نیمی از قراردادهای اجاره در تیرماه تمدید شد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، یک روز بعد از اینکه معاونت مسکن وزارت راه از تمدید 50 درصدی قرارداد های اجاره هماهنگ با مصوبه ستاد ملی کرونا اطلاع داد، واسطه های ملکی افت قیمت های اجاره در پی توافق مالکان و مستاجران برای تمدید قرارداد ها را تایید کردند.

نیمی از قراردادهای اجاره در تیرماه تمدید شد

به گزارش گروه مالی وبلاگ اسبیکو، بازار اجاره مسکن در نیمه دوم تیرماه شرایط متفاوتی را با نیمه اول این ماه برای مستاجران داشت، قیمت های اجاره در نیمه نخست تیرماه از رشد قیمت ها و التهاب فضا در خردادماه تبعیت می کرد، اما با اجباری شدن تمدید قرارداد های اجاره اکنون قیمت ها تعیین و بازار نسبت به خردادماه آرام تر است.

یک واسطه ملکی در منطقه دو تهران محله ستارخان، در مورد تنظیم گری مقررات اجاره از سوی دولت و تاثیر آن بر آرام شدن فضا به خبرنگار ایرنا، گفت: بعد از اعلام دولت برای اجباری شدن تمدید قرارداد های اجاره در ابتدا بسیاری از مالکان تمایلی برای اجرای این قانون نداشتند، از ما می خواستند تا ملک آن ها را با افزایش 50 درصدی یا حتی 60 درصدی نسبت به قرارداد سال گذشته اجاره دهیم، اما بعد از مدتی با عدم همکاری مرجع قضایی برای تخلیه ملک، مالکان تغییر رویکرد را حس کردند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مستاجران همین حالا توان افزایش 25 درصدی اجاه بها را هم ندارند، گفت: با این حال فضای اجاره در بازار مسکن اکنون به نفع مستاجران بوده و این مصوبه قدرت چانه زنی مستاجران را افزایش داده است.

این واسطه ملکی ادامه داد: وقتی قرارداد های اجاره تمدید می گردد، رقابت برای رهن و اجاره فایل های جدید در بنگاه های املاکی نیز کاهش می یابد و خودبخود روی کاهش قیمت ها تاثیر می گذارد.

یک واسطه ملکی در منطقه سعادت آباد نیز در مورد تنظیم گری مقررات اجاره از سوی دولت و تاثیر آن بر آرام شدن فضا، گفت: البته هنوز مالکانی هستند که به بهانه فروش ملک خود اقدام به جواب کردن مستاجر خود می نمایند، اما آن دسته از مالکانی که قصد فروش ندارند موظف هستند قرارداد های اجاره را با نرخ های مصوب تمدید نمایند.

وی گفت: در تیرماه سال جاری قرارداد های اجاره جدید کمتری نسبت به خرداد ماه ثبت کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تا 40 درصد کاهش داشته است. اکنون شیووع دوباره ویروس کرونا هم به این شرایط دامن زده است و مستاجران اجازه بازدید ملک تحت رهن خود را نمی دهند. شاید اگر شرایط شیووع کرونا آرام شده بود روی افزایش قیمت ها تاثیر می گذاشت، اما اکنون کاملا معاملات وارد رکود شده است که روی کاهش قیمت اجاره هم تاثیر گذاشته است.

محمود محمودزاده معاون وزیرا راه و شهرسازی نیز گفته بود: بر اساس گزارش های شفاهی که از شرایط قرارداد های اجاره در 22 منطقه تهران به ما ارائه شده، در تیرماه با افزایش تمدید قرارداد های اجاره و کاهش جابجایی ها روبرو هستیم.

وی گفته بود: پیش بینی دولت نیز بر همین اساس بود که مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر اجباری شدن تمدید قرارداد ها آن هم تا سقف 25 درصد، منجر به کاهش 50 درصدی جابجایی ها خواهد شد که به نظر می رسد این انتظار محقق شده است.

به گفته محمودزاده هنوز اتحادیه املاک ریز معاملات را در اختیار وزارت راه و شهرسازی نگذاشته، اما از میزان صدور کد های رهگیری تعیین است که تا 50 درصد شرایط قرارداد های اجاره با مصوبه ستادملی کرونا همخوانی دارد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی افت قیمت اجاره بها از هفته دوم تیرماه شروع شده که رقم قابل ملاحظه ای است.

منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نیمی از قراردادهای اجاره در تیرماه تمدید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از قراردادهای اجاره در تیرماه تمدید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید