باورهای غلط درباره تاثیر ورزش بر کوتاهی و بلندی قد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، خبرنگاران/خوزستان یک فیزیولوژیست ورزشی با بیان این که خیلی از صفات مانند بلند یا کوتاه بودن قد، رنگ چهره و بهره هوشی کاملا ژنتیکی هستند، گفت: هیچ چیزی روی رشد قد تاثیر منفی و مثبت نمی گذارد و این که گفته می گردد، ورزشی مانند وزنه برداری موجب کوتاهی قد یک نونهال یا بسکتبال، والیبال و ژیمناستیک موجب بلند شدن قد او می گردد، یک باور نادرست است.

باورهای غلط درباره تاثیر ورزش بر کوتاهی و بلندی قد

سیدعلیرضا قریشی در گفت و گو با وبلاگ اسبیکو در مورد باور بعضی مردم که وزنه برداری در سنین پایین موجب کوتاهی قد و بسکتبال و والیبال منجر به بلند شدن قد فرزندان شان می گردد، اظهارکرد: خیلی از صفات مانند بلند یا کوتاه بودن قد، رنگ چهره، بهره هوشی، درصد سلول های چربی، فرم انگشتان و دیگر خصوصیات یک فرد، کاملا ژنتیکی است و زمانی که لقاح صورت می گیرد، تمام اطلاعات ژنتیکی موجود آینده نیز رقم می خورد و اندازه قد هم یک صفت کاملا ژنتیکی است.

وی بیان نمود: هیچ چیزی روی رشد قد تاثیر منفی و مثبت نمی گذارد و این که گفته می گردد، ورزشی مانند وزنه برداری موجب کوتاهی قد یک نونهال یا بسکتبال، والیبال و ژیمناستیک موجب بلند شدن قد او می گردد، یک باور نادرست است. ضمن این که رشته های والیبال و بسکتبال، ایجاب می نمایند که افراد قد بلند در این رشته ها فعالیت نمایند و مربیان در استعدادیابی نیز به دنبال افرادی هستند که فیزیک بدنی شان مناسب این رشته ها باشد. پس این که یک خانواده می بیند قد فرزندش کوتاه است و با هدف بلند شدن قد او، رشته های بسکتبال و والیبال را برای آن انتخاب می نماید، یک باور نادرست است.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر این که پرداختن به رشته وزنه برداری از سنین پایه باعث کوتاهی قد نمی گردد و این یک باور کاملا نادرست است، اضافه کرد: کار با وزنه یا پرداختن به رشته وزنه برداری در هنگام بلوغ جنسی، باعث تحریک بدن به ترشح هورمون رشد و سایر فاکتورهای رشد می گردد و طبیعتا ترشح این هورمون ها نیز ممکن است در رشد قد تاثیر مثبت هم داشته باشد، ضمن این که کار با وزنه در این سنین، روی تراکم بهتر استخوان ها تاثیر مفید دارد.

وی بیان نمود: فیزیولوژیست معروف آمریکایی نیز می گوید وقتی یک ورزشکار به طور مثال در المپیک مدال گرفت باید این مدال را به خانواده اش بدهد زیرا ژنتیک در مدال آوری او تاثیر بسیاری داشته است.

قریشی بیان کرد: ورزش به بدن آسیب نمی رساند، بلکه قرار است به بدن سود و منفعت برساند و اگر ورزشی به بدن آسیب برساند و جلوی رشد فرد را بگیرد که فایده ندارد. به طور مثال بعضی فکر می نمایند که وزنه برداری روی بدن خانم ها تاثیر منفی می گذارد، در حالی که به این صورت نیست و هیچ گونه مسئله ای برای بدن خانم ها و آقایان ایجاد نمی نماید و تنها سود و منفعت به بدن آن ها می رساند. البته باور و نگاه خانواده ها به ورزش، نسبت به قبل بهتر شده است و خود مطلع شده اند.

وی با اشاره به تبلیغات سودجویانه ای که بعضی شرکت های تجاری در مورد داروهای افزایش قد دارند، گفت: این که فردی فکر کند در دوره قبل از بلوغ جنسی، یعنی کمتر از 14 سالگی، مصرف هورمون رشد باعث افزایش قد او می گردد، باید بداند خطرات بسیاری متوجه بدن او خواهد بود و مصرف این داروها ممکن است اثرات جبران ناپذیری مانند سرطان کبد، رشد عرضی بیش از حد استخوان ها، عظیم شدن زبان و ابتلای فرد به دیابت را در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "باورهای غلط درباره تاثیر ورزش بر کوتاهی و بلندی قد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای غلط درباره تاثیر ورزش بر کوتاهی و بلندی قد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید