هدفگذاری برای افزایش 10 درصدی صادرات فرش دستباف کرمان

به گزارش وبلاگ اسبیکو، محمدرضا خواجویی پیش از ظهر شنبه در جلسه کمیته فرش دستباف استان کرمان گفت: فرش دستباف کرمان یک از فرش های قدیمی کشور است.

هدفگذاری برای افزایش 10 درصدی صادرات فرش دستباف کرمان

وی اضافه کرد: بعد از پیروزی انقلاب در دهه های 60 و 70 بیشترین اوج صادرات فرش را در کشور داشته ایم به ویژه در سال 74 بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات فرش کشور بوده است. در سال های دهه 80 شاهد رکود در صادرات فرش ایران بوده ایم و خوشبختانه از سال 90 به بعد و در سال های اخیر شاهد رشد صادرات فرش هستیم.

خواجویی بیان نمود: در استان کرمان حدود 60 هزار بافنده فرش حضور دارند که 40 هزار نفر این تعداد دارای کارت قالی بافی هستند و از خدمات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی استفاده می نمایند.

وی ابراز داشت: در حوزه فراوری فرش شهری یک تعاونی، روستایی هشت تعاونی و هفت اتحادیه فرش دستباف در سطح استان کرمان داریم.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: حدود 353 هزار مترمربع فرش دستباف در طول سال در استان کرمان بافته می گردد.

وی ادامه داد: فرش دستباف کرمان به 66 کشور جهان صادر می گردد که بیشترین صادرات استان به آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی هستند.

خواجویی گفت: عواملی که بر صادرات فرش ما تاثیر گذاشتند و صادرات را در این زمینه با مشکل روبرو نموده اندعبارتند از اینکه تقاضای جهانی در زمینه فرش کمتر شده و بیشتر از کالاهای جایگزین می گردد.

وی بیان داشت: دوم اینکه طراحان و بافندگان فرش ما اطلاعی از سلایق کشورهای دیگر ندارند و نقش های ما هنوز نقش های قدیمی است. امروز طراحی های ما دارای طراحی مناسب نیستند و کشورهای رقیب روی فرش های ایران کار نموده اند .

خواجویی تاکید نمود: امروزه فرش هایی خارج از کشور فراوری می گردد که دقیقا با طرح و نقشه فرش کرمان همخوانی دارد اما از کیفیت مناسب برخوردار نیست. متاسفانه اخیرا از مواد اولیه ای در فرش استفاده می کنیم که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب صنعتی در کرمان 150 طراح فرش داشته ایم، ابراز داشت: ما باید فرشی فراوری کنیم که کیفیت صادراتی داشته باشند.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: برای اینکه کیفیت فرش کرمان بهتر گردد باید در نمایشگاه های بین المللی تخصصی فرش شرکت کنیم.

خواجویی اضافه کرد: سال 95 در زمینه حوزه فرش 359 میلیون دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال 94 از لحاظ وزنی 13 درصد و ارزشی 23 درصد افزایش داشته ایم.

وی بیان نمود: هدف ما در امسال در زمینه صادرات فرش این است که صادرات ما نسبت به سنوات قبل حداقل 10 درصد افزایش یابد .

منبع: خبرگزاری مهر

به "هدفگذاری برای افزایش 10 درصدی صادرات فرش دستباف کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدفگذاری برای افزایش 10 درصدی صادرات فرش دستباف کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید