بی خوابی می تواند احتمال افسردگی افراد مسن را افزایش دهد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، محققان اخیرا اظهار نموده اند بی خوابی ممکن است خطر ابتلای افراد مسن به افسردگی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بی خوابی می تواند احتمال افسردگی افراد مسن را افزایش دهد

به گزارش وبلاگ اسبیکو از ایسنا، طی این مطالعه محققان داده های مربوط به تقریبا 600 فرد بالای 60 سال را که از آنها در مراکز مراقبت های اولیه در نیویورک، فیلادلفیا و پیتسبورگ بازدید نموده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. همه آنها دارای سطحی از افسردگی بودند.

محققان پس از 12 ماه مطالعه دریافتند در مقایسه با بیمارانی که خواب آنها بهبود یافته بود، بیمارانی که مشکل خواب آنها بدتر شده بود، در حدود 28 برابر بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به افسردگی عمده قرار داشتند.

اختلال افسردگی عمده یا اختلال افسردگی ماژور(Major Depressive Disorder) اختلالی است که دو مشخصه اصلی آن، داشتن حالت افسردگی در شرایط ها و موقعیت های مختلف و بی علاقگی نسبت به انجام فعالیت هایی که قبلاً برای فرد لذت بخش بوده می باشد.

طبق مطالعه دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ، بیمارانی که خواب آنها بدتر شده بود، تقریباً 12 برابر احتمال افسردگی جزئی داشتند و 10 درصد بیشتر از دیگر افراد افکار خودکشی را در سر می پروراندند.

در مقایسه با بیمارانی که خواب آنها بهبود یافته بود افرادی که مشکل خواب آنها مزمن بود اما بدتر نشده بود، احتما اینکه بی خوابی آنها به افسردگی دائمی منجر گردد، بیشتر بود.

آدام اسپیرا(Adam Spira) نویسنده ارشد تحقیق، استاد بهداشت روان در دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور گفت: این نتایج نشان می دهد که در میان سالمندان دارای افسردگی، علائم بی خوابی سرنخ مهمی از خطر ابتلای آنها به افسردگی دائمی و ایده خودکشی را نشان می دهد. ما نمی توانیم بگوییم که اختلالات خوابی که طی این مطالعه مشاهده کردیم لزوماً باعث افسردگی سطح پایین می شوند اما نتایج حاکی از آن است افراد مسنی که به دلیل افسردگی تحت درمان قرار می گیرند و مسائل خواب آنها مزمن یا در حال بدتر شدن است احتیاج به توجه بالینی بیشتری دارند.

یافته ها همچنین نشان می دهد که درمان مسائل خواب باید به عنوان روشی برای بهبود علائم افسردگی در بزرگسالان مسن و همچنین درمان پیامدهای روحی و روانی ضعیف مربوط به اختلال خواب مورد آنالیز قرار گیرد.

یافته های این مطالعه در مجله Sleep منتشر شد.

منبع: جام جم آنلاین

به "بی خوابی می تواند احتمال افسردگی افراد مسن را افزایش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی خوابی می تواند احتمال افسردگی افراد مسن را افزایش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید