کاهش 4.5 درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه

به گزارش وبلاگ اسبیکو،به نقل از مرکز آمار ایران، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه 1400 به عدد 39,2 درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 39.2 درصد بیشتر از مهر 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند.

کاهش 4.5 درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه

نرخ تورم نقطه ای مهر ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 4,5 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات با کاهش 1,1 واحد درصدی به 60.5 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 5.9 واحد درصدی به 29.5 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 38,4 درصد است که نسبت به ماه قبل 4.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 43.9 درصد بوده که که نسبت به ماه قبل 3.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه مهر 1400 به 3,7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 3.0 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 3,6 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 4.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه مهر ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 45,4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 44,7 درصد و 49.6 درصد است که برای خانوارهای شهری 0.4 واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار (موز، انگور و طالبی)، گروه لبنیات و تخم مرغ (تخم مرغ، پنیر و ماست پاستوریزه)، و گروه ادویه و چاشنی (رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی) است. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه آموزش (انواع شهریه های مراکز آموزشی)، گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه مسکن، آب، برق و گاز (میانه قیمت یک کیلو وات برق، یک متر مکعب آب و اجاره بها) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مهر ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 45,2 درصد برای دهک هشتم تا 48.0 درصد برای دهک دوم است.

منبع: تجارت نیوز

به "کاهش 4.5 درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 4.5 درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید