لوکاشنکو خواستار گفت وگو با پوتین شد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، در شرایطی که رهبران بالتیک بر برگزاری انتخاباتی تازه تاکید دارند، رئیس جمهوری بلاروس امروز (شنبه) خواستار گفت وگو با رئیس جمهوری روسیه شد و هشدار داد که اعتراضات خیابانی صرفا یک تهدید محدود به بلاروس نیستند.

لوکاشنکو خواستار گفت وگو با پوتین شد

اعتراضات گسترده ای پس از پیروزی مجدد لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس به راه افتاده و ده ها هزار تن که او را به تقلب متهم می کنند، به خیابان ها آمده اند.

براساس گزارش آژانس خبری دولتی بلتا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس گفت: لازم است با ولادیمیر پوتین (رئیس جمهوری روسیه) تماس گرفته و با او صحبت کنم چون این شرایط دیگر یک تهدید تنها علیه بلاروس نیست.

او افزود: امروز دفاع از بلاروس کمتر از دفاع از کل اوضاع، وحدت این کشور و موارد دیگر نیست... آنهایی که در خیابان ها پرسه می زنند، این را درک نمی کنند.

اظهارات تازه لوکاشنکو در شرایطی مطرح می شود که رهبران بالتیک از بلاروس خواستند تا انتخاباتی آزاد و عادلانه برگزار کند.

نخست وزیران استونی، لتونی و لیتوانی امروز از بلاروس خواستند تا انتخابات جدید آزاد و عادلانه برگزار کند. این رهبران پس از دیدار در استونی در بیانیه ای گفتند، انتخابات جدید باید با مشارکت ناظران بین المللی و شفاف برگزار شود.

پیروزی قاطع لوکاشنکو در یکشنبه پیش با اتهام تقلب از سوی معترضان همراه شده و اتحادیه اروپا جمعه اولین گام در راستای اعمال تحریم های جدید علیه بلاروس بر سر این مساله را برداشت.

سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد ریاست جمهوری اپوزیسیون بلاروس که سه شنبه گذشته به لیتوانی گریخت، خواستار اعتراضات بیشتر و بازشماری آراء شده است. روز جمعه، ششمین روز از اعتراضات خیابانی متوالی علیه لوکاشنکو بود.

لوکاشنکو که با بزرگترین چالش برای حاکمیتش طی 26 سال حضورش در قدرت روبرو شده است، به مردم هشدار داده تا در خانه بمانند و برای آنچه انقلابیون تحت حمایت خارجی توصیف کرد، خوراک توپ نشوند. در همین حال، رهبران حوزه بالتیک از بلاروس خواستند تا از خشونت خودداری کرده و زندانیان سیاسی و معترضان بازداشتی را آزاد کند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "لوکاشنکو خواستار گفت وگو با پوتین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوکاشنکو خواستار گفت وگو با پوتین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید