مراحل صدور مجوز گردشگری در آشوراده

به گزارش وبلاگ اسبیکو، تا به امروز مسائل مربوط به حیطه وظایف معاونت طبیعی تائید شده اما ارائه طرح پسماند و پساب نیز الزامی است و پس از ارائه این طرح ، کمیته ماده 2 محیط زیست متعاقبا مجوز اجرای طرح گردشگری آشوراده را صادر می کند.

مراحل صدور مجوز گردشگری در آشوراده

مسئول واحد طبیعت گردی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به پیشینه تلاش ها برای اجرای طرح گردشگری آشوراده و رد تعدادی از طرح های تهیه شده، گفت:

بعد از همه فراز و نشیب ها، در سال 92 هم زمان با دور نو ریاست خانم ابتکار در سازمان محیط زیست، جلسه ای در دفتر معاون اول رئیس جمهور در این زمینه تشکیل و تصمیماتی برای آشوراده گرفته شد.

طبق ابلاغیه همان جلسه قرار شد سازمان میراث فرهنگی از طریق یک مشاور زیست محیطی و با همکاری استانداری گلستان و البته سازمان محیط زیست، طرحی برای اجرای گردشگری در آشوراده تهیه کند. حتی قرار بود هزینه تهیه این طرح نیز از سوی ریاست جمهوری پرداخت شود.

مسئول واحد طبیعت گردی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه قرار بود بعد از تهیه و تائید طرح، نسبت به انتخاب سرمایه گذار اقدام شود، بیان نمود:

سازمان محیط زیست منتظر بود که طبق مفاد این جلسه، سازمان میراث فرهنگی نسبت به تهیه طرح گردشگری آشوراده با مشورت و نظر کارشناسی سازمان محیط زیست اقدام کند، اما ماه ها از آن ها خبری نبود و حتی ما از طریق ریاست وقت سازمان محیط زیست با آن ها مکاتبه و درخواست کردیم که ضمن معرفی مشاور، کار تهیه طرح شروع شود.

هادی ادامه داد:

تا اینکه شش ماه بعد معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی شخصا کتابچه ای را به سازمان محیط زیست آورد و خاطرنشان کرد؛ این همان طرح گردشگری آشوراده است. در حالی که قرار بود طرح به طور مشترک نوشته شود، گویا بودجه در نظر گرفته شده برای تهیه طرح از سوی ریاست جمهوری به میراث داده نشده و این سازمان با بودجه خودش اقدام به تهیه کتابچه کرده بود.

مسئول واحد طبیعت گردی سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد:

متأسفانه کتابچه تهیه شده از سوی میراث فرهنگی به هیچ وجه با موازین مدنظر سازمان محیط زیست سازگار نبود. چون این منطقه پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیست کره است و الزامات بین المللی و ملی برای حفاظت دارد. ضمن اینکه زون بندی هایی در آشوراده وجود دارد که نشان می دهد تنها در دو زون امکان تفرج و گردشگری وجود دارد و مابقی زون ها حفاظتی است. جالب اینکه بر اساس کتابچه گردشگری آشوراده سازمان میراث، در زون حفاظتی طرح هتل سازی طراحی شده بود، برای همین این کتابچه به هیچ وجه مورد تائید سازمان محیط زیست قرار نگرفت.

وی در ادامه با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از آشوراده در سال 94، بیان نمود:

در پی این بازدید، جلسه ای در استانداری گلستان تشکیل شد که همان جا ایرادات طرح قبلی را با جزییات بازگو کردیم. بعد از این جلسه استانداری گلستان وارد عمل شده و شروع به تهیه طرح گردشگری آشوراده کرد، اما با اینکه استانداری حداقل سه طرح توجیهی تدوین و ارائه کرد، هیچ یک از این طرح ها مورد تائید سازمان محیط زیست قرار نگرفت.

هادی با بیان اینکه طرح ارزیابی زیست محیطی گردشگری آشوراده از سوی دفتر ارزیابی معاونت انسانی به معاونت طبیعی ارسال شد، بیان نمود:

در نهایت قرار بر این شد که استانداری گلستان طرح توجیهی را با کیفیت مورد انتظار سازمان محیط زیست ارائه دهد و سه جلسه طول کشید تا ارزیابی خود را به پایه مورد قبول ما رساندند و در نهایت در جلسه آخر بیش از 95 درصد مطالبات سازمان محیط زیست گنجانده شد.

مسئول واحد طبیعت گردی سازمان حفاظت محیط زیست بیان نمود:

تا به امروز مسائل مربوط به حیطه وظایف معاونت طبیعی تائید شده، اما بقیه مسائل مربوط به معاونت انسانی مثل پسماند و پساب به جای مانده است. برای همین بر اساس صورت جلسه کمیته ماده 2، برای اجرای طرح گردشگری آشوراده مجوز مستقیم داده نشد و تأکید شد که رعایت کلیه مفاد مورد نظر سازمان محیط زیست و معاونت طبیعی و ارائه طرح پسماند و پساب الزامی است. پس از ارائه این طرح کمیته ماده 2 متعاقبا مجوز اجرای طرح گردشگری آشوراده را صادر می کند.

هادی در پایان تأکید کرد:

سازمان محیط زیست مخالف بحث تفرج نیست؛ اما این تفرج به هیچ وجه نباید مزاحمتی برای حیات وحش ایجاد کند یا به پوشش گیاهی آسیب بزند، همچنین حق نداریم با ایجاد فرصت گردشگری بارگذاری بیش از حد در این منطقه ایجاد کنیم.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "مراحل صدور مجوز گردشگری در آشوراده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل صدور مجوز گردشگری در آشوراده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید