موافقت وزیر میراث فرهنگی با احداث تله کابین در حریم جنگل هیرکانی گلستان، ضرغامی: احداث تله کابین در خارج از عرصه ثبت جهانی شده جنگل هیرکانی کبودوال و حریم این اثر بلامانع است

به گزارش وبلاگ اسبیکو، خبرنگاران: سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که به همراه رییس جمهوری به استان گلستان سفر نموده است اعلام نمود، اجرای پروژه تله کابین کبودوال علی آباد کتول در استان گلستان خارج از عرصه های ثبت جهانی شده جنگل هیرکانی و در حریم میراث طبیعی ثبت جهانی شده هیرکانی بلامانع و بدون مشکل است.

موافقت وزیر میراث فرهنگی با احداث تله کابین در حریم جنگل هیرکانی گلستان، ضرغامی: احداث تله کابین در خارج از عرصه ثبت جهانی شده جنگل هیرکانی کبودوال و حریم این اثر بلامانع است

اعلام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حالی مطرح شده است که پیشتر فعالان محیط زیست و کارشناسان این حوزه اجرای پروژه تله کابین در عرصه و حریم جنگل ثبت جهانی شده هیرکانی در استان گلستان را منجر به خسارات محیط زیستی بر این میراث جهانی ایران اعلام نموده بودند و در کارزارهایی خواهان جلوگیری از اجرای این طرح و توقف تله کابین گلستان شده بودند.

عزت الله ضرغامی اما براساس گزارش وزارت میراث فرهنگی در پاسخ به احداث پروژه تله کابین کبودوال در علی آباد کتول حین بازدید از منطقه نمونه گردشگری کبودوال خاطرنشان کرد: با توجه به اخذ موافقت های محیط زیست و منابع طبیعی، و رعایت قواعد میراث فرهنگی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرای پروژه تله کابین کبودوال علی آباد کتول را تائید می نماید.

ضرغامی که با همراهی رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، معاونان و مدیران ستادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی در این بازدید حضور یافته بود اضافه کرد: منطقه نمونه گردشگری کبودوال دارای جاذبه طبیعی و منظره ها بکر است که با اجرای پروژه تله کابین مردم تمام کشور از این جاذبه بی نظیر و ثروت خدادادی لذت خواهند برد.

او پس از گفت وگوی تلفنی با محمدحسن طالبیان، معاون سابق میراث فرهنگی و مشاور فعلی وزیر اضافه کرد: طبق اصلاحیه طرح تله کابین کبودوال با کاهش دکل ها، این پروژه در محدوده عرصه جنگل های هیرکانی قرار نگرفته و اجرای پروژه در حریم این جنگل ها نیز مسئله ای نخواهد داشت و با توجه به موافقت دو سازمان محیط زیست و منابع طبیعی با اجرای این طرح گردشگری این طرح از سوی وزارت میراث فرهنگی نیز مورد تائید است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای اجرای زیرساخت های گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران این حوزه گفت: هفته گذشته تفاهم نامه خوبی با صندوق توسعه ملی به امضا رسید 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات مناسب و با بهره کم و بازپرداخت مناسب که برای سرمایه گذاران جنبه مالی مناسبی خواهد داشت، فراهم شد.

ضرغامی اضافه کرد: طبق این تفاهم نامه 2 هزار میلیارد تومان به وسیله صندوق و بر اساس آن بانک ها نیز تا 4 هزار میلیارد تومان برای اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران مشارکت می نمایند و تضمین سرمایه گذاری خارجی نیز بر عهده صندوق توسعه ملی خواهد بود. تسهیلات تبصره 18 نیز که با همراهی مجلس شورای اسلامی مصوب شد مقدار تسهیلات مناسبی را برای حوزه گردشگری در نظر گرفته است.

نماینده علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید، گفت: استان گلستان از پروژه های بزرگ گردشگری مانند تله کابین محروم مانده است که امیدواریم با حضور مهندس ضرغامی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اتفاقات مثبتی را در حوزه گردشگری استان گلستان به ویژه در حوزه زیرساخت های بزرگ مقیاس گردشگری ببینیم.

رحمت الله نوروزی گفت: استان گلستان با پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان صرفاً معبری برای عبور گردشگران است و قرارگیری آن در جهت تهران به مشهد مقدس موقعیت مناسبی را برای جذب و افزایش ماندگاری فراهم نموده است که باید از آن بهره برد.

او اضافه کرد: طی نشست هایی با سازمان های مرتبط با اجرای پروژه تله کابین کبودوال ازجمله منابع طبیعی و محیط زیست، موافقت های اولیه برای اجرای طرح تله کابین در کبودوال اخذشده است. امیدواریم با دستورات خوب وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این سفر، شاهد مانع زدایی از اجرای این پروژه بزرگ گردشگری در استان بوده و تائید آن هدیه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به مردم علی آبادکتول و استان باشد.

لازم به ذکر است، پارک جنگلی کبودوال در 5 کیلومتری جنوب شهر علی آبادکتول موردتوجه علاقه مندان بی شماری است. پوشش گیاهی منطقه جنگلی و از درختان برگ ریز و پهن برگ است که تمامی پارک را احاطه نموده و چشم اندازهای زیبایی را پدیدار ساخته است.

منبع: صدای میراث

به "موافقت وزیر میراث فرهنگی با احداث تله کابین در حریم جنگل هیرکانی گلستان، ضرغامی: احداث تله کابین در خارج از عرصه ثبت جهانی شده جنگل هیرکانی کبودوال و حریم این اثر بلامانع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت وزیر میراث فرهنگی با احداث تله کابین در حریم جنگل هیرکانی گلستان، ضرغامی: احداث تله کابین در خارج از عرصه ثبت جهانی شده جنگل هیرکانی کبودوال و حریم این اثر بلامانع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید