زنانی که در بارداری استرس دارند، با احتمال بیشتری دختر به جهان می آورند

به گزارش وبلاگ اسبیکو، یک پژوهش جدید نشان می دهد زنانی که در بارداری استرس دارند، با احتمال بیشتری ممکن است دختر به جهان بیاورند و در معرض خطر بیشتر عوارض زایمانی هستند.

زنانی که در بارداری استرس دارند، با احتمال بیشتری دختر به جهان می آورند

به گزارش خبرگزاری فرانسه این آنالیز از طریق پژوهشگران دانشگاه کلمبیا بر روی 187 زن سالم باردار در سنین 18 تا 45 انجام شد.

این پژوهشگران 27 شاخص استرس روانی، جسمی و سبک زندگی را که ممکن است بر زنان تأثیر بگذارند را با پرسشنامه ها، یادداشت های روزانه و ارزیابی روزانه جسمی اندازه گرفتند و دریافتند که اکثریت زنان یعنی تقریباً 67 درصد سالم و بدون استرس هستند.

اما حدود 17 درصد از این زنان دچار استرس روانی بودند و میزان های بالای افسردگی، اضطراب و استرس ذهنی داشتند و 16 درصد دچار استرس جسمی بودند و فشارخون و دریافت کالری روزانه بالاتر در مقایسه با زنان باردار سالم داشتند.

این پژوهشگران همچنین دریافتند که زنان بارداری که دچار استرس جسمی و روانی هستند، ظاهراً با احتمال کمتری ممکن است پسر به جهان آورند. گرچه در زایمان ها به طور میانگین به ازای هر 105 پسر 100 دختر متولد می شوند، در این آنالیز نسبت جنسی پسر به دختر در مادران دچار استرس جسمی و مادران دچار استرس روانی به ترتیب 4 به 9 و 2 به 3 بود.

این یافته ها که در ژورنال PNAS منتشر شده است، همچنین نشان داد مادرانی که به طور روانی دچار استرس هستند، بیشتر از مادرانی دچار استرس جسمی، دچار عوارض زایمانی می شوند و مادران دچار استرس جسمی با احتمال بیشتر نسبت به مادران بدون استرس زایمان زودرس پیدا می نمایند.

جنین های مادران دچار استرس جسمی در مقایسه با مادران با استرس کاهش در همبستگی میان سرعت ضربان قلب و حرکات جنین مشاهده شد که نشان دهنده کندی رشد دستگاه عصبی مرکزی جنین است.

اما البته اثرات منفی استرس را می توان با حمایت اجتماعی از طریق دوستان و خانواده جبران کرد. به این ترتیب برای مثال، هر چه مادر حمایت اجتماعی بیشتری داشته باشد، احتمال پسرزایی او بیشتر می گردد.

  • تاثیر استرس در بارداری بر رشد مغز جنین

منبع: همشهری آنلاین

به "زنانی که در بارداری استرس دارند، با احتمال بیشتری دختر به جهان می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنانی که در بارداری استرس دارند، با احتمال بیشتری دختر به جهان می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید