ارزش فراوری ناخالص داخلی خلیل آباد سالانه 790 میلیارد تومان است

به گزارش وبلاگ اسبیکو، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلیل آباد گفت: علی رغم پایین بودن وسعت شهرستان خلیل آباد، رتبه دهم ارزش تولیدات استان را دارا هستیم، همچنین ارزش تولیدات ناخالص داخلی شهرستان شامل زراعی، باغی و دامی سالیانه 790 میلیارد تومان است.

ارزش فراوری ناخالص داخلی خلیل آباد سالانه 790 میلیارد تومان است

محمود شبان عصر دوشنبه 7 بهمن ماه در نشست خبری مطرح نمود: خلیل آباد شهرستانی کاملا باغبانی است و این موجب شده بالغ بر 17 هزار هکتار سطح باغات را با میزان تولید 150 هزار تن در سال داشته باشیم، در حال حاضر سطح زیر کشت باغات انگور 5700 هکتار، باغات پسته 4500 هکتار، مزارع زعفران 4600 هکتار و باغات انار 1020 هکتار است.

وی ادامه داد: به رغم وسعت کم شهرستان خلیل آباد ولی قابلیت های بسیار خوبی در حوزه باغبانی وجود دارد، به طوری که رتبه اول تولید انگور و رتبه دوم تولید پسته از نظر میزان تولید در واحد سطح در استان مربوط به این شهرستان است و این پتانسیلی برای منطقه محسوب می گردد.

وی بیان نمود: در کشت گندم و جو محصولات استراتژیک محسوب می شوند در امسال 33 درصد افزایش سطح زیر کشت را داشتیم به طوری که اکنون در شهرستان میزان کشت این دو محصول به 700 هکتار رسیده است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد اظهار کرد: علی رغم پایین بودن وسعت شهرستان اما رتبه دهم ارزش تولیدات استان را دارا هستیم، اکنون ارزش تولیدات ناخالص داخلی شهرستان شامل زراعی، باغی و دامی سالیانه 790 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در شهرستان خلیل آباد 269 حلقه چاه موتور و 23 رشته قنات فعال و دو رودخانه فصلی وجود دارد، تا به امروز برای 65 حلقه چاه موتور طرح تجمیع اجرا شده و لوله گذاری 160 کیلومتر با اعتبار حدود 12 میلیارد تومان در امسال به اتمام رسیده است.

شبان همچنین بیان نمود: با توجه به اینکه سالیانه در شهرستان خلیل آباد بین 20 تا 30 هزار تن تولید کشمش داریم در حال حاضر حدود 11 واحد تولید کشمش نیمه مکانیزه کشمش را در سطح شهرستان داریم که با توجه به شرایط بازارهای صادراتی از این تعداد سه واحد به صورت تمام مکانیزه تجهیز شده و در حال فعالیت هستند.

وی گغت: کوشش می گردد تا سال زراعی آینده که فصل برداشت محصول جدید کشمش است 10 واحد تمام مکانیزه تولید این محصول را در سطح شهرستان داشته باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد اظهار کرد: در صنایع تبدیلی و تکمیلی محصول انار وجود 4 واحد سردخانه با ظرفیت 7 هزار تن در شهرستان پیش بینی شده که موجب ارزش اضافه کرده خوبی برای کشاورزان شده است، امیدواریم سال آینده این تعداد سردخانه با ظرفیت کامل 10 هزار تن فعالیت خود را ادامه دهند.

وی در ادامه توسعه کشت گلخانه ای را اولویت اول شهرستان ذکر کرد و اضافه کرد: در راستای توسعه کشت گلخانه ای و با توجه به تفاهم نامه ای که در استان منعقد شده امسال سهمیه 11 هکتاری را داشتیم که 3 هکتار آن در مجتمع گلخانه ای شهرستان که یکی از پیشروترین مجتمع های گلخانه ای استان محسوب می گردد، صورت گرفته است.

شبان یادآور شد: 5 هکتار دیگر نیز در خارج از مجتمع گلخانه ای توسط افراد عادی متقاضی، در دست اقدام است که پیش بینی می گردد تا هفته جهاد کشاورزی سال آینده این میزان به بهره برداری کامل برسد.

وی مطرح نمود: همزمان با دهه فجر امسال 10 پروژه، قابل افتتاح در بخش کشاورزی شهرستان خلیل آباد است که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 219 میلیون تومان بلاعوض دولتی و 215 میلیون تومان خودیاری و 150 میلیون تومان تسهیلات بانکی به بهره برداری می رسند. این طرح ها در قالب دو گلخانه و 8 طرح تجمیع خواهند بود.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد گفت: بالغ بر 398 خانوار از این طرح ها بهره مند خواهند شد و برای بیش از 112 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارزش فراوری ناخالص داخلی خلیل آباد سالانه 790 میلیارد تومان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش فراوری ناخالص داخلی خلیل آباد سالانه 790 میلیارد تومان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید