نخستین بانک دنیا کجا بنا شد؟

به گزارش وبلاگ اسبیکو، قلعه سریزد بعلاوه عنوان کهن ترین و بزرگ ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان را یدک می کشد. گفته می گردد این صندوق بیش از 1500 سال قدمت دارد و در جهان از آن به عنوان نخستین بانک جهانی نیز یاد می گردد.

نخستین بانک دنیا کجا بنا شد؟

ایران سرزمینی است با یادگاری های باشکوه که همواره شگفتی و تحسین گردشگران و فرهنگ دوستان جهان را برانگیخته است.

یکی از مناطقی که همچنان شکوه تاریخی و فرهنگی ایران را برای جهانیان به نمایش می گذارد استان یزد است. جاذبه های تاریخی و فرهنگی این منطقه هواداران ملی و بین المللی بسیار دارد که از جمله آن ها می توان به قلعه سریزد اشاره نمود.

قلعه سریزد بعلاوه عنوان کهن ترین و بزرگ ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان را یدک می کشد. گفته می شود این صندوق بیش از 1500 سال قدمت دارد و در جهان از آن به عنوان نخستین بانک جهانی نیز یاد می شود.

قلعه سریزد در 20 کیلومتری استان یزد واقع شده است. گفته می شود قدمت این روستا به دوران سلجوقیان باز می شود و محل اسکان نخستین ایرانیان بوده و بر همین اساس با این عنوان نام گذاری شده است. بعلاوه بعضی دیگر تعبیر نموده اند سریزد به معنای ابتدا و محل ورود به استان یزد بوده و واقع شدن دروازه فرافر این حدس را تا حد زیاد ثابت می نماید.

قدمت قلعه تاریخی روستای سریزد مربوط به دوران ساسانیان بوده و در راستای ذخیره سازی غلات و موادغذایی از آن استفاده می شده است، البته گفته می شود که در این مکان علاوه بر ذخایر غذایی مواردی، چون پول، طلا و زیورآلات روستاییان در مواقع هجوم و غارت نگهداری می شده است.

این قلعه 3 طبقه دارد و برای ساخت آن از مصالحی، چون خشت، گل، آجر و گچ استفاده شده است. بعلاوه در این مکان اتاق های متعدد حجره ماننده نیز تعبیه شده است که هر کدام دارای در و کلیدی مجزا هستند.

تعداد حجره های گفته شده در قلعه سریزد 468 مورد اعلام شده که احتمالا هر کدام از آن ها به یک خانواده یزدی تعلق داشته است و همانطور که گفته شد ساکنان منطقه اموال با ارزش خود را برای امنیت و راحتی بیشتر به این مکان می سپردند. البته که ساخت چنین مکانی از ابتدا جای سوال بزرگی را در فکر بازدیدکنندگان و گردشگران به وجود می آورد، اما باید گفت که تمدن ایران از ابتدا به حدی تکامل یافته بوده است که ساکنین برای حراست از اموال با ارزش خود چنین قلعه ای ساخته اند.

این قلعه دو دیوار متحدالمرکز تو در تو با برج و بارو هایی بلند و تسخیرناپذیر دارد تا بتواند در مواقع حساس به راحتی از اموال ارزشمند ساکنان خود نگهداری کند. بعلاوه اطراف قلعه خندقی به عرض تقریبی 6 متر و عمق بین 3 تا 4 متر که نخستین لایه دفاعی قلعه محسوب می شده، وجود دارد.

البته قلعه سریزد در حفظ جان و مراقبت از ساکنان در زمان جنگ و درگیری نیز نقش مهمی ایفا می نموده است؛ چراکه تدابیر امنیتی مختلف، دسترسی به این مکان را سخت نموده بوده است.

با اینکه این اثر در تاریخ 27 خرداد 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اما همچنان روال ثبت جهانی این بنا تکمیل نشده است. با وجود اینکه مدارکی برای ثبت قلعه سریزد در فهرست جهانی از میراث فرهنگی یزد به میراث فرهنگی تهران ارسال شده، اما اقدامات آنالیز برای ثبت همچنان درگیر مراحل اداری است.

منبع: جاذبه های گردشگری ایران

منبع: فرادید

به "نخستین بانک دنیا کجا بنا شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین بانک دنیا کجا بنا شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید