تپه قلعه ملاخداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، از ثبت محوطه تاریخی تپه قلعه ملاخداخواست در نورآباد مسنی در فهرست آثار ملی ایران اطلاع داد.

تپه قلعه ملاخداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد

به گزارش از ، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهار کرد: در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب آبان 1309 و نظام نامه اجرایی آن مصوب 1311، بند (ج) از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب بهمن 1364 و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1367 مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی- تاریخی کشور درفهرست آثار ملی، مراتب ثبت اثر تاریخی- فرهنگی تپه قلعه ملاخداخواست در شهرستان ممسنی به سرانجام رسید.

او اضافه کرد: تپه قلعه ملا خداخواست در استان فارس، شهرستان ممسنی قرار گرفته و پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 32702 در 2 شهریور 98 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تپه قلعه ملاخداخواست تپه ای است مدور با ارتفاع متوسط 4 متر در میان دشتی پرآب که درست در کنار چشمه سرد رود که از آن رودخانه مشایخ یا تیزمردان سرچشمه می گیرد، شکل گرفته است. ابعاد تپه حدود 125 در 100 متر و تقریبا به شکل مدور است.

استقرار های مشهود این تپه دوره های ساسانی، قرون اولیه و میانه و متاخر اسلامی را نشان می دهد، حدود 100 سال پیش ملا خداخواست از یاران صولت الدوله قشقایی بود که در حمله انگلیسی ها به جنوب از خود رشادت های زیادی نشان داد و روی این تپه تاریخی قلعه خود را بنا کرد که بعد ها در درگیری های منطقه تخریب شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تپه قلعه ملاخداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه قلعه ملاخداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید