جمعیت سالمندان کشور تا سال 1430 به 26 درصد می رسد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، محزون گفت: طبق پیش بینی های مرکز آمار، در سال 1430 حدود 26 درصد جمعیت کشور، سالمندان بالای 60سال خواهند بود.

جمعیت سالمندان کشور تا سال 1430 به 26 درصد می رسد

به گزارش خبرنگار ، محزون مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار در گفت وگوی 18:30 شبکه خبر در مورد سیاست های جمعیتی کشور گفت: تا سال 1400 ، جمعیت سالمند کشور ما از مرز 10درصد عبور می نماید .

او ادامه داد: با فرایندی که در حال حاضر طی می گردد، سال 1420 حدود 19 درصد و سال 1430 ، حدود 26 درصد از جمعیت کشور، سالمندان بالای 60سال خواهند بود. 26درصد از جمعیت کشور یعنی از هر 4نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار توضیح داد: علت این امر جایگزین نشدن نسل به نسل جمعیت است و کاهش شدیدی که در آمار باروری در سال های اخیر داشته ایم این پیش بینی را تایید می نماید.

این مقام مسئول ادامه داد: همه آمار های ما این موضوع را تایید می نماید که نرخ باروری و متوسط نرخ فرزند آوری در خانواده ها کمتر از سطح جانشینی جمعیت است.

او ادامه داد: در سالی که گذشت برای چهارمین سال متوالی کاهش موالید شدیدی را داشتیم که خارج از تمام پیش بینی های جمعیت شناختی بود.

این مقام مسئول گفت: سال 94 آخرین سالی بود که بیشترین افزایش موالید را در اثر موج جمعیتی دهه شصت که به سن ازدواج و فرزند آوری رسیده بود، داشتیم و بعد از آن فرایند کاهشی آغاز شد.

مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار توضیح داد: در طول سه سال متوالی 330هزار موالید در کشور ما کاهش پیدا کرد. اولین تاثیر آن این است که نسل بعدی ما جایگزین نشده است. هر دونفر (زن و شوهر) کمتر از دو فرزند جایگزین خود نموده اند که این موضوع سرعت افزایش سالمندی را به دنبال داشته است.

محزون ادامه داد: هر زوج باید دو نفر جایگزین خود کند که نرخ سربه سر گردد تا رشد جمعیت منفی نگردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جمعیت سالمندان کشور تا سال 1430 به 26 درصد می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت سالمندان کشور تا سال 1430 به 26 درصد می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید