویر منفرد، یک جسم کم نور را نشان می دهند که هم نسبت به 1092 و هم منابع نور پس زمینه حرکت می نماید. این تیم تجزیه و تحلیل دقیقی انجام داد و متوجه شد که این جسم کم نور احتمالا یک سیارک ناشناخته و بسیار کوچک است.

این کشف هنوز تایید نشده، اما اگر تایید گردد، یکی از کوچکترین سیارک هایی خواهد بود که تا کنون در کمربند اصلی کشف شده است. تشخیص سیارک هایی با این مقدار برای مطالعات توزیع مقدار-فرکانس اجرام در کمربند اصلی بسیار مهم است.

ممکن است فکر کنید پیدا کردن سیارک کمی بی معنا است، اما کمی پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. تا به امروز، اخترشناسان بیش از 600 هزار سیارک کمربند اصلی را شناسایی نموده اند، و به طور موقت نزدیک به 550 هزار سیارک دیگر را ...، اما تخمین زده می گردد که میلیون ها سیارک دیگر وجود داشته باشد که بیشتر آن ها دارای مقدار هایی کوچک هستند. شناسایی کوچکتر ها بسیار سخت تر از بزرگترهاست و این تشخیص تصادفی را به امری مهم بدل می نماید.

کمربند سیارکی یک دونات کم جمعیت از سنگ است که در صفحه منظومه شمسی معلق است و در فاصله ای بین 2.2 تا 3.2 واحد نجومی از خورشید یعنی حدود 329 میلیون تا 478.7 میلیون کیلومتر قرار گرفته است.

این تحقیق در Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

منبع: فرارو

به "کشف تصادفی جیمز وب در آسمان، کوچک ترین سیارک کشف شده چه مقدار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تصادفی جیمز وب در آسمان، کوچک ترین سیارک کشف شده چه مقدار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید