خرانق یزد، سفر به کودکی فراموش شده در روستایی متروک؛ داستان سفر

به گزارش وبلاگ اسبیکو، روستای خرانق در 85 کیلومتری یزد واقع شده است. این روستایی قدیمی و فراموش شده از دید جهانگردان نروژی بسیار دیدنی است. داستان سفر بنت و پر، این بار از این روستا روایت می گردد.

خرانق یزد، سفر به کودکی فراموش شده در روستایی متروک؛ داستان سفر

بنت و پِر (Bente and Per) زوج گردشگر اهل نروژ هستند که در شهر فردریکستاد زندگی می نمایند. این زوج به کشورهای مختلفی در قاره های آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آفریقا سفر نموده اند و داستان سفرهایشان را در وب سایت خود منتشر می نمایند. هدف آن ها از این کار، انتقال لذت سفر به دیگران است. بنت و پر می خواهند با این کار، مردم را به سفرکردن تشویق نمایند. ساعت 22:15 روزهای زوج می توانید داستان سفر این زوج گردشگر را در وبلاگ اسبیکو بخوانید.

در یک روز آفتابی به روستای کهن خرانق که بیش از 1000 سال قدمت دارد رسیدیم. اتوبوس ما در محوطه ای مدرن مملو از درخت، فضای سبز و چندین مجسمه توقف کرد. معماری این بخش، نو و مدرن بود و با ساختمان های خشتی که کمی آن طرف تر در دامنه تپه ها قرار داشتند کاملا در تضاد بود. زمانی که در خیابان های سنگ فرش شده این روستا قدم می زدیم، حالت مرموز و خالی از سکنه ای داشت. روستای نو روی تپه قرار گرفته است. راستای که در آن راه می رفتیم، منظره زیبایی به دره داشت. این راستا به میدانی منتهی می شد که در نزدیکی یک کانال آب، یک خانم روی دو زانویش نشسته بود و لباس می شست.

بادگیر بازسازی شده ای در این میدان قرار گرفته بود و پشت بادگیر در سراشیبی آن بخش، روستای کهن و گلی خرانق قرار داشت. این روستا در مبارزه با عوامل طبیعی تقریبا ویران شده است. کوچه های قدیمی روستا، شبیه به تار عنکبوت در داخل این روستای متروک توسعه یافته بودند.

پر در روستای متروک خرانق در ایران
نمایی از دشت، خرانق ایران

زمانی که در کوچه های قدیمی خرانق قدم می زدیم، به این فکر می کردم که مسوولیت هر اتفاقی با خودم است. هر لحظه امکان داشت چیزی بیفتد و بعد از آن هرگز نمی توانستم بگویم متوجه خطر قدم زدن در خرابه ها و بالارفتن از ویرانه های روستا نبودم. با این حال باید اعتراف کنم که مکانی بی نظیر بود. از آنجا که ما گروه کاملا منظمی بودیم، همگی مانند بچه ها بازیگوش به داخل کوچه های قدیمی و خانه های کوچک و ویران روستا گریختیم. مدتی بعد متوجه شدیم که ما مانده ایم و اکتشافات شگفت انگیز خانه های کم وبیش ویران که دیوارهایشان هنوز هم آثاری از دکوراسیون کهن زیبای آن ها را به رخ ما می کشیدند. خارج از پنجره های کوچک و زیبای دیوارهای مخبروبه خانه ها، منظره نفس گیر زمین های سرسبز قرار داشت و گنبد آبی روشن که در آن طرف دره خودنمایی می کرد.

در دره ها و زمین های پایین، مردان مسنی در حال کار روی زمین ها بودند. طرف دیگر دره ها، ساختارهای عجیبی از سنگ و صخره در امتداد افق و بیابان پشت آن کشیده شده اند. اینجا دنیایی سورئال است که آسمانی آبی و منظره ای قهوه ای با هاله هایی از رنگ طلایی دارد که چند نقطه سبز روشن در دوردست های آن می درخشد. تقریبا می توان گفت که هیچ کس در این روستا زندگی نمی کند؛ جوان ترها روستا را ترک نموده اند و تنها چند پیرزن در روستا مانده اند. وقتی ناگهان در یکی از حفره های داخل زمین در روستایی که تقریبا از دهه 1940 (1320 خورشیدی) رو به زوال رفته حمامی کامل با کاشی های سفید و سکوهای شستشو ببینید، حقیقتا غافلگیر خواهید شد. یکی از دلایل متروک شدن این روستا این است که منابع آب روستا به شدت کم شده بودند.

ما یک حمام قدیمی کشف کردیم! خرانق یزد، ایران

خرانق در 80 کیلومتری شمال شرقی یزد قرار گرفته است. طبق شنیده های ما، نام این روستا از لغت خر (نام حیوان) و نق به معنی فریاد گرفته شده است. اولین بار زرتشت در دوران ساسانیان این مکان را آباد کرد. مناره ای از قرن 17 و کاروانسرایی در حومه روستا بازسازی شده است و می توانید با هزینه ای مناسب در آنجا اقامت کنید.

خرانق مکانی رویایی برای سفری ماجراجویانه است و اگر زمانی گذرتان به این بخش از کره خاکی خورد، حتما راستا یک ساعته از یزد تا روستا را طی کنید. خواهید دید که ارزشش را دارد و دوباره به اینجا برمی گشت. ما و همسفران مان (ما 9 دوست از فردریکستاد بودیم) دوباره به پنج سالگی خود برگشته بودیم و با هیجانی وصف نشدنی در ویرانه های روستا بالا و پایین می پریدیم.

روستای کویری خرانق، یزد، ایران
روستای کویری خرانق، یزد، ایران
روستای کویری خرانق، یزد، ایران
روستای کویری خرانق، یزد، ایران

نظر بنت و پر در خصوص این روستا این است: سفر به روستای خرانق، سفری به کودکی فراموش شده مان بود. نظر شما خوانندگان وبلاگ اسبیکویی در خصوص این روستا چیست؟

منبع: کجارو / travelwithallsenses.com

به "خرانق یزد، سفر به کودکی فراموش شده در روستایی متروک؛ داستان سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرانق یزد، سفر به کودکی فراموش شده در روستایی متروک؛ داستان سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید