نخستین بزرگراه فرهنگی کشور از همدان به زنجان ساخته می گردد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، امراله حسنی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان اضافه نمود: با توجه به جایگاه سهروردی و بوعلی سینا در فرهنگ و تاریخ کشور، بنا شده بزرگراهی به نام این دو فیلسوف ساخته گردد.

نخستین بزرگراه فرهنگی کشور از همدان به زنجان ساخته می گردد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه پیگیری ساخت این پروژه یک سال به طول انجامیده است، اضافه نمود: در قالب این پروژه از آرامگاه ابوعلی سینا (بنیانگذار مکتب فلسفی مشاء) در شهر همدان تا زادگاه شیخ شهاب الدین سهروردی(بنیانگذار مکتب اشراق) بزرگراه حکمت ساخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه این بزرگراه شامل آثار تاریخی و زادگاه چند نفر از مشاهیر ایرانی هم خواهد بود، گفت: ارگ تاریخی سلطانیه، زادگاه حکیم هیدجی، مزار حضرت قیدار نبی(ع)، شهر سهرورد، غارکتله خور در گرماب هم در مسیر این بزرگراه پیش بینی شده است.

حسنی با اشاره به اینکه اخیرا رئیس انجمن مفاخر کشور نیز خبر از آماده سازی مقدمات این طرح بزرگ در کشور داد، اضافه نمود: پژوهشگاه وزارت ارشاد، مسئول آماده سازی طرح مطالعاتی این پروژه است.

وی با اشاره به اینکه استان زنجان و همدان دارای ظرفیت های بسیاری در حوزه گردشگری و آثار تاریخی هستند،گفت: طول این بزرگراه که 146 کیلومتر است شامل همه این آثار خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: شکل دادن یک خط فکری بین زنجان و همدان به خاطر شیخ سهروردی و ابن سینا از دیگر اهداف ساخت این پروژه است.

حسنی با بیان اینکه سال قبل در سالروز سهروردی نماد شیخ اشراق کلنگ زنی شد، اضافه نمود: اهالی سهرورد چند هکتار را به ساخت این مکان اختصاص دادند تا کتابخانه و محلی برای تدریس فلسفه این شخصیت ساخته گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "نخستین بزرگراه فرهنگی کشور از همدان به زنجان ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین بزرگراه فرهنگی کشور از همدان به زنجان ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید