جزئیات دستاورد مهم هسته ای ایران ، نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما رونمایی شد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، رییس سازمان انرژی اتمی گفت: پیش بینی می کنم ظرف سه سال توسعه خوبی در حوزه سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما داشته باشیم و از کسانی که دارای مراکز و سیستم های سورتینگن هستند و لجستیک لازم را دارند در این طرح مشارکت کنند.

جزئیات دستاورد مهم هسته ای ایران ، نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما رونمایی شد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، صبح امروز نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما با حضور مهندس محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بهره برداری و رونمایی شد.

محمد اسلامی در حاشیه رونمایی از نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما در شهر بناب گفت: توسعه فناوری هسته ای و فعال کردن همه سر فصل های آن از اولویت های سازمان انرژی اتمی است که در دولت سیزدهم مورد تاکید است. ما یک غفلت دیرینه داریم که فناوری هسته ای را آن طور که باید در اقتصاد ملی و زندگی مردم تاثیر گذار باشد نیاوردیم وجود داشته اما محدود.

وی گفت پروژه طراحی و ساخت سامانه گامای پرتابل است که برای پرتودهی مواد غذایی است در دی ماه 1400 کلید خورد و در مرداد سال جاری آماده بهربرداری و امروز رونمایی شد.

اسلامی اظهار کرد: کاربرد آن این است که با پرتودهی به مواد غذایی و محصولات کشاورزی می تواند آفت پذیری آنها را کاهش و انبارمانی ان را افزایش دهد و 30 درصد ضایعاتی که کشور در این حوزه روبرو است را مهار کند. طرحی که در سازمان در قالب سند توسعه کاربرد پرتوها عملی کردیم این است که 12 قطب را طراحی کردیم و نصب می شود و این سامانه ها با موضوع بخش خصوصی و موضوع سازمان نصب و ساخته می شود و گستره ملی را ظرف سه سال آینده تحت پوشش قرار می دهند.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ما الان در نقطه آغاز هستیم و ثابت شده اگر به ظرفیت ما و جوانان اعتماد شود می تواند کارهایی انجام دهیم که کمتر تصورش می شده است.

اسلامی ادامه داد: به تدریج از امروز به بعد از زمان راه اندازی این سامانه در موقعیت خودش برای فعالان اقتصادی و مردم تاثیر خواهد داشت.

وی گفت: ما 12 قطب را پیش بینی کردیم که به عنوان مراکز لجستیک مراکز بار این سامانه ها نصب شود و ظرفیتی که طراحی کردیم این است که تا انتها 1402 ،12 سامانه را در 12 منطقه نصب کنیم. افزایش ظریفیت بستگی به افزایش و مشارکت بخش خصوصی دارد که با افق خوبی روبرو است. فکر می کنم ظرف سه سال توسعه خوبی در این حوزه داشته باشیم و از کسانی که دارای مراکز سیستم های سورتینگن هستند و لجستیک لازم را دارند در این طرح مشارکت کنند.

منبع: همشهری آنلاین

به "جزئیات دستاورد مهم هسته ای ایران ، نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دستاورد مهم هسته ای ایران ، نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید