شکوفه های بهاری را به خانه آورید!

به گزارش وبلاگ اسبیکو، اگر در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید، می توانید گیاهان خود را زودتر از رسیدن بهار وادار به گلدهی کنید و گل های آنها را به درون خانه بیاورید! اصلا کار سختی نیست!

سخت ترین قسمت این قضیه احتمالا مجبور کردن خودتان به بیرون رفتن از خانه در این هوای سرد است!

شکوفه های بهاری را به خانه آورید!

در این روش شما چند شاخه از درخت یا بوته را می برید و آن را وادار به شکوفه دهی می کنید. گاهی اوقات شاخه هایی که می برید در درون خانه ریشه می دهند و می توایند آنها را به صورت گیاهی تازه بکارید، اما ممکن است شاخه ریشه نزند و مجبور شوید بعد از گلدهی آن را دور بیاندازید.

چه درختان و بوته هایی به این روش بهتر جواب می دهند؟

گیاهانی مانند آزالیا، به ژاپنی، یاس زرد، مگنولیا، درخت ارغوان، سته سسکتون، اسپیره، هاماملیس، در ختان میوه مانند سیب، گیلاس و گلابی و خیلی گیاهان دیگر.

خیلی از بوته ها و درختان گل دهنده برای گلدهی در فصل بهار احتیاجمند گذراندن یک دوره سرما هستند. این سرما در طول زمستان به گیاه می رسد و آن را برای گلدهی آماده می نماید. گیاهانی هستند که به گذراندن سرمای بیشتر احتیاج دارند.

چه زمانی شاخه ها را ببرید

برای داشتن شکوفه های بهاره زودتر، بهتر است در روزهایی که نسبتا گرم تر از روزهای دیگر هستند، مقداری از شاخه های گیاه را ببرید. اگر این کار مقدور نیست و شاخه ها یخ زده هستند، بهتر است ابتدا گل شاخه را برای چند ساعت در آب گرم فرو کنید و سپس آن را ببرید.

چه طور شاخه ها را ببریم؟

در پی جوانه هایی تپل و باد نموده بگردید. بر روی شاخه جوانه گل و برگ، هر دو، قرار خواهند داشت. اما جوانه های گل معمولا گرد تر و بزرگ تر از جوانه های برگ هستند. شاخه هایی که جوانه گل بیشتری دارند را پیدا کنید.

شاخه را زاویه دار ببرید و آن را به بلندایی ببرید که مطمئن شوید در گلدانی پر از آب می ایستد و نمای زیبایی را خلق می نماید.

چه طور درختان و بوته ها را مجبور به گلدهی کنیم؟

  • اجازه ندهید شاخه خشک گردد و قبل از آن شاخه ها را در آب بگذارید. انتهای بریده شاخه را به آرامی کمی فشار دهید و اندکی له کنید، به این ترتیب جذب آب برای آن آسان تر خواهد بود.
  • برای اینکه شاخه ها را گول بزنید و آنها باور نمایند که بهار شده، احتیاج است که یک دوره گذرا را تجربه نمایند. برای این کار شاخه ها را در گلدانی پر از آب در مکانی خنک و به دور از نور خوشید نگه دارید.
  • شاخه ها را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و یا آنها را هر روز غبار پاشی کنید تا خشک نشوند. آب گلدان را هر روز چک کنید و قبل از اینکه کثیف گردد یا رنگش عوض گردد آن را عوض کنید.
  • بسته به نوع گیاه و زمانی که آن را از شاخه می چینید، شکوفه ها بعد از 1 تا 6 هفته باز می شوند. بعد از باز شدن شکوفه ها می توانید شاخه ها را به مکانی با نور آفتاب منتقل کنید و از نمای زیباشان لذت ببرید. آزالیا یکی از گیاهانی است که زودتر از بقیه گل های خود را آشکار می نماید. به علاوه هر چه نزدیک تر به زمان شکوفه دهی در بیرون از خانه آنها را بچینید، در درون خانه زودتر شکوفه می دهند.
  • این شاخه ها حدودا تا زمانی که درختان بیرون از خانه شکوفه دارند، گل های خود را نگه می دارند. فقط باید این نکته را در یاد داشته باشید که مرتب آب گلدان را چک کنید تا قبل از اینکه کثیف گردد عوش کنید.
  • اگر شاخه ها در آب ریشه زدند که چه بهتر! می توانید منتظر شوید تا ریشه ها به حد قابل قبولی برسند، سپس گلدانی کوچک را با خاک تازه پر کنید و شاخه ها را در آن بکارید. گلدان را در خانه نگهدارید تا گیاه مقداری در خاکش مستقر گردد و دمای بیرون از خانه هم گرم تر گردد. بعد از اینکه سرمای هوا رفت و دیگر شب ها هم خیلی سرد نبود، می توانید گیاه را به بیرون از خانه منتقل کنید. در این هنگام می توانید بعد از مدتی آن را در باغچه بکارید، و یا به همان صورت در گلدان نگهش دارید و به عنوان گیاهی گلدانی پرورشش دهید.
منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "شکوفه های بهاری را به خانه آورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکوفه های بهاری را به خانه آورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید