استفاده از نانولوله ها برای هدف گیری دقیق تومور سرطانی

به گزارش وبلاگ اسبیکو به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یافته های اخیر محققان در حوزه درمان سرطان منجر به توسعه دارویی شده است که راهبرد جدیدی برای درمان انتخابی سرطان هم محسوب می گردد. با این روش جدید میزان دوز مصرف داروی شیمی درمانی کاهش یافته و در نتیجه اثرات منفی جانبی به حداقل می رسد و در عین حال کارایی درمان نیز افزایش می یابد.

استفاده از نانولوله ها برای هدف گیری دقیق تومور سرطانی

اشکال مختلف گلیوبلاستوما یکی از تهاجمی ترین نوع سرطان های مغز است که از نظر ژنتیکی تنوع زیادی دارد. همین تنوع ژنتیکی به این معنا است که تومور می تواند به شکل های مختلفی ظاهر گردد. تومورهای مختلف در بیماران، ساختار مولکولی متفاوتی دارند.

به همین دلیل، یافتن یک زیست نشانگر مشترک برای رهگیری تمام انواع این نوع سرطان کار دشواری است. در نتیجه بسیار مهم است که بتوان یک مولکول مشترک را برای تمام زیرمجموعه های این نوع سرطان پیدا کرد.

در مقاله ای که محققان در نشریه Materials and Design به چاپ رساندند نشان دادند که می توان از نانولوله های کربنی نیترید بور برای هدف قرار دادن این تومورها استفاده کرد.

آنها راهبردی را اتخاذ کردند که با استفاده از آن می توان از روی مشابهت غشاء سلول های سرطانی را تشخیص و از سلول های سالم تفکیک کرد.

جیانی سیوفانی، از محققان گروه مواد اینترفیس زیستی هوشمند در موسسه فناوری ایتالیا می گوید: ما روی نانولوله های نیترید بور را با استفاده از دوسکوروبیسین پوشش دادیم، ماده ای قوی که برای شیمی درمانی استفاده می گردد. سپس این نانولوله ها را غشاء سلول های گلیوبلاستوما عامل دار کردیم. در آزمایش های صورت گرفته در زیست راکتور سیالی ما نشان دادیم که این ماده شیمی درمانی به صورت ویژه می تواند درون سلول های گلیوبلاستوما رهاسازی شده و موجب مرگ سلولی گردد.

وی گفت: از همه مهمتر این که دوکسوروبیسین یک ماده شیمی درمانی تهاجمی است، با این حال این داروی جدید هیچ اثر منفی و سمی روی سلول های سالم ندارد که این موضوع نشان دهنده انتخاب گری بالای این روش درمانی است.

به گفته محققان این پروژه، این فناوری همانند یک گلوله جادویی عمل می نماید که تنها دشمن را از پا در می آورد و به افراد غیرنظامی بی گناه کاری ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استفاده از نانولوله ها برای هدف گیری دقیق تومور سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از نانولوله ها برای هدف گیری دقیق تومور سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید