صفر تا صد انواع سیستم های اجرای نمای شیشه ای

به گزارش وبلاگ اسبیکو، متریال های مختلف و بسیار زیادی برای اجرای نمای یک ساختمان وجود دارد؛ اما یکی از انواع متریال هایی که زیبایی بسیار زیادی به یک ساختمان می بخشد و نمای آن را تبدیل به نمایی مدرن و با ارزش می نماید، متریال شیشه است که در سال های اخیر شاهد استفاده های بسیار زیادی از آن نه تنها در نمای ساختمان، بلکه که در سقف، آسانسور، پله ها و … بوده ایم.

صفر تا صد انواع سیستم های اجرای نمای شیشه ای

شیشه به عنوان متریالی شناخته می گردد که به واسطه ظرافت و شفافیت خود می تواند به خوبی نور خورشید را از خود عبور دهد و نور مورد نیاز یک مکان را تامین کند. علاوه بر این موضوع استفاده از شیشه زیبایی زیادی به ارمغان می آورد که باعث شده است از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار باشد. در این مقاله قصد داریم به آنالیز انواع نمای شیشه ای و سیستم های اجرای آن بپردازیم و اطلاعاتی جامع در رابطه با این نوع نمای ساختمان در اختیار شما قرار دهیم؛ بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نمای شیشه ای ساختمان چیست؟

در صورتی که درصد زیادی از متریال مورد استفاده در نمای یک ساختمان را شیشه تشکیل داده باشد به آن نمای شیشه ای گفته می گردد. استفاده از نمای شیشه ای برای هر ساختمان با هر کاربری مناسب است، اما عموما شاهد استفاده از آن در ساختمان های تجاری، اداری یا بعضی از برج های مسکونی هستیم.

احتمالا تا به حال برایتان پیش آمده است که در خیابان قدم بزنید و ساختمان های بسیار زیادی را مشاهده کنید که تماما با استفاده از شیشه اجرا شده اند، در ادامه همراه ما باشید تا سیستم های اجرای این نوع از نمای ساختمان را آنالیز کنیم.

سیستم اجرای نمای شیشه ای کرتین وال

سیستم اجرایی کرتین وال در واقع نوع متداول اجرای نمای شیشه ای خصوصاً در ایران است. این سیستم به علت مزایای بسیار زیادی که دارد توانسته است، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند و در واقع کارفرمایان و پیمانکاران این سیستم را برای اجرای نمای شیشه ای ساختمان خود انتخاب نمایند. کرتین وال، سیستم بی دردسر اجرای نمای شیشه ای است که به عنوان سیستم خطی اجرای نمای شیشه ای نیز شناخته می گردد. البته سیستم کرتین وال خود به دو نوع فریم لس و فیس کپ تقسیم می گردد که در ادامه آنها را آنالیز خواهیم کرد.

به صورت کلی سیستم کراتین وال با پروفیل های عمودی و افقی که به آن ها لامل گفته می گردد اجرا می گردد. این پروفیل ها پس از زیر سازی نمای ساختمان به آن متصل می شوند و قابی را برای جا دادن شیشه درون خود ایجاد می نمایند. در واقع زمانی که از بیرون به یک ساختمان با نمای شیشه ای کرتین وال نگاه می کنید، نمای شیشه ای شبکه بندی شده با فریم هایی را مشاهده خواهید کرد که در بین این فریم ها شیشه واقع شده است. نحوه اجرای نمای شیشه ای با استفاده از سیستم کرتین وال تا به این مرحله، در دو نوع کرتین وال فیس کپ و کرتین وال فریم لس مشترک است و در مرحله پوشاندن درز بین پانل های شیشه با یکدیگر تفاوت دارند.

کرتین وال فیس کپ

در سیستم کرتین وال فیس کپ، پس از نصب پانل های شیشه، برای پوشاندن درز بین دو پانل شیشه از پروفیل های مخصوص و تخت استفاده می نمایند که به آنها کپ گفته می گردد. برای نصب این پروفیل ها ابتدا روی لامل قطعه ای به نام پرشر پلیت می گردد و پس از آن کپ به روی این قطعه نصب خواهد شد.

کرتین وال فریم لس

در سیستم کرتین وال فریم لس، پروفیل های بین دو پانل شیشه قرار نمی گیرند و به جای آن بسیار به همدیگر نزدیک می شوند و درزی تقریبا 1.5 سانتی متری (متناسب با دماغه لامل) بین آنها به وجود خواهد آمد. این درز با استفاده از چسب های مخصوص پر می گردد.

به کار بردن کرتین وال فریم لس، باعث می گردد که سطح نما یکپارچه تر باشد و از قاب هایی که در کرتین وال فیس کپ شاهد آن ها بودیم خبری نباشد جلوه و زیبایی کرتین وال فریم لس بیشتر است و به همان نسبت نیز هزینه بیشتری دارد؛ زیرا برای اجرای این سیستم به شیشه های مخصوصی نیز نیاز داریم که به آن ها یوچنل گفته می گردد.

کرتین وال سمی فریم

در این نوع سیستم یک محور با استفاده از فیس کپ پوشانده می گردد و محور دیگر با استفاده از چسب مخصوص. استفاده از این سیستم در اجرای سقف های شیشه ای یا همان اسکای لایت بسیار دیده می گردد.

سیستم اجرای نمای شیشه ای اسپایدر

سیستم دیگر نمای شیشه ای که به عنوان سیستم لوکس اجرای نمای شیشه ای نیز شناخته می گردد، سیستم اسپایدر است. در نمای اسپایدر این سیستم سوراخ هایی را داخل شیشه ایجاد می نمایند و پس از آن به وسیله این سوراخ ها و با استفاده از اتصالات مخصوص شیشه به سازه زیرین متصل می گردد.

کلام آخر

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اجرای کرتین وال با هر سیستمی که انتخاب می کنید باید به وسیله افراد متخصص و با تجربه در این زمینه صورت بگیرد تا پس از از اجرا با مشکل خاصی روبرو نشوید. در صورتی که در رابطه با سیستم های اجرای نمای شیشه ای سوالی دارید می توانید به وبسایت نمادین به آدرس https://nama.design/ مراجعه نموده و به وسیله راه های ارتباطی با کارشناسان این تیم در تماس باشید و از مشاوره رایگان کرتین وال استفاده کنید. نمادیزاین مجموعه ای با بیش از 10 سال سابقه در زمینه طراحی و اجرای انواع نمای خشک نظیر نمای کرتین وال، سرامیک و … است که تا به حال توانسته است پروژه های بسیاری را در این زمینه به خاتمه برساند.

منبع: اتاق

به "صفر تا صد انواع سیستم های اجرای نمای شیشه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفر تا صد انواع سیستم های اجرای نمای شیشه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید