بگونیا خالدار؛ گیاهی شبیه بال فرشته

به گزارش وبلاگ اسبیکو، بگونیای خالدار بومی آمریکای جنوبی است که به علت زیبایی، تنوع فراوان و تکثیر راحت هواداران بسیاری دارد. در این مطلب با نحوه نگهداری و تکثیر بگونیای خالدار آشنا می شوید.

بگونیا خالدار؛ گیاهی شبیه بال فرشته

به گزارش همشهری، بگونیا از آن دسته گل هایی است که هواداران بسیاری دارد. به عنوان نمونه بگونیای خالدار یکی از انواع خانواده این گیاه است که بومی آمریکای جنوبی است و در هندوستان هم یافت می گردد.

رشد طولی گیاه بگونیای خالدار بسیار سریع است به طوری که حتی تا یک متر هم می رسد برای همین احتیاج به هرس کردن دارد.

برگ های بگونیا خالدار درشت و به رنگ سبز تیره هستند. نقاط نقره ای روی برگ ها و رنگ قرمز زیر برگ ها زیبایی خاصی به این گیاه بخشیده است. یکی دیگر از بخش های زیبای این گیاه، گل های صورتی آن است. به دلیل شباهت فرم برگ های این گیاه به بال، آن را بگونیای بال فرشته ای هم می نامند.

یکی از ویژگی های بسیار خوب بگونیای خالدار تکثیر راحت آن است. زیرا شما می توانید حتی با یک برگ ساده هم آن را تکثیر کنید.

نگهداری این گیاه مقاوم هم چندان سخت نیست. زیرا با فراهم کردن نور غیرمستقیم و نسبتا زیاد، آبیاری منظم، و کوددهی در فصل بهار و تابستان می توانید یک گلدان همواره سرحال داشته باشید.

نور | دلیل سوختن نوک برگ بگونیا خالدار چیست؟

نور مناسب بگونیای خالدار نور غیرمستقیم است. اگر گیاهتان را پشت پنجره جنوبی که با پرده پوشش داده شده یا شیشه مات قرار دهید بسیار مناسب است، نور مستقیم و زیاد باعث سوختگی برگ های بگونیا خواهد شد.

دما

دمای مناسب یرای گیاه بگونیا در دمای اتاق 18 تا 22 درجه سانتی گراد است. اگر گرمای محیط بیشتر باشد به آبیاری بیشتری هم احتیاج دارد.

آبیاری بگونیای خالدار | برترین زمان برای آبیاری

بگونیای خالدار یا بال فرشته ای احتیاج به آبیاری زیادی ندارد. برترین زمان برای آبیاری وقتی است که خاک گلدان تا عمق 2 الی 3 سانتی متری خشک شده باشد. بهتر است در آبیاری از آب بدون املاح بهره ببرید.

برای این کار آب را به مدت 24 ساعت در محیط اتاق قرار دهید تا هم دمای محیط و املاح موجود در آن ته نشین گردد. یکی از نشانه های آبیاری زیاد زرد شدن برگ هاست.

خاک

این گیاه خاک سبک با زهکشی بالا را دوست دارد. ترکیب خاک برگ با پرلیت یا کوکوپیت برای بگونیای خالدار مناسب است. همچننی باید زهکشی خاک مناسب باشد تا موجب پوسیدگی ریشه گیاه نگردد.

رطوبت

بگونیا جزو گیاهان رطوبت دوست هست. بهتر است برای تامین رطوبت آن از روش ساخت جزیره برای گلدان بهره ببرید. برای این کار یک سینی یا زیر گلدانی مناسب انتخاب کنید و درون آن چند تکه سنگ قرار دهید.

گلدان را روی سنگ بگذارید و سپس درون سینی را پر از آب کنید. انتهای گلدان نباید با آب تماس مستقیم پیدا کند. با تبخیر آب درون سینی یا زیر گلدانی، محیط اطراف گیاه مرطوب می گردد.

غبارپاشی

استفاده از روش غبارپاشی برای افزایش رطوبت بگونیا مناسب نیست و بهتر است انجام نگردد. اگر برگ های گیاه را به شکل مداوم با غبارپاشی خیس کنید دچار بیماری قارچی می شوند. غبارپاشی گیاه در مقابل نور خورشید باعث صدمه تماشا برگ ها و سوختن آن ها هم می گردد.

کوددهی

اگر دلتان می خواهد بگونیای خالدار گل دهد حتما در فصل بهار و تابستان هر دوهفته یک بار به آن کود دهید تا رشد بهتر و گلدهی داشته باشد.

برترین زمان برای تعویض گلدان بگونیای خالدار

برترین زمان برای تعویض گلدان بگونیای خالدار زمانی است که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج شده باشند. اگر گلدان شما کوچک باشد باعث کوچک شدن برگ ها خواهد شد. بهتر است گلدان بگونیا را در فصل بهار تعویض کنید. هر سال یا هر 2 سال یک بار گلدان بگونیا را با گلدانی که یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد عوض کنید.

نحوه تکثیر بگونیای خالدار

یک ساقه جوان و سالم را انتخاب کنید و با استفاده از قیچی یا چاقوی تیز که استریل شده برش بزنید. سپس برگ های اضافی را از قلمه جدا کنید. قلمه را به مدت یک روز در محلی با نور کم قرار دهید تا محل برش ببندد، سپس قلمه ها را به خاک منتقل کنید و یا در آب قرار دهید تا ریشه بزنند و سپس به گلدان منتقل کنید.

بعلاوه بگونیای خالدار را می توان به وسیله برگ هم قلمه زد. برای این کار برگ های اضافی را از روی ساقه جدا کنید و در آب قرار دهید تا بعد از حدود یک ماه ریشه بزند.

دوره گلدهی

اگر بگونیای خالدار را در شرایط مناسبی نگهداری کنید، در فصل تابستان و پاییز گل های زیبایی می دهد. گلدهی این گیاه از اواخر بهار آغاز می گردد و تا اواسط پاییز ادامه دارد. گل ها روی بخش بالایی ساقه و بر روی یک شاخه تشکیل می شوند و فرمی خوشه ای دارند.

منبع: فرارو

به "بگونیا خالدار؛ گیاهی شبیه بال فرشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بگونیا خالدار؛ گیاهی شبیه بال فرشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید